Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

9 października 2022r. godz.16.00 | Antonio VIVALDI – Koncert kameralny

Antonio Vivaldi „Cztery pory roku”:

  • Koncert nr 3 Jesień (F-dur)
  • Koncert nr 4 Zima (F-moll)

Sławomir Kaczorowski – Concerto Giocoso II na Akordeon, Fagot i Orkiestrę (2018)

Zbigniew Ignaczewski – akordeon
Krzysztof Kamiński – fagot
Zuzanna Jeżyńska – skrzypce
Dominika Sznajder-Janczewska – skrzypce

Orkiestra smyczkowa Primuz
Dyrygent: Łukasz Błaszczyk

Orkiestra Kameralna PRIMUZ

Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi

Zespół instrumentalistów będący wizytówką Akademii Muzycznej w Łodzi, każdego roku dający kilkanaście koncertów z różnym repertuarem. W skład orkiestry wchodzą najbardziej utalentowani studenci oraz absolwenci uczelni. Debiut orkiestry był jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku 2012 w Łodzi. Od tego czasu Orkiestra Kameralna PRIMUZ zagrała kilkadziesiąt koncertów w Polsce i za granicą, wykonując muzykę klasyczną, rozrywkową i jazzową. Wśród artystów występujących z zespołem znaleźć można wielu wybitnych muzyków o międzynarodowej renomie, takich jak: Kevin Kenner, Adam Makowicz, Rafał Kwiatkowski, Zbigniew Raubo, Ole Eirik Ree, Lars-Erik ter Jung, Andrei Ioniță, Paweł Gusnar.

Z roku na rok zespół zdobywa również coraz większą popularność w środowisku muzyki rozrywkowej i folkowej. Z orkiestrą PRIMUZ występowali, m.in.: Hanna Banaszak, Anna Jurksztowicz, Krzysztof Cugowski, Jacek Królik, Wiesław Prządka, Tomasz Szymuś, zespół „Vołosi”, Joszko Broda i wielu innych. Od wielu lat orkiestra stale współpracuje z kompozytorem, jazzmanem i producentem muzycznym Krzesimirem Dębskim, realizując wspólne projekty artystyczne oraz nagrywając ścieżki dźwiękowe do filmów i seriali. Dorobkiem zespołu są liczne prawykonania utworów specjalnie skomponowanych i dedykowanych Orkiestrze Kameralnej PRIMUZ.

W latach 2014-2016 zespół współpracował z Telemark Chamber Orchestra z Norwegii. Kilkanaście koncertów zagranych wspólnie z muzykami norweskimi zaowocowało płytą pt. LIVE, dokumentującą dwuletnią współpracę. W lutym 2017 roku Orkiestra PRIMUZ była autorem jednego z najgłośniejszych wydarzeń muzycznych ostatnich lat w Łodzi. Wraz z gitarzystą rockowym Jackiem Królikiem stworzyła projekt Culture Clush, wykonując muzykę z pogranicza jazzu i rocka progresywnego w aranżacjach Wojciecha Lemańskiego. Zainteresowanie projektem ze strony środowiska muzycznego spowodowało jego kontynuację, tym razem pod szyldem Orchestral Rock, z gościnnym udziałem Krzysztofa Cugowskiego, w Teatrze Variété w Krakowie. W marcu 2018 roku zespół zdobył Grand Prix na I Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Smyczkowych w Bydgoszczy.

źródło:

Orkiestra Kameralna PRIMUZ – kto? gdzie? kiedy? (primuzchamberorchestra.pl)

Akademia Muzyczna w Łodzi – Orkiestra Kameralna PRIMUZ (lodz.pl)

(20+) Primuz Chamber Orchestra | Musician | Facebook

prof. dr hab. Zbigniew Ignaczewski

Artysta muzyk, pedagog, działacz społeczny, jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie akordeonu prof. dr. hab. Bogdana Dowlasza, dyplom z wyróżnieniem (1988). Od 1993 roku jest wykładowcą w macierzystej Alma Mater, gdzie od 2002 roku prowadzi klasę akordeonu oraz w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Tytuł profesora sztuk muzycznych otrzymał w 2014 roku.

Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi instytucjami kulturalnymi. W swoim dorobku posiada wiele koncertów w charakterze solisty i kameralisty, prawykonań utworów akordeonowych solowych i kameralnych kompozytorów polskich   i niemieckich, nagrań zarejestrowanych na nośnikach elektronicznych (CD), nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki teatralnej i filmowej. Koncertował w Polsce i za granicą. W roku 1999 otrzymał nagrodę Jury „European Short Film Promotion Prize of the Wünstenrot Stiftung” za muzykę (Promotion Prize for best Music) do filmu „Jakub”, reż. Adam Guziński, podczas Filmfest Ludwigsburg Stuttgart, Niemcy. Jest zapraszany do prowadzenia wykładów i zajęć podczas kursów muzycznych w Polsce oraz w ramach współpracy międzynarodowej za granicą (Chorwacja, Litwa, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria). Wyróżniony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, licznymi dyplomami i nagrodami.

Akademia Muzyczna w Łodzi – IGNACZEWSKI Zbigniew (lodz.pl)

(10) Zbigniew Ignaczewski | Facebook

         

prof. dr hab. Krzysztof Kamiński

Fagocista, solista, kameralista, pedagog, dyrygent i menedżer kultury. Absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej (dyplom z wyróżnieniem w 1984 roku) związany od 1986 z Akademią Muzyczną w Łodzi i 1987 z Filharmonią Łódzką . Jako solista, kameralista i dyrygent występuje na terenie kraju, także Niemiec, Francji i Holandii , Słowacji, Ukrainy, Hiszpanii i Chin. Dokonał polskich prawykonań koncertów J.Francaix , A. Joliveta , J.N.Hummla oraz Divertimenta J.Francaix. Założyciel kilku działających do dziś zespołów kameralnych: Łódzkie Trio Stroikowe, Kwintet Dęty FŁ oraz orkiestry kameralnej „Camerata pro Arte”, której jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym. Od momentu powstania zespołu występował z nim wielokrotnie oraz nagrał dwie płyty CD: „Muzyka w Starym Klasztorze” oraz „Con Corno” z waltornistą Dariuszem Mikulskim dla niemieckiej wytwórni ZYX Classic. W 2002 roku odbył jako dyrygent tournee po Niemczech z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, dyrygował też wielokrotnie orkiestrami Filharmonii Lubelskiej, Sudeckiej, Łódzkiej oraz Filharmonii w Cherniovtsy na Ukrainie oraz zespołami Wiena Royal Artists Orchestra i Amber Youth Orchestra. 31.12.2009 roku oraz 31.12.2019 poprowadził prestiżową „Galę Sylwestrową” w Berlinie.

W swoim dorobku prof. Krzysztof Kamiński posiada 167 koncertów symfonicznych, którymi dyrygował w okresie ostatnich 30 lat a także 173 wykonania koncertów solowych (ewenement na skalę światową w przypadku gry na fagocie) z towarzyszeniem orkiestr Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Kaliskiej, Filharmonii Sudeckiej, Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, Słupskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Symfonicznej i Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Rubinstein Sinfonietty. Nagrał jako fagocista-solista kilkanaście płyt w tym : „Come Prima” z sonatami fagotowymi na fagot i klawesyn, „Klasyczne koncerty fagotowe”, „Współczesna Muzyka Fagotowa Kompozytorów Łódzkich”, „Muzyka kameralna w twórczości kompozytorów francuskich XX wieku”. W swoim dorobku posiada 551 koncertów kameralnych, a także kompozycje „Wspomnienie Octandre” (1984) oraz muzykę do przedstawienia „Różowy wujek” (1999).

Profesor Kamiński jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, wielokrotnie pełniąc funkcję przewodniczącego jury, prowadzi kursy mistrzowskie w zakresie gry na fagocie oraz muzyki kameralnej ( w Pekinie, Berlinie, Lwowie, Cherniovtsy, Gdańsku, Szczecinie, Toruniu i Łodzi). Jest laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych w Londynie i Odessie oraz zdobywcą,wspólnie z żoną Beatą Tarnowicz-Kamińską (harfa), nagrody głównej ( statuetki „Muzycznego Orła” na I Międzynarodowym Konkursie Muzyczne Orły w Łodzi w 2021 roku.

Akademia Muzyczna w Łodzi – KAMIŃSKI Krzysztof (lodz.pl)

Zuzanna Jeżyńska

Skrzypaczka, ukończyła studia w 2020 roku w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Macieja Łabeckiego. Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych i kameralnych m.in. w Poznaniu, Sieradzu, Tomaszowie Mazowieckim.  Od 2015 r. jest członkinią Orkiestry Kameralnej Primuz, z którą wielokrotnie występowała jako solistka. Brała udział w Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, gdzie pracowała pod kierunkiem: prof. Moniki Urbaniak-Lisik, prof. Andrzeja Gębskiego i prof. Izabeli Ceglińskiej. Uczestniczyła również w Międzynarodowej Akademii Muzycznej w Bałoszycach gdzie kształciła się  w klasie prof. Łukasza Błaszczyka.

Wystąpiła jako członek  Primuz String Quintet ze światowej sławy pianistą Siergiejem Tarasowem na VI Międzynarodowym Festiwalu im. Antoniego Rubinsteina w 2019 r. w Łodzi. W latach 2018-2021 wielokrotnie współpracowała z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Gorzowskiej, Orkiestrą Teatru Wielkiego w Łodzi oraz z Radomską Orkiestrą Kameralną. Była stypendystką Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi.

Dominika Sznajder-Janczewska

Skrzypaczka, wokalistka, aranżerka, pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w klasie prof. Izabeli Ceglińskiej. Na stałe jest koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej PRIMUZ, z którą często występuje jako solistka. Wspólnie z zespołem dokonała licznych nagrań do filmów dokumentalnych i fabularnych. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych a w swoim dorobku posiada również kilka płyt z muzyką klasyczną i rozrywkową. Wielokrotnie występowała również jako wokalistka podczas koncertów z Krzesimirem Dębskim, Anną Jurksztowicz, Adamem Palmą i wieloma innymi artystami.

W 2013 roku podczas Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Szkolnych Szkół Muzycznych II Stopnia wystąpiła jako koncertmistrz i solistka orkiestry. Od wielu lat szkoli swój warsztat na Międzynarodowych Kursach Muzycznych, im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, Kursach skrzypcowych w Bałoszycach oraz Czarnym lesie. W latach 2013-2016 była stypendystką Młodej Polskiej Filharmonii, która pod kierownictwem Adama Klocka współpracuje z wieloma wybitnymi muzykami światowej sławy m.in.: Emanuel Salvador, Sonig Tchakerian. Razem z MPF koncertowała w kraju i za granicą m.in. Szwajcaria, Chiny. Od 2014 roku Dominika Sznajder jest studentką Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie Profesor Izabeli Ceglińskiej. P W 2016 wzięła udział w preselekcjach do Międzynarodowego konkursu skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Dominika jako członek orkiestry i solistka związana była z projektem Sinfonietta pod kierownictwem Adama Klocka. Wraz z innymi wyróżnionymi studentami wchodzi w skład Kameralnej Orkiestry Primuz pod opieką Prof. Łukasza Błaszczyka, występując również w roli solistki. W zespole współpracowała z takimi muzykami jak Kevin Kenner, Adam Makowicz, Krzesimir Dębski. Razem z orkiestrą, w roli koncertmistrza, nagrała płytę z koncertami gitarowymi, oraz muzykę do serialu Stulecie Winnych. Podczas koncertów z Krzesimirem Dębskim wystąpiła także w roli wokalistki. Współpracowała z orkiestrą Tomka Szymusia, z którą miała okazję występować z najlepszymi muzykami polskiej estrady. W 2017 roku zagrała w kwartecie podczas Freedom Jazz Festiwal z Moniką Borzym oraz Witoldem Janiakiem, z którym nagrała płytę Noesis. W 2018 roku odbyła 3-miesięczny kontrakt w Japonii jako pierwsza skrzypaczka w kwartecie Lotos Quartet. Ponadto brała udział w wielu konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, zarówno jako solistka jak i kameralistka.

Jako niezwykle wszechstronna artystka jest zapraszana jako juror konkursów wokalnych, skrzypcowych i kameralnych.

Łukasz Błaszczyk

Wybitny skrzypek-solista, kameralista i pedagog. Uczeń m.in. Iwony Wojciechowskiej, Zakhara Brona, Aleksandra Kramarova i Mariny Jaszwili. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi i Konserwatorium Muzyczne w Enschede. Jest zdobywcą wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych. Dzięki sukcesom na Konkursie Europejskiej Unii Radiowej i Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego koncertuje na całym świecie, kładąc szczególny nacisk na popularyzowanie muzyki polskiej. W 1999 roku, jako jeden z koncertmistrzów Polish Festival Orchestra, uczestniczył w wielkim światowym tourne Krystiana Zimermana, występując w najsłynniejszych salach koncertowych Europy i Stanów Zjednoczonych. Jako solista grał z większością polskich orkiestr filharmonicznych, pod batutą najwybitniejszych polskich dyrygentów.

W latach 2005-2014 był koncertmistrzem Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Prowadzi bardzo intensywną działalność zarówno jako juror międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, jak i pedagog na licznych kursach i warsztatach skrzypcowych.

Łukasz Błaszczyk jest założycielem oraz szefem artystycznym Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ, z którą koncertuje w Polsce i za granicą. W 2018 roku zdobył ze swoim zespołem I nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Smyczkowych w Bydgoszczy. Jako dyrygent współpracował z wieloma znakomitymi solistami: Adamem Makowiczem, Kevinem Kennerem, Krzesimirem Dębskim, Jackiem Królikiem, Rafałem Kwiatkowskim, Zbigniewem Raubo, z powodzeniem łącząc swoją aktywność zarówno na polu muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. W 2016 roku płyta Łukasza Błaszczyka z II Koncertem skrzypcowym Krzesimira Dębskiego, wydana przez Polskie Radio, została nominowana do nagrody ,,Fryderyk”. Za swą bogatą działalność artystyczną i pedagogiczną artysta został uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi i Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi.

Obecnie jest profesorem w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie kieruje pracą Katedry Instrumentów Smyczkowych. Jego studenci i absolwenci stanowią dużą grupę laureatów międzynarodowych i krajowych konkursów skrzypcowych i kameralnych. Od 2018 roku jest członkiem Rady do spraw Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołanym na trzyletnią kadencję.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail