Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Chór Mieszany Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi

5 listopada 2017, (niedziela), godz. 18:45 – KONCERT CHÓRALNO-INSTRUMENTALNY

WYKONAWCY:

Andrzej Siekierski – organy

Chór Mieszany Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi

Filip Sijer – fortepian

Julia Grabska – flet

Anna Kamerys – dyrygent

PROGRAM KONCERTU:

Michel Corrette (1707-1795) • Magnificat en la 3# Plein Jeu, Duo, Trio. Récit de Trompette, Grand Jeu

Anonim • Maria en mitissima (Biblioteka Krasickich ok.1420 r.)

Anonim • Maria Matrem (Llibre Vermell de Montserrat)

Mikołaj Gomółka (ok. 1535-1609) • Psalm 81 Radujcie się w Bogu

Claude Balbastre (1727-1799) • Romance

Armand-Louis Couperin (1727-1789) • Dialogue entre le Chalumeau et le Basson

Guillaume Lasceux (1741-1831) • Simphonie concertante

Mikołaj Gomółka (ok. 1535-1609) • Psalm 29 Nieście chwałę

Wacław z Szamotuł (ok. 1524-1560) • Psalm 1 Błogosławiony człowiek

Mikołaj Zieleński (ok. 1550-1616) • Benedicimus Deum caeli

Randall Stroope (1953) • Cantate Domino

Johann Sebastian Bach (1685-1750) • Preludium chorałowe „Du Friedefürst, Herr Jesu Christe” BWV 1102 • Passacaglia i Fuga c-moll BWV 582

John Rutter (1945) • A gealic blessing

 

Chór Mieszany
Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi istnieje od 1998 roku. Zespół aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym szkoły i miasta przygotowując różnorodne pod względem repertuaru koncerty. Jest też laureatem licznych nagród zdobytych w przesłuchaniach i na festiwalach chóralnych. Ostatnie ważniejsze osiągnięcia chóru to: zdobycie Srebrnego Dyplomu w IX Ogólnopolskim Festiwalu Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim w 2016r. oraz srebrny dyplom i nagroda dla najlepszego zespołu w kat. C2 na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Świątecznej Mundus Cantat 2016 r. Chór na stałe współpracuje ze szkolną orkiestrą symfoniczną i orkiestrą kameralną Łódzkie Smyczki. W latach 2007-2016 zespół wielokrotnie koncertował za granicą m. in. w Pradze, Wilnie, Paryżu, Rzymie – Paliano, Konstancji, wykonując przede wszystkim polską muzykę chóralną a’ cappella zarówno sakralną jak i świecką. Dyrygentem chóru od 2002 roku jest mgr Anna Kamerys.

Andrzej Siekierski
Naukę gry na organach rozpoczął w PSSM w Warszawie u prof. St. Możdżonka. Studia wyższe kontynuował w Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie uzyskał kolejno dyplomy : z organów u prof. F. Rączkowskiego (1967) i z reżyserii muz. u prof. J. Urbanskiego (1968), a następnie w Schola Cantorum w Paryżu pod kierunkiem J. Langlais (1970) i na kursach Akademii muzyki starofrancuskiej w St Maximin. W Warszawie, zaczynał karierę organisty liturgicznego jako stały akompaniator chóru kościelnego na Saskiej Kępie, a następnie był asystentem prof. Rączkowskiego w kościele Św. Krzyża, natomiast w Paryżu był organistą w trzech kolejnych kościołach paryskich oraz w katedrze w Beauvais do roku 2011. Od 1996 r. jest honorowym organistą u OO. Jezuitów w Wersalu. Przez kilka lat prowadził letnie kursy organowe w ramach Tygodni Muzyki Gregoriańskiej w Fatimie. Andrzej Siekierski działał również jako reżyser dźwięku przy realizacji programów muzycznych. Przez wiele lat współpracował w Paryżu z P. Schaefferem oraz TV francuską. Przy produkcji filmów muzycznych miał możność nagrywania tak wybitnych artystów jak A. Rubinstein, M. Rostropowicz, H. von Karajan, E. Schwartzkopf, Y. Menuhin, P. Cochereau, L. Laskine, P. Boulez… Obecnie bierze nadal udział w międzynarodowych festiwalach organowych na terenie Europy, udziela się również, jako niezależny operator dźwięku przy nagraniach chóralnych i organowych.

Anna Kamerys
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi oraz dwuletnich podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Centrum Animacji Kultury w Warszawie. Uczestniczyła w licznych seminariach metodycznych i kursach dla dyrygentów, prowadzonych m. in. przez Erica Ericsona , Uve Gronostay’a i Stefana Stuligrosza. W 1997 r. zdobyła wyróżnienie na VI Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu. W latach 1997-2000 prowadziła zespoły wokalne przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Łodzi. Współpracowała z Towarzystwem Śpiewaczym im. S. Moniuszki w Aleksandrowie Łódzkim. Jest założycielką i dyrygentem chóru „Cantores Misericordiae Dei” w Konstantynowie Łódzkim, który prowadzi od 2000 r. Od 1998 r. prowadzi chóry szkolne w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Zespoły pod jej kierownictwem zdobyły wiele nagród na konkursach i festiwalach chóralnych, wielokrotnie koncertowały w Polsce i za granicą, m. in. w Czechach, Niemczech, Francji, Włoszech, Finlandii, Litwie. Chór dziecięcy brał udział w koncertach oratoryjnych w Filharmonii Łódzkiej (m. in. III Symfonia d-moll G. Mahlera, Carmina Burana C. Orffa, Potępienie Fausta H. Berlioza, Pasja wg św. Mateusza J. S. Bacha). Anna Kamerys jest członkinią komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościelnej przy Archidiecezji Łódzkiej .Współpracuje ze Studium Muzyki Kościelnej w Łodzi. Prowadzi warsztaty dla dyrygentów i zespołów amatorskich. Jest inicjatorką i współorganizatorką Warsztatów Chorału Gregoriańskiego „Cantus Gregorianus” w Łodzi.

 

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail