Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

X festiwal ave maria

13 października 2019 r. (niedziela) godz. 18.45 – „AVE MARIA W MUZYCE”

Serdecznie zapraszamy na koncert kameralny 13 października 2019 r. (niedziela) godz. 18.45. Repertuar koncertu to aranżacje operowe jednej z najpiękniejszych pieśni „Ave Maria” wykorzystująca fragment łacińskiego tekstu modlitwy Zdrowaś Maryjo. Pierwsza aranżacja muzyczna została napisana przez francuskiego kompozytora operowego Charles’a Gounoda w 1859 roku, jako głos solowy do skomponowanego 137 lat wcześniej Preludium C-dur z pierwszego tomu Das Wohltemperierte Klavier Johanna Sebastiana Bacha (BWV 846), które to w ramach utworu Ave Maria pełni rolę akompaniamentu (jedyną zmianą w podkładzie Bacha jest dodanie przez Gounoda jednego taktu, w celu złagodzenia ostrej modulacji).

Istnieje wiele instrumentalnych aranżacji pieśni, podczas koncertu niektóre z nich zaprezentują nam soliści Teatru Wielkiego w Łodzi.

WYKONAWCY:

Agnieszka Makówka – mezzosopran

Agnieszka Rehlis – mezzosopran

Karina Skrzeszewska – sopran

Anna Wierzbicka – sopran

Artur Janda – bas-baryton

Paweł Skałuba – tenor

Aleksandra Nawe – fortepian

 

Agnieszka Białek – prowadzenie

AGNIESZKA MAKÓWKA
Mezzosoprany
Ukończyła studia w łódzkiej Akademii Muzycznej oraz studia podyplomowe w „Mozarteum” w Salzburgu. Od 1998 r. jest solistką Teatru Wielkiego w Łodzi. Jest zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień artystycznych. W 1992 roku zdobyła II nagrodę w Międzyuczelnianym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju a w 1994 r. otrzymała wyróżnienie w Konkursie im. Roberta Schumana w Zwickau (Niemcy). Niespełna rok później została laureatką III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. W 1997 r. otrzymała wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonina Dworzaka w Karlowych Warach, w 2000 r. zdobyła nagrodę Polskiej Akademii Nauk, a w 2006 r. za całokształt działalności artystycznej otrzymała nagrodę od Marszałka Województwa Łódzkiego. W repertuarze artystki znajdują się m.in. takie partie jak: tytułowa Carmen Bizeta, Cherubin w Weselu Figara, Flora w Traviacie, Jadwiga w Strasznym dworze, Fenena w Nabucco, Papagena w Czarodziejskim flecie, Amneris w Aidzie, Olga w Eugeniuszu Onieginie czy Izabella we Włoszce w Algierze.
http://www.operalodz.com/AGNIESZKA__MAKOWKA_,36,25
Agnieszka Makówka | Facebook

AGNIESZKA REHLIS 
Mezzosoprany
Uważana za jedną z najwybitniejszych mezzosopranistek swojego pokolenia. Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie prof. Barbary Ewy Werner. W latach 1996-2007 była solistką Opery Wrocławskiej, gdzie zrealizowała wiele znaczących ról na scenie operowej. Między innymi wzięła udział w premierowym spektaklu Giocondy A. Ponchiellego, wykonując rolę Laury, wystawionym na Odrze we Wrocławiu i zarejestrowanym przez Telewizję Polską (2003) oraz w nagraniu zarejestrowanym dla firmy DUX, gdzie zaśpiewała rolę Azy w operze Manru I.J. Paderewskiego, która to płyta otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2004 w kategorii „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej”. Koncertowała w salach filharmonii w Polsce i w Europie (Niemcy, Holandia, Francja, Włochy, Ukraina, Litwa, Austria, Łotwa, Rosja, Słowenia, Hiszpania). Brała udział w międzynarodowych festiwalach m.in. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Międzynarodowych Spotkaniach Wschód-Zachód w Zielonej Górze, Festiwalu Krajów Bałtyckich w Toruniu, Usedomer Music Festival w Peenemunde, Festival Pablo Casals w Prades, Festival Casals de Puerto Rico, Festiwalach Muzyki Sakralnej w Marsylii i Norymberdze, George Enescu International Festival, Rheingau Music Festival, Schleswig-Holstein Music Festival, International Music Festival „Contrasts” we Lwowie, Praskie Jaro, Bregenz Festival, Beijing Music Festival, Cafe Budapest Contemporary Arts Festival.
(20+) Agnieszka Rehlis | Facebook
Agnieszka Rehlis – Wikipedia, wolna encyklopedia
Agnieszka Rehlis, mezzo soprano | TACT International Art Management (tact4art.com)

karina skrzeszewskaKARINA SKRZESZEWSKA
Soprany
Urodziła się we Wrocławiu w rodzinie polsko-greckiej. Od dziecka obcowała z wielokulturową atmosferą przepełnioną muzyką i sztuką. Umiejętności wokalne szkoliła i doskonaliła podczas studiów na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a następnie podczas licznych kursów mistrzowskich w Polsce i za granicą, m.in. u Krystyny Szostek-Radkowej, Dariusza Grabowskiego, Paulosa Raptisa, Ingrid Kremling-Domanski i Renaty Scotto. W 2008 r. brawurowo zadebiutowała rolą Łucji w premierze Łucji z Lammermoor G. Donizettiego w Operze Śląskiej. Jej występ został bardzo wysoko oceniony przez publiczność i recenzentów, a także uhonorowany prestiżową nagrodą Złotej Maski za najlepszą kreację wokalno-aktorską 2008 roku. Sukces ten zaowocował współpracą z Maestro Peterem Dvorskim, który zaprosił artystkę do udziału w nowej produkcji Łucji z Lammermoor w słowackich Koszycach, a następnie do Narodowego Teatru w Bratysławie, gdzie kreowała partię Donny Anny w Don Giovannim W.A. Mozarta, a także wzięła udział w koncertach verdiowskich w międzynarodowej obsadzie. Karina Skrzeszewska rozwijała swoją karierę zarówno w Polsce, jak i za granicą uczestnicząc w licznych tournée po Belgii, Holandii i Hiszpanii, a także podczas występów w Grecji, Bułgarii, na Ukrainie, w Portugalii i w USA.  W ostatnich sezonach Karina Skrzeszewska zadebiutowała w kilku ważnych rolach belcantowych oraz werystystycznych. W latach 2017 i 2018 artystka podbiła serca krakowskiej publiczności najpierw jako tytułowa Norma w operze V. Belliniego a następnie  jako tytułowa Anna Bolena w operze Donizettiego. Sezon 2018/19 rozpoczęła koncertem we Lwowskiej Operze a następnie udziałem w Koncercie Inauguracyjnym w Operze Wrocławskiej, gdzie pod koniec września kreowała również rolę Abigaille w premierowym spektaklu Nabucco.  Początek 2019 roku to debiut artystki w operze Anna Bolena i nawiązanie współpracy z Landstheater .Niederbayern.
Karina Skrzeszewska – Życie i twórczość | Artysta | Culture.pl
(20+) Karina Skrzeszewska – Sopran | Facebook
OBIE NIE ISTNIEJEMY BEZ MUZYKI – ROZMOWA Z KARINĄ SKRZESZEWSKĄ (nadiaattavanti-opera.blogspot.com)

ANNA WIERZBICKA
Soprany
Absolwentka wydziału wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Christiana Elssnera. Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach wokalnych prowadzonych przez prof. Evę Blahovą, Renatę Scotto i Claudia Desderiego. Jest laureatką prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach wokalnych. Do ważniejszych sukcesów artystki należy zwycięstwo na IX Międzynarodowym Konkursie Operowym im. Ottavia Ziina w Rzymie (2010), a także zdobycie III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonina Dworzaka w Karlovych Varach (2001) oraz II nagrody i nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Mikulaša Schneidera- Trnavskiego w Trnavie (2004). Jest również finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura oraz półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Francisco Vinas w Barcelonie i Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Renaty Tebaldi w San Marino.
http://www.operalodz.com/ANNA_WIERZBICKA,36,121

ARTUR JANDA
bas-baryton
Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu Anny Radziejewskiej i w klasie fortepianu Kazimierza Gierżoda. Laureat konkursów wokalnych: F. Platówny we Wrocławiu oraz J.E.J. Reszków w Częstochowie. Stypendysta Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Miasta Częstochowy i Rządu Dolnej Austrii. Jako solista występował na większości polskich scen filharmonicznych pod batutami znakomitych dyrygentów. Współpracuje m.in. z zespołem muzyki dawnej La Tempesta, z którym regularnie koncertuje i nagrywa. Od 2008 roku jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej. Ponadto, współpracując ze Stowarzyszeniem „Dramma per Musica”, wystąpił na deskach Teatru Stanisławowskiego w Warszawie w roli Pallante (Händel Agrippina). Artysta posiada również bogaty repertuar oratoryjny, m.in. Pasja wg św. JanaPasja wg śwMateusza, Msza h-moll, Oratorium Na Boże Narodzenie J.S. Bacha, Msza B-dur Theressienmesse Haydna, Requiem, Msza Koronacyjna Mozarta, Requiem Fauré, Te Deum Kurpińskiego, Te Deum Kilara. Jako pianista pełni funkcję kierownika artystycznego zespołu operowego występującego w koncertach edukacyjnych Filharmonii Narodowej w Warszawie. Będąc członkiem Sekstetu Wokalnego Muzyki Współczesnej proMODERN (2012-2015) otrzymał dwie nagrody Fryderyk 2015, m.in. w kategorii „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” za album „WHERE ARE YOU. PIECES FROM WARSAW”.
http://filharmonia.pl/artysci/artur-janda

PAWEŁ SKAŁUBA
Tenory
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Piotra Kusiewicza. Debiutował w 1996 roku jako Ernesto w operze G. Donizettiego Don Pasquale na scenie Opery Bałtyckiej. W 1993 roku, jako jedyny Polak i najmłodszy uczestnik, został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Placido Domingo w Paryżu.Wiele koncertuje i nagrywa. Za dotychczasowe osiągnięcia otrzymał nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Był stypendystą firmy Yamaha. W roku 2000 był nominowany do prestiżowej nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk za płytę z nagraniami Kanonów Stanisława Moniuszki. Współpracuje z teatrami i filharmoniami w Polsce i zagranicą. W roku 2006 wziął udział w światowej prapremierze mega produkcji pt. Ça Ira, autorstwa Rogera Watersa (Pink Floyd). W tym samym roku ukazała się solowa płyta artysty pt. Polish Songs entuzjastycznie przyjęta przez krytykę oraz słuchaczy, czego dowodem stała się nominacja do nagrody Fryderyk za rok 2006 r. Dokonał również wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. W 2010 roku otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2016 został laureatem X edycji Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury – Najlepszy Śpiewak. Otrzymał także statuetkę i tytuł Osobowość Roku 2015. Występuje w całej Europie, jak również w Kanadzie (Mississauga Living Arts Center), USA (Chicago Symphony Center) i w Chinach.
http://www.operalodz.com/PAWEL_SKALUBA,36,117

ALEKSANDRA NAWE
Fortepian
Pianistka, pedagog. Absolwentka łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Lasockiego i kameralistyki prof. Rajmunda Ambroziaka (dyplom z wyróżnieniem – 1990). Uczestniczyła w XVII Międzynarodowym Letnim Kursie Mistrzowskim prowadzonym przez prof. Ivana Klansky’ego w Academy of Art w Pradze oraz w Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Jest laureatką II nagrody (I nie przyznano) Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi. Otrzymywała dyplomy dla najlepszego pianisty biorąc udział w krajowych i międzynarodowych konkursach instrumentalnych i wokalnych (Duino, Trnava, Salzburg, Barcelona, Gdańsk, Poznań, Łódź, Krynica Zdrój, Duszniki Zdrój, Nowy Sącz, Warszawa).
Współpracowała z wybitnymi pedagogami podczas mistrzowskich kursów wokalnych i instrumentalnych organizowanych w Łodzi, Szczawnicy, Dusznikach Zdroju, Radziejowicach, Monaco. Przez kilkanaście lat współpracy z orkiestrą Filharmonii łódzkiej wielokrotnie uczestniczyła w koncertach oraz tournée tego zespołu, m.in. w Niemczech, Francji i Danii. Od 1988 roku jest pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Dwukrotnie (1997, 2006) otrzymała nagrodę Rektora za działalność dydaktyczną i artystyczną. Od roku 2007 posiada stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Kameralistyki.
http://www.amuz.lodz.pl/pl/lifemotion/pedagodzy/spis-pedagogow/profesorowie-nadzwyczajni/81-ad-dr-hab-szt-aleksandra-nawe

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail