Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Aleksandra Fikus

Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu w klasie skrzypiec, którą ukończyła z wyróżnieniem.

Obecnie kończy studia II stopnia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, gdzie doskonali swoje umiejętności pod okiem prof. dr hab. Christiana Danowicza, koncertmistrza Orkiestry NFM Leopoldinum oraz mgr Marcina Danilewskiego, koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej NFM, natomiast w poprzednich latach w klasie prof. UDK Tomasza Tomaszewskiego.

W trakcie studiów brała udział w wielu międzynarodowych kursach muzycznych w Polsce i za granicą. Od najmłodszych lat miała przyjemność uczestniczyć w różnych projektach młodzieżowych jak I, Culture Orchestra oraz Santander Orchestra. Dodatkowo, doświadczenie zawodowe nabywała podczas współpracy z niesamowitymi zespołami, między innymi orkiestrą kameralną NFM Leopoldinum, orkiestrą symfoniczną Filharmonii Opolskiej, orkiestrą symfoniczną Sinfonia Iuventus, jako II koncertmistrz orkiestry kameralnej akademii muzycznej oraz wieloma innymi. Brała udział w różnych nagraniach, m. in. płyty „Portraits” Francesco Bottigliero, płyt Filharmonii Opolskiej, nagraniach ścieżek dźwiękowych do filmów i gier komputerowych, współtworzyła biblioteki instrumentów wirtualnych. Koncertowała z znakomitymi artystami, m. in. Atom String Quartet, Nemanja Radulovic, Gabriel Chmura, Lawrence Foster, Marek Pijarowski, Joseph Swensen, Ernst Kovacic, Georgjis Osokins. Jako solistka, kameralistka i członek orkiestry występowała w Polsce i za granicą w wielu znakomitych miejscach m. in. Royal Concertgebow w Amsterdamie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Wiener Konzerthaus w Wiedniu, Elbphilharmonie w Hamburgu i podczas wielu ważnych wydarzeń, jak Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie, LeoFestival we Wrocławiu, Festiwal Radia Francuskiego w Montpellier, Finał Ligii Mistrzów UEFA w Madrycie i wielu innych. Brała również udział w projektach muzyki rozrywkowej wspólnie z Adamem Sztabą, Natalią Kukulską, Piotrem Rubikiem i innymi.