Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

8 października 2023 godz.16.00 – KONCERT PAMIĘCI MAESTRY TERESY ŻYLIS-GARA

Wystąpili:
„Soprillo Trzy Koloratury” w składzie: Edyta Piasecka, Paulina Glinka, Maria Hubluk-Kaszuba
Michał Janicki – baryton
Tomasz Kaszuba – fortepian
Program koncertu:
Mozart, Bellini, Donizetti, Puccini, Rossini, Verdi

SOPRILLO Trzy Koloratury

SOPRILLO jest pierwszym tego rodzaju tercetem wokalnym w Polsce, wykonującym koloraturowe arie duety i tercety operowe i oratoryjne oraz opracowania pieśni. Sopranistki występują na terenie całego kraju, uświetniając gale operowe, operetkowe, uroczystości kościelne, patriotyczne a także koncerty kolęd. Zespół SOPRILLO na stałe współpracuje z pianistą Tomaszem Kaszubą (absolwentem wiedeńskiej Universität für Musik und darstellende Kunst Wien)

Edyta Piasecka – dramatyczny sopran koloraturowy
Śpiewaczka operowa specjalizująca się w partiach belcantowych i lirico-spinto, wykonująca muzykę oratoryjną i cykle pieśni, wykonuje także repertuar operetkowy. Znana polskiej publiczności między innymi z takich ról operowych jak Violetta w Traviacie G. Verdiego, Rozyna w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Hanna w Strasznym Dworze S. Moniuszki czy Rosalinda w Zemście nietoperza J. Straussa.

Występuje na wielu scenach operowych między innymi Teatr wielki Opera Narodowa, Warszawska Opera Kameralna , Opera Krakowska , Teatr Wielki w Łodzi. Koncertuje także na scenach Filharmonii Krakowskiej, NOSPR w Katowicach, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Narodowej i wielu innych. Współpracuje koncertowo z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną , Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus w Warszawie czy Orkiestrą Sinfonietta Cracovia .

Od kilku lat prowadzi działalność pedagogiczną, rozwijając młode talenty wokalne. Jej studenci zdobywają tytuły finalistów na międzynarodowych konkursach wokalnych. Zasiada w jury konkursów wokalnych oraz jest zapraszana jako wykładowca podczas mastreclasses.

https://www.facebook.com/EdytaPiaseckaSopran

Paulina Glinka — sopran koloraturowy
Jest absolwentką wydziału Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej w Łodzi, studiowała również we Włoszech w Conservatorio Statale di Musica w Parmie. Jeszcze podczas studiów zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi w roli Grilletty w operze „Aptekarz” Josepha Haydna, natomiast jej debiutem estradowym jest partia sopranowa w oratorium „Dixit” Josepha Haydna w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Jest laureatką II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie im. Ludomira Różyckiego a także półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Gabrieli Benackovej w Czechach. Zdobyła wyróżnienie oraz nagrodę specjalną dyrektora konkursu podczas Międzynarodowego Konkursu Operetkowo-Musicalowego w Krakowie. Jest również finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej, w ramach którego otrzymała nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora norweskiego. Sopranistkę można było już usłyszeć podczas Festiwalu Operowego w Oslo w Norwegii, koncertów w Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, w ramach Festiwalu Kwitnących Azalii na zamku w Mosznej, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, Wędrownego Festiwalu Kolory Polski jak również na scenie Krakowskiego Forum Kultury czy w kultowej Piwnicy pod Baranami. Od niedawna pełni również funkcję konsultanta wokalnego głosów żeńskich Filharmonii Łódzkiej.

https://www.facebook.com/paulinaglinkasoprano/

Maria Hubluk-Kaszuba
Ukończyła studia magisterskie w łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu solowego. Obecnie nadal kształci głos pod kierunkiem znakomitej polskiej śpiewaczki Edyty Piaseckiej. Zadebiutowała rolą Zosi w operze Flis Stanisława Moniuszki. Brała udział także w koncertowych wykonaniach oper w Filharmonii Łódzkiej m. in. Dziecko i czary M. Ravela [Pasterka], Parsifal R. Wagnera [Dziewczę kwiat] czy La Traviata G. Verdiego [Annina].
Koncertowała również jako solistka wraz z chórem Filharmonii Łódzkiej oraz kameralnym chórem Vivid Singers w takich dziełach jak Requiem G. Faure, Msza Piotrowińska S. Moniuszki czy Laudate Dominum W. A. Mozarta. Jest finalistką konkursu operetkowego Czardasz w Krakowie oraz półfinalistką International Vocal Competition Gabriela Beňačková Jhlava w Czechach. Jest zapraszana do udziału w kameralnych koncertach festiwalu Kolory Polski. Bierze także udział w koncertach solowych na terenie całego kraju. Przez kilka sezonów artystycznych była trenerem wokalnym chóru Filharmonii Łódzkiej.

https://www.instagram.com/hublukaszuba/

Michał Janicki – baryton

Należy do czołówki polskich wokalistów młodego pokolenia, którego osiągnięcia potwierdzają liczne występy w teatrach operowych i filharmoniach w Polsce i zagranicą, kilkadziesiąt zdobytych laurów na konkursach wokalnych i wielokrotne stypendia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zadebiutował w 2017 roku w Operze Wrocławskiej jako student Bardos w „Cudzie mniemanym czyli Krakowiacy i Górale” W. Bogusławskiego z muzyką
J. Stefaniego. Kilka miesięcy później na Scenie Kameralnej Opery Narodowej zagrał Oniegina w operze P. Czajkowskiego „Eugeniusz Oniegin”. W swoim repertuarze ma także role mozartowskie: Don Giovanniego, Hrabiego i Guglielma, które wykonuje na scenie Polskiej Opery Królewskiej. U boku maestry Olgi Pasiecznik zagrał Eneasza w operze H. Purcella „Dydona i Eneasz”, w spektaklu rejestrowanym przez stację TVP Kultura. W Warszawskiej Operze Kameralnej kreuje pierwszoplanowe role buffa w operach Donizettego „Tłusty czwartek” i „Dzwoneczek”. Na scenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego występuje w rolach operetkowych, tj. Notariusza Kisza w „Księżniczce Czardasza” I. Kalmara i Cascady w „Wesołej wdówce” i Gustawa von Pottenstaina w „Krainie uśmiechu” F. Lehara. Koncertuje w Polsce i zagranicą z towarzyszeniem orkiestr pod kierownictwem wybitnych dyrygentów, takich jak: Kai Bumann, Łukasz Borowicz, Jurek Dybał, Ruben Silva, Kajsa Boström, Arif Dadashev, Grzegorz Brajner, Dawid Runz. Z powodzeniem wykonuję repertuar nie tylko operowy czy operetkowy, ale także oratoryjno-kantatowy, a ostatnio również aranżacje pieśni na orkiestrę.
Pracuje z wybitnymi pianistami kameralistami: m.in. z Lechem Napierałą, Laurą Kluwak-Sobolewską, Emilianem Madeyem, Mirellą Malorny – Konopką koncentrując swoją działalność artystyczną na popularyzacji mniej znanych pieśni polskich, niemieckich i rosyjskich. Umiejętności wokalne i interpretacyjne szlifował na kursach mistrzowskich m.in. maestro Siergieja Leiferkusa, damy Felicity Lott, maestro Marca Minkowskiego, maestro Ryszarda Karczykowskiego, Pierangelo Pelucchiego.
Jest finalistą i laureatem ponad dwudziestu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wokalnych, m.in. I miejsca na XVI Międzyuczelnianym Konkursie „W kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej”, Katowice, (2018), I miejsca na XII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote głosy” w Warszawie (2017), II miejsca na XX Międzynarodowym Konkursie Mikulasa Schneidera-Trnavskiego w kategorii drugiej (mężczyźni urodzeni po 1982 r.) w Trnavie, Słowacja (2017), I miejsca na II Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria” w Katowicach (2017), I miejsca i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie arii Mozarta na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (2016).
Trzykrotny Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego tj. stypendium za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także na działalność koncertową w ramach autorskich pomysłów programowych: „Muzyka Niepodległa” oraz „Koncerty Balkonowe”.

https://www.facebook.com/michaljanickibaritone/

https://www.operabase.com/artists/michal-janicki-77177/pl

Tomasz Kaszuba – pianista

Jest absolwentem łódzkiej Akademii Muzycznej, gdzie ukończył studia magisterskie. Obecnie studiuje podyplomowo kameralistykę fortepianową w MDW w Wiedniu. Kilkukrotnie koncertował w austriackiej stolicy wraz z solistami śpiewakami, kształcącymi się na tej samej uczelni. Zdobywa liczne nagrody na konkursach kameralnych z solistami śpiewakami i instrumentalistami. Współpracuje z Łódzką Filharmonią oraz Teatrem Muzycznym w Łodzi. Jest korepetytorem wokalnym śpiewaków, z którymi koncertuje na terenie całego kraju.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca .

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail