22 października 2017 (niedziela), godz. 18:45 – KONCERT KAMERALNY
WYKONAWCY:
Hubert Niewiadomski – baryton
Ewelina Zawiślak – flet
Ewa Rzetecka-Niewiadomska – klawesyn, organy
PROGRAM KONCERTU:
Johann Sebastian Bach (1685-1750) • Die bitt’re Leidenszeit beginnet (z „Geistliche Lieder und Arien”) BWV 450 • Gewaltige stößt Gott vom Stuhl BWV 10
Olga Hans (1971) • Epigraf
Henry Purcell (1659-1695) • Suite No.4 in a-minor Z.663 (Prelude, Almand, Corante, Saraband)
Olga Hans (1971) • Dream Dance
Helmut Vogel (1925-1999) • Trois pas de Deux – Flirt
Claudio Monteverdi (1567-1643) • Aria Tu se’morta (L’Orfeo)
Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) • Paduana Lachrimae
John Dowland (1563-1626) • Flow, my tears
Henry Purcell (1659-1695) • Ground c-moll
Ruth Zechlin (1926-2007) • Hommage à Henry Purcell
Krzysztof Grzeszczak (1965) • Dialogue sur le Grand Chouer et les Flûtes
Hubert Niewiadomski
Odbył edukację wokalną najpierw pod kierunkiem prof. Katarzyny Zachwatowicz-Jasieńskiej (Warszawa) a następnie w klasie prof. Gilles Cachemaille w Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Genewie. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Alain Garichot, Ulrich Koella, Irwina Gage, Roberta Tear, Omara Porras, Jean-Paul Fouchécourt i Tona Koopmana. Ukończył również studia informatyczne na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej oraz uzyskał stopień doktora w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych na Uniwersytecie w Manchesterze. Pracował w CERN w Szwajcarii, był organistą Polskiej Misji Katolickiej w Genewie. Jako solista wykonuje muzykę oratoryjno-kantatową, operową i kameralną.
Specjalizuje się w wykonawstwie pieśni polskich, niemieckich, francuskich i rosyjskich. Występuje z Ave Sikk i Ewą Rzetecką-Niewiadomską (Duo Polonais). Występował m.in. z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową, Polską Orkiestrą Bałtycką, Orkiestrą Konserwatorium w Genewie. Wykonywał także recitale pieśni i arii operowych, m..in. z okazji Roku Chopinowskiego 2010 prezentował recitale pieśni i arii operowych w Krakowie (Willa Decjusza), Warszawie (koncert pod patronatem Prezydenta RP z okazji 100-lecia Ośrodka dla Niewidomych w Laskach) oraz w Genewie. Regularnie występuje na festiwalach muzyki organowej i wokalnej (Łódź, Polanica Zdrój, Olkusz, Świdnica, Genewa). Stale koncertuje z wiodącymi zespołami genewskimi (m.in. Cantatio i Ensemble Vocale et Instrumentale de Carouge) wykonując przede wszystkim muzykę barokową. Nagrał madrygały Monteverdiego, Dowlanda i Moulinié w ramach albumu Resonance wydanego w 2010. Uczestniczył w licznych koncertach kantat Bacha, Telemanna i muzyki angielskiej (m.in. partia tytułowa w operze Venus i Adonis Johna Blowa). Specjalizuje się również w wykonastwie chorału gregoriańskiego.
Ewelina Agata Zawiślak
W 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Antoniego Wierzbińskiego. W latach 2003-2004 odbyła naukę w Franz Doppler Institute w Budapeszcie w klasie prof. Jánosa Bálinta. Od 2002 roku pracuje na stanowisku flecisty w orkiestrze Filharmonii Łódzkiej, zaś od 2004 – w Akademii Muzycznej w Łodzi (w 2013 roku uzyskała tytuł doktora sztuki). W 1995 otrzymała tytuł „Talentu Muzycznego” podczas Tygodnia Talentów w Tarnowie. Jest finalistką Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej G. Zinetti w Sanguinetto we Włoszech, laureatką Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Horn w Austrii oraz laureatką nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury w 2011 roku. Rok wcześniej otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne. Koncertuje od 1990 roku, zarówno w Polsce, jak i za granicą (m. in.: Austria, Norwegia, Szwajcaria, Włochy, Węgry, Niemcy, Chiny). Uczestniczyła w licznych nagraniach dla radia i telewizji. Od 8 lat uczestniczy w pracach jury wielu konkursów. Zapraszana jest też do prowadzenia warsztatów metodycznych dla nauczycieli uczących gry na flecie w szkołach muzycznych oraz prowadzenia mistrzowskich kursów fletowych. Zainicjowała Łódzkie Warsztaty Fletowe „Musica Legata”, kurs „Ventus Optimus” oraz Międzynarodowy Konkurs na Flet Solo „Il Flauto Ricercato”.
Ewa Rzetecka-Niewiadomska
W roku 2003 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego, a w 2008 roku studia podyplomowe w Konserwatorium Muzycznym w Genewie w klasie klawesynu solowego prof. Alfonso Fedi. W 2014 zdobyła tytuł Maestro al Cembalo w klasie prof. Leonardo Garcia Alarcon w Konserwatorium genewskim i nagrodę specjalną Groux-Extermann za wystawienie opery John Blow „Venus and Adonis”. Odbyła kursy mistrzowskie u wybitnych klawesynistów, takich jak: Władysław Kłosiewicz (Polska), Ketil Haugsand (Norwegia, Portugalia), Pierre Hantai (Francja), George Kiss (Szwajcaria, Włochy), Luca Skandali (Włochy), Liuwe Tamminga (Włochy), Ton Koopman (Holandia). Studiowała grę na organach w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz w Genewie u prof. Marcelo Giannini i w Bolonii u Liuwe Tamminga. Koncertowała solowo jako klawesynistka i organistka, kameralnie i w orkiestrach, w Polsce i za granicą. Regularnie współpracuje z zespołem Atelier Baroque de l’Orchestre de la Suisse Romande, w duecie z flecistą Carlo Jansem jako zespół Duo impetuoso, barytonem Hubertem Niewiadomskim tworząc Duo Polonais oraz flecistką Eweliną Zawiślak jak Duo E&E wykonując muzykę współczesną na flet i klawesyn. Jej pasją są opery barokowe. Współpracowała z Teatrem Wielkim w Łodzi, jak również z zespołem Cappella Genevensis, francusko-szwajcarską grupą specjalizującą się w wykonywaniu małych oper barokowych z pokazami multimedialnymi. Regularnie od 2010 bierze udział jako pedagog i akompaniator w Międzynarodowym Forum Fletowym w Luksemburgu. W 2009 roku nagrała płytę Barok w Europie wraz z flecistką Joanną Woszczyk-Garbacz, w 2011 roku muzykę do sonetów Andrzeja Żarneckiego, a w 2017 – solowe suity klawesynowe H. Purcella. Po uzyskaniu tytułu doktora pracuje jako adiunkt w łódzkiej Akademii Muzycznej.