Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

XIII Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów – Łódź 2022

Serdecznie zapraszamy na koncerty festiwalowe w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi.

Festiwal trwa od 2 października do 28 października, w tym czasie odbędą się cztery koncerty o zróżnicowanej tematyce muzycznej.

XIII edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Słowo i Muzyka u Jezuitów” zainauguruje koncert w wykonaniu łódzkich smyczków- artystów o szczególnym zamiłowaniu do wspólnego muzykowania. Podczas koncertu zostaniemy przeniesieni w świat  Vivaldiego, Bacha Mozarta.

Podczas kolejnego spotkania wybrzmią cztery pory roku A. Vivaldiego za sprawą wybitnych muzyków i orkiestry smyczkowej „Prymuz”. Kolejny koncert skierowany będzie na słynne pieśni i arie operowe a zaprezentują je laureaci kursu mistrzowskiego im. prof. Teresy Żylis- Gara. Ostatnie spotkanie i wieczór pełen wrażeń zagwarantuje nam jeden z największych zespołów folklorystycznych w Polsce w niezapomnianym koncercie ukazującym bogactwo kulturowe regionów całej Polski. Narodowe tańce, pieśni i przyśpiewki w najlepszych choreografiach i opracowaniach. Będzie to ZPiT ŚLĄSK.

2 października 2022 godz.16.00 – Koncert inauguracyjny

Koncert jubileuszowy z okazji 50 lat Pracy Artystycznej prof. Ryszarda Jana Osmolińskiego, który wykona orkiestra „Łódzkie Smyczki” / The Wieniawski String Orchestra pod dyrekcją Ryszarda Jana Osmolińskiego.

Orkiestra „Łódzkie Smyczki” /The Wieniawski String Orchestra powstała w 1988 r. w Liceum Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Łodzi z inicjatywy i pod dyrekcją zasłużonego skrzypka, dyrygenta i pedagoga tej szkoły prof. Ryszarda Jana Osmolińskiego. Członkami zespołu są wybrani uczniowie, laureaci konkursów muzycznych , o szczególnym zamiłowaniu do wspólnego muzykowania.

„Łódzkie Smyczki” są laureatem Ogólnopolskich Konkursów Muzycznych we Wrocławiu, Łodzi, Radomiu i Bydgoszczy a dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Sztuki, Urzędu Miasta Łodzi, i wielu łódzkich instytucji wielokrotnie reprezentowały nasz kraj i nasze miasto na Międzynarodowych Festiwalach Muzycznych i koncertach kameralnych w Austrii, Danii, Francji, Szwecji, USA, Meksyku, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Ukrainie we Włoszech i Watykanie.

Dyrygent: Ryszard Jan Osmoliński
Monika Sylwia Osmolińska – skrzypce
Oliwia Klara Osmolińska – gitara
Agnieszka Anna Osmolińska – sopran


A. Vivaldi – koncert D-dur na gitarę i orkiestrę smyczków
J. S. Bach – Koncert a-moll na skrzypce, orkiestrę smyczkową i basso continuo
M. Lorenc – Ave Maria na sopran, orkiestrę smyczkową i organy
G. Caccini – Ave Maria na sopran, orkiestrę smyczkową i organy
A. Panufnik – Suita Staropolska na orkiestrę smyczkową

9 października 2022 godz.16.00 – Koncert kameralny

Soliści koncertu to wybitni muzycy z ogromnym doświadczeniem, pedagodzy Akademii Muzycznej w Łodzi, laureaci wielu prestiżowych nagród.

prof. dr hab. Zbigniew Ignaczewski – artysta muzyk, pedagog, działacz społeczny. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi w kraju i za granicą. W swoim dorobku posiada prawykonania, nagrania radiowe, telewizyjne oraz dla potrzeb filmu. Laureat konkursów akordeonowych solistycznych i kameralnych ogólnopolskich i międzynarodowych. Wyróżniony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, licznymi dyplomami i nagrodami.

prof. dr hab. Krzysztof Kamiński – fagocista, kameralista, pedagog i dyrygent. W swoim dorobku posiada 430 koncerty kameralne, kompozycje oraz muzykę do przedstawień. Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymał m.in. odznakę „Zasłużony działacz kultury” przyznaną przez Ministra Kultury RP (2003, nr leg. 732), odznakę Honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2008, nr leg. 2807),

dr hab. Łukasz Błaszczyk – prof. Akademii Muzycznej w Łodzi, wybitny polski skrzypek, solista, kameralista, pedagog. Zdobywca licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych. Koncertuje jako solista i kameralista na całym świecie kładąc szczególny nacisk na popularyzowanie muzyki polskiej. Uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi.a

Orkiestra Kameralna PRIMUZ – w skład orkiestry wchodzą najbardziej utalentowani studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Zagrali kilkadziesiąt koncertów w Polsce i za granicą, wykonując muzykę klasyczną, rozrywkową i jazzową. Wśród artystów występujących z zespołem znaleźć można wielu wybitnych muzyków o międzynarodowej renomie takich jak: Kevin Kenner, Adam Makowicz, Rafał Kwiatkowski, Zbigniew Raubo, Ole Eirik Ree, Lars-Erik ter Jung, Andrei Ioniță, Paweł Gusnar. prof. dr hab. Sławomir Kaczorowski – Kompozytor i pedagog. Poprowadził wiele koncertów w kraju i za granicą a jego utwory były wykonywane w kraju i za granicą, otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jego absolwenci zostali laureatami wielu nagród na konkursach kompozytorskich krajowych i zagranicznych.

Program koncertu:

Antonio Vivaldi „Cztery pory roku”:

Koncert nr 4 Zima (F-moll)
Koncert nr 3 Jesień (F-dur)

Sławomir Kaczorowski – Concerto Giocoso II na Akordeon, Fagot i Orkiestrę (2018)

16 października 2022 godz.16.00 – Koncert TERESA ŻYLIS-GARA – pamiętamy!

Uczestnicy Kursów Mistrzowskich Prof. Teresy Żylis-Gara.
Laura Kluwak-Sobolewska – fortepian
Ilona Krzywicka – sopran
Anna Krysztofiak – sopran
Wiktor Dudar – bass


23 października 2022 godz.17.00 – Zespół Pieśni i Tańca „ŚLĄSK”
„A TO POLSKA WŁAŚNIE”

Koncert finałowy który odbędzie się w teatrze Muzycznym w Łodzi. Wstęp na koncert na podstawie zaproszeń dostępnych w parafii o.o. Jezuitów w Łodzi.

A TO POLSKA WŁAŚNIE to wyjątkowy program pełen muzyki, pieśni i tańców ludowych i narodowych, z udziałem solistów, chóru, baletu i orkiestry. Podczas koncertu będzie można usłyszeć znane i popularne ludowe melodie m.in: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Hej te nasze góry”, „Helokanie”, „Ondraszek” i „Starzyk” w opracowaniach muzycznych Stanisława Hadyny. Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie tańce takie jak: „Trojak”, „Taniec chustkowy”, „Kujawiak z oberkiem” „Krakowiak”, „Polonez z Mazurem” i „Tańce górali podhalańskich”. Autorem zachwycających układów choreograficznych jest Elwira Kamińska. Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK im. Stanisława Hadyny od ponad 60 lat jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. Występuje nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w mniejszych miejscowościach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca .