Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Orkiestra kameralna ARTE POSITIVA

12 listopada 2017 r. (niedziela), godz. 18:45 – KONCERT KAMERALNY

WYKONAWCY:

Vera Schoenenberg – sopran

Patrycja Chałupnik – fortepian

Orkiestra kameralna ARTE POSITIVA

Kamil Chałupnik – dyrygent

PROGRAM KONCERTU:

Joseph Haydn (1732-1809) • „Auf starkem Fittiche schwinget sich der Adler stolz” z oratorium „Stworzenie świata”

Gabriel Fauré (1845-1924) • Clair de lune op. 46 nr 2

Reynaldo Hahn (1874-1947) • À Chloris

Georg Fridrich Haendel (1685-1759) • Rejoice Greatly (z oratorium „Mesjasz”)

Sergiej Rachmaninow (1873-1943) • Wokaliza op. 34 nr 14

Tomaso Antonio Vitali (1663-1745) • Chaconne (Agata Niewiadoma – skrzypce solo)

Krzysztof Grzeszczak (1965) • Salve Regina (wersja na sopran i orkiestrę kameralną)

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) • Exsultate, jubilate (KV 165)

 

Vera Schoenenberg
Ukończyła z wyróżnieniem studia w zakresie śpiewu operowego w Robert-Schumann-Hochschule Düsseldorf w klasie prof. Ingeborg Reichelt. W latach 2001 – 2006 była solistką teatru w Ulm – debiutowała tam w roli Violetty w operze „Traviata“ G. Verdiego. Vera Schoenenberg doskonaliła swoje umiejętności wokalne pod kierunkiem znanych sopranów koloraturowych m.in. Brigitte Fassbaender, Edity Gruberovej, a także takich artystów jak Tamar Rachum, Bernd Weikl, Richard Miller i Charles Spencer. Artystka dysponuje szerokim repertuarem operowym i operetkowym – wśród głównych ról m.in. tytułowa rola w operze „Armida” Ch. W. Glucka , Fiordiligi w „Cosi fan tutte”, Pamina w „Czarodziejskim flecie” oraz Donna Anna w „Don Giovannim”
W.A. Mozarta, Micaela w „Carmen” G. Bizeta, Nedda w „Pajacach” R. Leoncavallo, Adina w „Napoju miłosnym” G. Donizettiego, Olympia, Antonia i Giulietta w „Opowieściach Hoffmanna” J. Offenbacha, Helena w „Śnie nocy letniej” B. Brittena, Sylvia
Varescu w „Księżniczce czardasza” i tytułowa rola w „Hrabinie Marizy” E. Kálmána , Lisa w „Krainie uśmiechu” i Hanna Glawari w „Wesołej wdówce” F. Lehára, Eurydyka w „Orfeuszu w piekle” J. Offenbacha. Występowała na scenach teatrów operowych i filharmoniach w Karlsruhe, Meiningen, Cottbus, Augsburgu, Frankfurcie i Dortmundzie (Niemcy), w Bazylei (Szwajcaria) oraz Innsbrucku (Austria). Vera Schoenenberg koncertowała i brała udział w galach operowych również w innych krajach Europy (Włochy, Norwegia, Francja, Hiszpania), w Izraelu oraz w Stanach Zjednoczonych (Floryda). Działalność koncertowa artystki obejmuje również lirykę wokalną oraz muzykę sakralną (msze, oratoria, kantaty). Brała udział w wielu nagraniach płytowych dla radia i telewizji (ORF, 3Sat, ZDF). Od 2009 r. jest zatrudniona jako pedagog w klasie śpiewu w Universität für Musik und darstellende Kunst „Mozarteum“ w Salzburgu (Austria). Prowadzi również letnie kursy mistrzowskie w ramach „Payerbacher Meisterkurse“ w Dolnej Austrii.

Patrycja Chałupnik
Ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie fortepianu prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej otrzymując dyplom z wyróżnieniem (1999), a następnie Mistrzowskie Studium Podyplomowe w klasie tego samego pedagoga (2002). Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem dr Louisa Nagel’a i Kazimierza Brzozowskiego podczas Międzynarodowego Letniego Kursu i Festiwalu Muzycznego w Nałęczowie (1999) oraz Evy Salmutter w ramach Mistrzowskich Kursów Muzycznych w Austrii (2000, 2001, 2002, 2006). W grudniu 2013 roku ukończyła Podyplomowe Studium Pieśni dla śpiewaków i pianistów przy Katedrze Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Brała udział w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych m. in. w Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego (Łódź, 1997), Międzynarodowym Konkursie „Jeunesses Musicales” (Bukareszt, 2000) oraz w VII Europejskim Konkursie im. F. Chopina (Darmstadt, 2002). Była stypendystką fundacji „Janineum” w Wiedniu. Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą (Austria, Rumunia, Dania, Litwa, Niemcy). Od 1999 r. pracuje jako nauczyciel fortepianu oraz akompaniator w łódzkich szkołach muzycznych. Od września 2016 r. pełni funkcję kierownika sekcji fortepianu II st. w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi. Od ponad 15 lat regularnie bierze udział w letnich kursach mistrzowskich „Payerbacher Meisterkurse” w Dolnej Austrii w charakterze nauczyciela fortepianu, zespołów kameralnych oraz pianisty-korepetytora m. in. w klasie fletu niemieckiej flecistki Britty Bauer. Jej uczniowie zdobywali nagrody w konkursach w kraju i za granicą (m.in. „Jugend musiziert” Niemcy).

Kamil Chałupnik
Ukończył Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w 2001 r. Jest absolwentem Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (2010 r.). Z chórami dziecięcymi i młodzieżowymi
pracuje od 1999 r. Od 2001 r. prowadzi zajęcia chóru, a od 2007 r. Orkiestry Smyczkowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Aleksandra Tansmana w Łodzi. Od stycznia 2005 r. pracuje z Chórem Dziecięcym Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki. Jest założycielem i dyrygentem Żeńskiego Chóru Kameralnego „Presto”. Z zespołami prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Włochy, Bułgaria, Grecja, Węgry), bierze również udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach dobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Dokonał wielu prawykonań utworów łódzkich kompozytorów.

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail