Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

16 października 2016 r., g. 18.45 – KONCERT KAMERALNY

Ziemowit Wojtczak – baryton

Piotr Grajter – organy

Program:

J. S. Bach, L. J. A. Lefébure-Wély, St. Moniuszko, K. Borzędowski, O. M. Żukowski, M. Ravel, J. Ibert, F. Peeters, K. Jenkins, K. Grzeszczak

 

ZIEMOWIT WOJTCZAK Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu prof. Haliny Romanowskiej. Równolegle studiował metodykę nauczania śpiewu pod kierunkiem prof. Tatiany Mazurkiewicz. W czasie studiów dwukrotnie brał udział w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej (1989 r. – wyróżnienie; 1992 r. – III nagroda). Solista Teatru Muzycznego w Łodzi w latach 1991–2011. Jego repertuar obejmuje ponad pięćdziesiąt ról w musicalach, operetkach klasycznych, operach, farsach muzycznych oraz rewiach, koncertach i przedstawieniach dla dzieci (m.in.: partie Homonaya i Żupana w Baronie cygańskim J. Straussa, Eisensteina w Zemście nietoperza J. Straussa, Carlinga w operetce Wiktoria i jej huzar P. Abrahama, Lejzora Wolfa w Skrzypku na dachu J. Bocka, Papagena w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta). W spektaklach tych brał udział nie tylko na scenie łódzkiej, ale także na wielu scenach w całej Polsce występując łącznie na scenie ponad 1000 razy. Wraz z zespołem Teatru Muzycznego w Łodzi występował także w Niemczech, Austrii, Belgii, Danii, Szwajcarii, Luxemburgu, Francji oraz we Włoszech. Łącznie poza granicami kraju wystąpił blisko 400 razy w ponad 140 miastach Europy. Od 1992 roku pracuje także w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. W roku 2003 został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” przyznawaną przez Ministra Kultury i Sztuki. Trzykrotnie też otrzymał nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. W roku 2014 uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych. Występuje na estradach filharmonicznych i licznych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Specjalizuje się także w wykonawstwie pieśni artystycznej. Jest autorem książki „Wieczory z liryką wokalną” oraz licznych artykułów naukowych z dziedziny wokalistyki. Przez dziesięć lat (2002–2012) był także stałym współpracownikiem pisma „Muzyka21”, będąc autorem ponad stu recenzji płytowych i kilkunastu artykułów.

PIOTR GRAJTER Ur. w 1955 r. w Łodzi, ukończył studia w tutejszej Akademii Muzycznej uzyskując w latach 1980 i 1981 dyplomy z wyróżnieniem w zakresie gry na organach (klasa prof. Mirosława Pietkiewicza) i teorii muzyki (praca dyplomowa pod kierunkiem prof. Antoniego Kędry), a następnie w r. 1984 dyplom w zakresie kompozycji (klasa prof. Jerzego Bauera). Jako stypendysta fundacji „Rotary-Club” odbył w roku akad. 1981/82 gościnne studia w klasie organów prof. Ernst-Ulricha von Kameke w Hamburgu. Brał udział w kursach mistrzowskich interpretacji organowej prof. prof. Johannesa-Ernsta Köhlera w Weimarze, Milana Šlechty w Pradze i Flora Peetersa w Mechelen. Koncertuje od roku 1980, uczestnicząc w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach muzyki organowej. Poza Polską występował z recitalami organowymi w Belgii, Czechach, Danii, Francji, Mołdawii, Niemczech, Rosji, Słowacji i na Ukrainie. Był jurorem Międzynarodowych Konkursów Organowych: im. Mikaela Tariverdieva w Kaliningradzie (1999) oraz im. Jana Kucharskiego w Łodzi (2008, 2014). W latach 1992-2001 sprawował opiekę artystyczną nad Festiwalem Muzyki Organowej w Inowrocławiu. Jest profesorem sztuk muzycznych. Prowadzi klasy organów w Akademiach Muzycznych w Łodzi i w Bydgoszczy. W obu uczelniach wykształcił dotychczas blisko 50 organistów. Są wśród nich koncertujący muzycy, nauczyciele akademiccy, pedagodzy szkół muzycznych i ogólnokształcących, organiści kościelni oraz instruktorzy, organizatorzy i propagatorzy muzyki. W łódzkiej uczeln pełnił w latach 2003-2005 funkcję kierownika Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Dokonał prawykonań utworów organowych polskich kompozytorów: Jerzego Bauera, Krzysztofa Grzeszczaka, Sławomira Kaczorowskiego, Zbigniewa Kozuba, Bernarda Pietrzaka, Bronisława Kazimierza Przybylskiego. Piotr Grajter został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Medalem 50-lecia Akademii Muzycznej w Łodzi.

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail