Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

1 października 2023 godz.16.00 – Koncert inauguracyjny

Wystąpili:
Dawid Kasprzak – skrzypce,
Orkiestra kameralna Arte Positiva,
Marek Walczak – dyrygent,

Program koncertu:
Coleridge-Taylor Perkinson Louisiana Blues Strut – skrzypce solo,
Ottorino Respighi – III Suita Antiche danze ed arie per liuto,
W.A.Mozart Koncert skrzypcowy nr 5 A-dur KV219,

Dawid Kasprzak to 18-letni skrzypek z Polski. Po pierwszych sukcesach na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w 2019 roku został stypendystą w Wells Cathedral School. Wkrótce po rozpoczęciu nauki w klasie skrzypiec Catherine Lord jego muzyczne ambicje doprowadziły go do zakwalifikowania się do Konkursu Menuhina 2021, jednego z najważniejszych konkursów skrzypcowych na świecie.

Jego występy muzyczne w Wielkiej Brytanii obejmowały recital w kościele św. Jana Ewangelisty w Londynie, solowe wykonanie utworu „Lark Ascending” z English Symphony Orchestra oraz finał kategorii BBC Young Musician Competition 2022, który jest najbardziej prestiżowym konkursem muzycznym w Wielkiej Brytanii emitowanym przez telewizję BBC i BBC Radio 3.

Zwyciężył także w Konkursie Koncertów Wells Cathedral School aby wykonać I Koncert Skrzypcowy Fis-Moll, Op. 14, Henryka Wieniawskiego z orkiestrą symfoniczną WCS. W trakcie swojej kariery miał okazję pracować z wieloma artystami światowej klasy w wielu krajach Europy, a także w Meadowmount School of Music w Stanach Zjednoczonych.
W kwietniu 2023 roku zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Grumiaux w Brukseli w Belgii, jednym z najważniejszych konkursów skrzypcowych dla młodych skrzypków w Europie.
Obecnie gra na francuskim instrumencie zrobionym przez J. Hel’a w 1882 roku. W wolnym czasie Dawid lubi czytać książki historyczne, grać w szachy i zagłębiać się w inne aspekty muzycznego świata takie jak kompozycja.

Orkiestra kameralna „Arte Positiva” została powołana do życia w marcu 2015 roku jako zespół orkiestrowy do projektu edukacyjnego „Ale opera” realizowanego przez Wydział wokalny Szkoły Muzycznej II st. W Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi. W skład orkiestry wchodzili nauczyciele – muzycy łódzkich orkiestr filharmonicznej i teatralnych oraz wyróżniający się uczniowie starszych klas SM II st. W trakcie realizacji pierwszego projektu nauczyciele jak i uczniowie dostrzegli niewątpliwe zalety wspólnej pracy w orkiestrze głównie dla uczniów, ale i pedagogów mogących bezpośrednio, przy pracy bieżącej korygować i inspirować swoich uczniów. Pozytywne aspekty dydaktyczne zespołu oraz jego możliwości realizacji artystycznych zainspirowały założyciela oraz dyrygenta orkiestry – Kamila Chałupnika do kontynuacji jej funkcjonowania.

Zespół nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniem „Słowo i muzyka u Jezuitów” stając się od 2016 r. orkiestrą festiwalową. W chwili obecnej w zespole gra w stałym składzie jedenastu zawodowych muzyków-pedagogów oraz w zależności od potrzeb od 6 do 12 wyróżniających się uczniów i studentów.

Dotychczas orkiestra zrealizowała ponad 50 koncertów w Łodzi oraz w Polsce.

Marek Walczak

Dyrygent, pedagog i flecista urodzony w 1995 roku w Łodzi. Absolwent studiów magisterskich na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie dr. hab. Marcina Wolniewskiego w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Ukończył również studia drugiego stopnia w klasie fletu dr hab. Katarzyny Przybylskiej w łódzkiej uczelni.

Równolegle do aktywności dyrygenckiej, od 2020 roku prowadzi również działalność dydaktyczną w zakresie nauczania przedmiotów teoretycznych w szkołach muzycznych w Łodzi, Zgierzu i Skierniewicach.

Brał udział w dyrygenckich kursach mistrzowskich, które prowadzili: Lawrence Foster, Marin Alsop, Daniel Oren, Vladimir Kiradjiev, Marek Pijarowski, Wojciech Michniewski, Tomasz Bugaj, Rafał Jacek Delekta, Mieczysław Gawroński. Podczas swojej muzycznej edukacji brał udział i był laureatem konkursów fletowych oraz uczestniczył w wielu koncertach, zarówno jako instrumentalista, dyrygent oraz chórzysta. Występował pod batutą takich dyrygentów jak: Tadeusz Wojciechowski, Andrzej Straszyński, Jerzy Swoboda, Marcin Wolniewski, Grzegorz Wierus czy Dawid Ber.

W czasie studiów czynnie uczestniczył w życiu artystycznym łódzkiej uczelni, m.in. był asystentem dyrygenta podczas przygotowań do premiery opery Flis Stanisława Moniuszki (2019), Lo Speziale Franza Josepha Haydna (2020) oraz wielu koncertów akademickiej orkiestry symfonicznej. Prowadził koncerty zespołów wokalnych i instrumentalnych, w programach których znajdowały się utwory pochodzące z różnych epok, od baroku do współczesności, w tym prawykonania. W grudniu 2020 roku przygotował i poprowadził pierwszy samodzielny koncert z Orkiestrą Smyczkową Akademii Muzycznej w Łodzi, z którą wykonał III suitę Antiche danze ed arie per liuto Ottorina Respighiego. W maju 2022 roku z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną dokonał prawykonania Koncertu na gitarzystę i orkiestrę łódzkiego kompozytora Jakuba Junga. W czerwcu 2023 roku zadyrygował Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach podczas swojego koncertu dyplomowego.

Dyrygował Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Smyczkową i Orkiestrą Barokową Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga. Współpracował z łódzkimi instytucjami kultury: Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina oraz Teatrem Wielkim w Łodzi przy przygotowaniach do premiery opery Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca .

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail