Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Koncert kameralny | 11 października 2020 r. (niedziela) godz. 16.00

Koncert muzyki kameralnej

WYKONAWCY:

Aleksandra Fikus – skrzypce

Barbara Karaśkiewicz – fortepian

Słowo o muzyce – Witold Paprocki

Aleksandra FikusAleksandra Fikus
skrzypaczka

Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu w klasie skrzypiec, którą ukończyła z wyróżnieniem. Obecnie kończy studia II stopnia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, gdzie doskonali swoje umiejętności pod okiem prof. dr hab. Christiana Danowicza, koncertmistrza Orkiestry NFM Leopoldinum oraz mgr Marcina Danilewskiego, koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej NFM, natomiast w poprzednich latach w klasie prof. UDK Tomasza Tomaszewskiego. W trakcie studiów brała udział w wielu międzynarodowych kursach muzycznych w Polsce i za granicą. Od najmłodszych lat miała przyjemność uczestniczyć w różnych projektach młodzieżowych jak I, Culture Orchestra oraz Santander Orchestra. Dodatkowo, doświadczenie zawodowe nabywała podczas współpracy z niesamowitymi zespołami, między innymi orkiestrą kameralną NFM Leopoldinum, orkiestrą symfoniczną Filharmonii Opolskiej, orkiestrą symfoniczną Sinfonia Iuventus, jako II koncertmistrz orkiestry kameralnej akademii muzycznej oraz wieloma innymi. Brała udział w różnych nagraniach, m. in. płyty „Portraits” Francesco Bottigliero, płyt Filharmonii Opolskiej, nagraniach ścieżek dźwiękowych do filmów i gier komputerowych, współtworzyła biblioteki instrumentów wirtualnych. Koncertowała z znakomitymi artystami, m. in. Atom String Quartet, Nemanja Radulovic, Gabriel Chmura, Lawrence Foster, Marek Pijarowski, Joseph Swensen, Ernst Kovacic, Georgjis Osokins. Jako solistka, kameralistka i członek orkiestry występowała w Polsce i za granicą w wielu znakomitych miejscach m. in. Royal Concertgebow w Amsterdamie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Wiener Konzerthaus w Wiedniu, Elbphilharmonie w Hamburgu i podczas wielu ważnych wydarzeń, jak Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie, LeoFestival we Wrocławiu, Festiwal Radia Francuskiego w Montpellier, Finał Ligii Mistrzów UEFA w Madrycie i wielu innych. Brała również udział w projektach muzyki rozrywkowej wspólnie z Adamem Sztabą, Natalią Kukulską, Piotrem Rubikiem i innymi.

Barbara KaraśkiewiczBarbara Karaśkiewicz
pianistka

Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 5 lat w Krynicy. W rodzinnym mieście rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku 5 lat pod kierunkiem Krystyny Jarząbek. Następnie uczyła się w Państwowym Liceum Muzycznym w Łodzi w klasie fortepianu mgr Krystyny Niemiec-Jawis i prof. Rajmunda Ambroziaka. Od 1994 studiowała w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Moniki Sikorskiej-Wojtachy, otrzymując w 1999 dyplom z wyróżnieniem. Studia podyplomowe odbywała u prof. Wojciecha Świtały. W 2013 roku pianistka uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej. Tematem jej rozprawy były Aspekty wyrazowe i wykonawcze w utworach fortepianowych Romana Statkowskiego, a promotorem Maciej Zagórski. W 2018 uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Oba stopnie zostały nadane na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych, m.in.: w IV Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi wyróżnienie oraz Nagrodę dla Najlepszego Polaka ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, V nagrodę (I i II nie przyznano) na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Nagrodę im. T. Żmudzińskiego za najlepsze wykonanie utworów K. Szymanowskiego podczas XXIX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Pianistka występuje w salach koncertowych Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Czech, Estonii, Mołdawii, Macedonii, Meksyku, wykonując recitale fortepianowe, muzykę kameralną oraz koncerty symfoniczne.
Dysponuje szerokim repertuarem solistycznym, a także kameralnym, obejmującym utwory od baroku po muzykę współczesną. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje utwory kompozytorów polskich, sięgając chętnie po utwory zapomniane lub rzadko wykonywane. Pianistka występuje solo, ale również w: duecie Huberman Duo (wraz z Magdaleną Ziarkowską-Kołacką – skrzypce), trio fortepianowym Huberman Piano Trio (wraz z Siergiejem Rysanowem i Magdaleną Ziarkowską-Kołacką), założonym w 2013r., kwartecie fortepianowym 4Tpianos.

Wydała dotychczas pięć płyt solowych: W latach 2005 i 2008 ukazały się dwie płyty pianistki zawierające utwory polskiego kompozytora Romana Statkowskiego dla wytwórni Acte Prealable. W roku 2009 ukazała się płyta z utworami brytyjskiego współczesnego kompozytora Michaela Garretta (2009)[9]. W roku 2015 Roman Statkowski: Piano Music[10] (Divine Art) W roku 2017 Karol Szymanowski: Piano Music[11] (Divine Art, 2017). Za ten album pianistka otrzymała nominację do Nagrody Muzycznej Fryderyk 2018 w kategorii Najlepszy Album Polski Za Granicą

https://www.facebook.com/BarbaraKaraskiewiczPianistka/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Barbara_Karaśkiewicz

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail