Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

20 września 2015 r. (niedziela), g. 19.00 – KONCERT KAMERALNY

Heidemarie Mravlag – wiolonczela

Eva Salmutter – fortepian

Patrycja Chałupnik – fortepian

 

Program:

Niccolo Paganini – Wariacje na strunie G na temat z opery „Mojżesz“ G. Rossiniego

Robert Schumann – Utwory fantastyczne, op. 73
1. Zart und mit Ausdruck
2. Lebhaft, leicht
3. Rasch und mit Feuer

Cécile Chaminade – Utwory romantyczne na 4 ręce, op. 55

Richard Strauss – „Don Kichot“ Wariacje fantastyczne na temat o rycerskim charakterze, op. 35

Astor Piazzolla – Le grand Tango

HEIDEMARIE MRAVLAG
Urodziła się w Hall w Tyrolu. Rozpoczęła swoja naukę na wiolonczeli w Konserwatorium Tyrolskim u prof Michaela Brighta. W 2006 roku otrzymał staż w Tiroler Landestheater. Po ukończeniu studiów przeniosła się na Uniwersytet Muzyki i Sztuk Scenicznych. Tam studiowała u prof. Wolfganga Herzera, prof. Valentina Erbena, a obecnie u prof. Stefana Kropfitscha. Uczęszczała także na kursy mistrzowskie austriackiej Master Classes, Akademii Allegro Summer Vivo i Filharmonii Wiedeńskiej. W 2009 roku została członkiem Wiedeńskiej Orkiestry Jeunesse. Za swoją działalność koncertową solową i kameralną otrzymała 2010 stypendium Richarda Wagnera, a także stypendium w klasie mistrzowskiej Allegro Vivo 2011 i Europejskiej Akademii Palazzo Ricci w Montepulciano 2014. Od 2009 gra w duecie (harfa, wiolonczela) z Veroniką Villányi, oraz z Melanie Hosp (gitara) “2in1Klang”. Od 2013 roku pracuje jako wiolonczelista w Wiedniu Burgtheater.

EVA SALMUTTER
Urodziła się w Dolnej Austrii. Odbyła studia pianistyczne w Konserwatorium w Wiedniu u prof. Gertraudy Kubacsek oraz w Paryżu pod kierunkiem prof. Gaby Casadesus. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Heinza Medijmorec, Philippe’a Entremonta, Wiktora Mierżanowa i Philippe’a Bianconi. Eva Salmutter prowadzi działalność dydaktyczną w Dolnej Austrii i w szkołach muzycznych w Wiedniu. Jest profesorem fortepianu, muzyki kameralnej i akustycznej na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu oraz w Innsbrucku. W 2007 jej książka “Faszination Klavier” został wydana przez DV Thaur. Eva salmutter prowadzi także ożywioną działalność koncertową jako solistka i kameralistka w Europie i Japonii. Jest członekiem Phoenix Klaviertrio, Syrius-Trio oraz “Innsbrucker Flötentrio”. Dokonała nagrań płytowych i telewizyjnych.

PATRYCJA CHAŁUPNIK
Ukończyła Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej (dyplom z wyróżnieniem 1999), a następnie Mistrzowskie Studium
Podyplomowe w klasie tego samego pedagoga (2002). Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem dr Louisa Nagel’a i Kazimierza Brzozowskiego podczas Międzynarodowego Letniego Kursu i Festiwalu Muzycznego w Nałęczowie (1999) oraz Evy Salmutter w ramach Mistrzowskich Kursów Muzycznych w Payerbach w Austrii (2000, 2001, 2002, 2006). W grudniu 2013 roku ukończyła Podyplomowe Studium Pieśni dla śpiewaków i pianistów przy Katedrze Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Brała udział w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. w Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego (Łódź, 1997), Międzynarodowym Konkursie „Jeunesses Musicales” (Bukareszt, 2000) oraz w VII Europejskim Konkursie im. F. Chopina (Darmstadt, 2002). Była stypendystką fundacji „Janineum” w Wiedniu. Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą (Austria, Rumunia, Dania, Litwa, Niemcy). Od 1999 r. pracuje jako nauczyciel fortepianu oraz akompaniator w łódzkich szkołach muzycznych. Od września 2005 r. pełni funkcję kierownika sekcji fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. A. Tansmana w Łodzi. Od blisko 15 lat regularnie współpracuje z austriacką śpiewaczką Renate Weninger, a także niemiecką flecistką Brittą Bauer . Równolegle z działalnością pianistyczną
prowadzi aktywną działalność wokalną m.in. jako członek 9-osobowego zespołu wokalnego all’Antico (od kilkunastu lat). O kilku sezonów współpracuje także z Filharmonią Łódzką im.
A. Rubinsteina w charakterze chórzystki (soprany).

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail