Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

13 września, godz 19.00 – INAUGURACYJNY KONCERT ORATORYJNY

Chór Kameralny „All’Antico”

Orkiestra Kameralna POLISH CAMERATA

Marek Głowacki – dyrygent

Program:

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) – Missae breves KV 192, 194, 275

 

ZESPÓŁ WOKALNY „ALL’ANTICO”

powstał w 1987 roku. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki wokalnej renesansu i baroku nie stroniąc także od wielkich form oratoryjnych – stąd też na swym koncie zanotowali kreacje dzieł J. S. Bacha, J. F. Haendla, W. A. Mozarta czy J. Haydna. Na prestiżowych konkursach międzynarodowych zespół uzyskał nagrody: I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Horbach w Niemczech (1992); II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Wokalnych w Claveland w Wielkiej Brytanii (1990) oraz nagrody specjalne na Międzynarodowych Konkursach Wokalnych w Międzyzdrojach (1988) i Legnicy Cantat (1990).

jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi (fortepian) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (dyrygentura symfoniczna). Brał udział w Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich prowadzonych przez wybitnego kreatora muzyki oratoryjno-kantatowej prof. dr h.c. H. Rillinga wraz z Międzynarodową Orkiestrą Akademii Bachowskich w latach 1993, 1996, 1998. Od roku 1999 ściśle współpracuje z Zespołem Wokalnym all’ Antico, stąd też wzięły się kilkukrotne

 

MAREK GŁOWACKI

w ciągu każdego roku kreacje wykonawcze wielkich dzieł muzyki oratoryjnej baroku i klasycyzmu. Współpracował z takimi solistami jak: E. Indijć, M. Fedorova, Sz. Kończal, K. Jakowicz, P. Pławner, Ł. Błaszczyk, M. Boberska, U. Kryger, P. Kusiewicz, R. Minkiewicz, Cz. Gałka, J. Frekstein, R. Tesarowicz czy T. Chmielewski, a także ze znakomitym aktorem B. Wrocławskim. Jest inicjatorem powstania Stowarzyszenia Orkiestry Kameralnej Polish Camerata, dyrektorem naczelnym i artystycznym orkiestry. W roku 2005 uzyskał tytuł doktora, a w 2011 habilitował się w dziedzinie artystycznej – dyrygentura. Jest profesorem UJK w Kielcach i dyrektorem festiwalu Dni muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim. Został wyróżniony Odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Honorowy członek Towarzystwa Muzycznego im.K. Nicze w Pabianicach.

 

ORKIESTRA KAMERALNA „POLISH CAMERATA”

powstała w 1990 roku z inicjatywy uznanego polskiego wiolonczelisty i pedagoga prof. S. Firleja. Zespół składa się z muzyków Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi oraz kadry dydaktycznej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Wysoki poziom artystyczny zespołu zapewnił orkiestrze koncerty na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. Orkiestra odbyła kilka większych tournee koncertowych m. in. w Hiszpanii w 1992 r., Niemczech i Francji w 1994 r. Zespół posiada w swym repertuarze dzieła muzyczne okresu baroku, klasycyzmu, romantyzmu, nie stroniąc także od muzyki współczesnej. Doskonali swe umiejętności w oparci o współczesną wiedzę muzykologiczną (traktaty muzykologiczne i przekazy rękopiśmienne). Orkiestra dokonała nagrań CD i DVD dla TVN i PWSTFiTv w Łodzi. Instytucja kultury – Zasłużony dla Kultury Polskiej. Od 2001 r. zespołem kieruje Marek Głowacki.

 

 

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail