17 września 2015 r. (czwartek) g. 19.00 – KONCERT POETYCKO-MUZYCZNY POŚWIATOWSKA I MUZYKA
Katarzyna Zając-Caban – sopran
Agnieszka Makówka – mezzosopran
Izabela Połońska – śpiew, recytacje
Aleksandra Nawe – fortepian
Program:
Ch. Gounod – Ave Maria
1. Mascagni – Ave Maria
2. Saint-Saëns – Ave Maria
3.Kurylewicz – Zdrowaś Mario
*** bez ciebie…
Jacek Wierzchowski – Ich dwoje, sł. H. Poświatowska (prawykonanie)
*** Tak, serce jest na pewno wymyślone…
Andrzej Hundziak – Bądź przy mnie blisko, sł. H. Poświatowska
*** Halina Poświatowska to jest podobno człowiek…
Andrzej Hundziak – Boże mój, zmiłuj się nade mną, sł. H. Poświatowska
*** Chciałabym ci nakreślić portret…
Andrzej Hundziak – Kołysanka, sł. H. Poświatowska
*** Dysonans
Jerzy Bauer – Wielkopostna legenda z tryptyku do sł. H. Poświatowskiej
*** rozcinam pomarańczę bólu
Jacek Wierzchowski – Nie potrafiących sł. Halina Poświatowska (prawykonanie)
*** ptaku mojego serca
Krzysztof Grzeszczak – Trzy pieśni do wierszy Haliny Poświatowskiej
-
*** (w rozstawione rece)
-
*** (bądź przy mnie blisko)
III.*** (w jadowitym brzęku)
*** Wiersz dla mnie
Jacek Wierzchowski – Śmierć, sł. Halina Poświatowska (prawykonanie)
AGNIESZKA MAKÓWKA
Urodziła się w Łodzi. Studia ukończyła w łódzkiej Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalno- -Aktorskim w klasie śpiewu prof. Jadwigi Pietraszkiewicz. Studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst “Mozarteum” w Salzburgu. Brała udział w konkursach wokalnych: Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju w 1992 (II nagroda); Konkursie im. R. Schumanna w Zwickau w 1993 (wyróżnienie); w Konkursie Wokalnym im. A. Sari w Nowym Sączu w 1995 (III nagroda); była także finalistką Konkursu im. A. Dvořáka w Karlovych Varach w 1997 roku. Od 1998 jest solistką Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiej Opery Kameralnej. W repertuarze ma około 50 partii operowych. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m. in.: Nagrodę PAN (2000); Nagrodę Marszałka Województwa łódzkiego za całokształt twórczości (2006 i 2014); Specjalną Nagrodę Marszałka za udział w premierach Teatru Wielkiego w Łodzi Kochankowie z klasztoru Valdemosa M. Ptaszyńskiej (2010); Złotą Maskę za najlepszą kreację wokalno – aktorską za rolę Cherubina w Weselu Figara W. A. Mozarta w sezonie 2006/2007; Odznakę “Zasłużony dla kultury polskiej” (2014). Współtwórcami jej scenicznych sukcesów byli wybitni dyrygenci: T. Wojciechowski, T. Kozłowski, Ł. Borowicz, A. Wicherek, A. Straszyński, K. Kord, K. Penderecki, V. Kiradijev, M. Caldi, B. Akiki. M. Pijarowski, W. Michniewski. W latach 2008-2010 dokonywała wielu nagrań dla Polskiego Radia z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi w Polsce, m. in. Operą Narodową w Warszawie, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą krakowską i Operą i Filharmonią w Białymstoku oraz ze wszystkimi Filharmoniami w Polsce, najdłużej z Filharmonią lubelską (w latach 2004-2008). Z satysfakcją i powodzeniem wykonuje muzykę współczesną, występuje również w musicalach. Ma na swoim koncie udział w wielu projektach kameralnych wraz z artystami, pedagogami łódzkiej Akademii Muzycznej m. in.: Aleksandrą Nawe, Łukaszem Błaszczykiem, Bogusławem Pikałą, Markiem Drewnowskim.
KATARZYNA ZAJĄC-CABAN
Studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi ukończyła w 2006 roku. Uczestniczyła w Kursach Mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Teresę Wojtaszek-Kubiak, Helenę Łazarską, Piotra Kusiewicza. Na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi zadebiutowała partią Xerksesa w operze G. F. Haendla Xerkses tuż po studiach. W tym samym, 2006 roku, rozpoczęła współpracę z Katedrą Kameralistyki Akademii Muzycznej, biorąc udział w sesjach naukowo-artystycznych, koncertach, recitalach dyplomowych i egzaminach studentów. W 2008 roku podjęła współpracę z Teatrem Muzycznym w Lublinie, gdzie debiutowała partią Krysi w Ptaszniku z Tyrolu C. Zellera oraz z niemieckim Teatrem w Bremen. Regularnie bierze udział w koncertach operowych i operetkowych. Współpracując z impresaryjnym Teatrem w Schwerin (Niemcy) zrealizowała partię Curry w operze G. Verdiego Moc przeznaczenia (2010). Koncertuje w kraju i za granicą. W 2014 roku wystąpiła podczas XIV Festiwalu Francusko – Polskiego w Douai i Lille, co zaowocowało kolejnymi zaproszeniami. W repertuarze ma wiele pieśni, arie operowe, oratoryjne, musicalowe oraz operetkowe. Od 2009 roku jest pedagogiem. Pracuje w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. Swoim uczniom i zespołom wokalnym (zajęcia emisyjne m. in. w łódzkim Zespole Tańca Ludowego Harnam oraz z chórem Politechniki łódzkiej) poświęca każdą wolną chwilę.
IZABELA POŁOŃSKA
Wszechstronna wokalistka, kameralistka. Z powodzeniem śpiewa w różnych stylach od klasyki po piosenkę aktorską i jazz. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi (Wydział Wokalno-Aktorski) oraz Mistrzowskich Podyplomowych Studiów Wokalnych we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Christiana Ellsnera. Uczestniczyła także w kursach prowadzonych przez: prof. Teresę Żylis-Gara (Monaco, Radziejowice) Toma Karuse i Ingrid Kremling w Hamburgu. W latach 2003 – 2009 koncertowała w Europie: Francji, Belgii, Austrii, Hiszpanii, w Niemczech i we Włoszech. W 2010 roku rozpoczęła współpracę z Katedrą Kameralistyki Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest także aktorką Teatru Logos przy Europejskim Centrum Kultury w Łodzi, w którym zagrała w blisko 200. przedstawieniach w kraju i za granicą. W jej dorobku artystycznym szczególne miejsce zajmuje współpraca (jeszcze podczas studiów) ze znakomitym kompozytorem i pianistą Piotrem Hertlem. Ma na swym koncie, wraz z pianistką Aleksandrą Nawe, m. in. występy w legendarnej Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów w Warszawie oraz liczne prezentacje projektu współtworzonego z Witoldem Janiakiem, pianistą i kompozytorem jazzowym, Jazzowe Kolory Miłości, który powstał na zamówienie XIV Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski w 2013 r.
ALEKSANDRA NAWE
Studia w łódzkiej Akademii Muzycznej ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Lasockiego oraz klasie kameralnej prof. Rajmunda Ambroziaka. Jej mistrzami byli także prof. prof. Tadeusz Chmielewski, Anita Krochmalska i Ivan Klansky (Praga). Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi, otrzymywała także dyplomy za najlepszy akompaniament podczas krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych i wokalnych. Współpracowała z wybitnymi pedagogami podczas mistrzowskich kursów wokalnych i instrumentalnych (Łódź, Szczawnica, Duszniki Zdrój, Monaco), jest zapraszana do jury konkursów dla młodych pianistów i zespołów kameralnych. Koncertuje w kraju i za granicą (m. in.: Łotwa, Litwa, Austria, Słowacja, Niemcy, Dania, Włochy, Hiszpania, Francja, Czechy), bierze udział w festiwalach muzycznych, konferencjach naukowo-artystycznych, prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych, w tym Jej dedykowanych oraz projektach autorskich (m. in. Medytacja słowno-muzyczna „Pamięci Haliny Poświatowskiej” – 2005; Jerzy Bauer-heterogeniczny – 2006; Inspiracje poetyckie w pieśni artystycznej – 2008; Spotkanie z Chopinem – 2010; Zielony pejzaż… Piosenki Piotra Hertla – 2011; Dwa teatry – 2011; Gwiazda Piotra Hertla – 2012; Poświatowska i muzyka – 2015). Ma na swoim koncie kilkanaście płyt CD, także DVD. Dokonała nagrań dla radia polskiego i łotewskiego, teatru i filmu w TV polskiej oraz holenderskiej. W roku 2003 została wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury przyznawaną przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej. Równolegle z aktywnością artystyczną zajmuje się działalnością pedagogiczną i naukową. W macierzystej Uczelni pracuje od 1 grudnia 1988 roku. Od 2007 roku posiada stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w Katedrze Kameralistyki prowadzi zajęcia z zakresu nauki akompaniamentu i kameralistyki fortepianowej.