Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

6 listopad 2022 godz. 16.00 | Polska muzyką malowana

Polska muzyką malowana to widowisko muzyczno- literackie upamiętniające 200 rocznicę wydania „Ballad i romansów” A. Mickiewicza, mające na celu zainteresowanie na nowo współczesnego odbiorcę archaiczną poezją. Odkrycie podobieństw w emocjonalności poety XIX w. i człowieka współczesnego jest uchwyceniem bogactwa tej poezji i stworzeniem nowej przestrzeni dla relacji muzyka-literatura, spójnej z nastrojem poezji. 

Koncert połączony jest w promocją albumu Ballady i romanse.

słowa A. Mickiewicz / muzyka Beniamin Baczewski   

wykonawcy:
Magdalena Witczak
– sopran,
Beniamin Baczewski
– klarnet, saksofon sopranowy, programowanie,
Tomasz Jocz
– instrumenty klawiszowe.

Kajetan Macalak – prowadzenie  

Magdalena Witczak – sopran liryko – koloraturowy

W 2015 nagrała płytę z tym dziełem wraz z solistami i orkiestrą Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku, wydaną przez firmę DUX. Występowała z takimi dyrygentami, jak: J. Maksymiuk, J. Salwarowski, J. Katlewicz, K. Buman, Z. Rychert, B. Jarmołowicz, M. Caldi, M. J. Błaszczyk, T. Wicherek, A. Knap, T. Bugaj, S. Chrzanowski, W. Rajski, M. Florencio Jr., R. Silva, Z. Rychert, J. Przybylski, S. Wróblewski, P. Sułkowski, A. Kowalska – Pińczak, J. M. Zarzycki.
Zapraszana jest na liczne festiwale krajowe i zagraniczne, współpracując z instytucjami kultury, zespołami i stowarzyszeniami. Współpraca z gdańskim zespołem Cappella Gedanensis zaowocowała w 2005 r. nagraniem prawykonań kantat J.T. Roemhildta, a w roku 2008 nagraniem solowego motetu „In furore” A. Vivaldiego.
Wykonuje utwory współczesnych kompozytorów polskich. W październiku 2001 r. została zaproszona do światowego prawykonania „Missa Festiva” K. Rozbickiego, wydanej na płycie CD. Wykonała także m.in. „Papa in Memoriam” na sopran, fortepian i sampler elektroniczny G. Grubby, „Mszę Górnicza” A. Marko, Kantatę „I noc otoczy Cię jak światło” M. Czerniewicza, „Pieśń Muzy z dźwiękami trąb i dzwonów” na sopran solo i carillon G. Kupreviciusa , dzieła sakralne A. Nikodemowicza, „Pasję” R. Kłoczko, „Sic itur ad Deum” B. Wróblewskiej.
W roku 2021 stworzyła projekt artystyczno – naukowy „Polska muzyką malowana” – kompozycja B. Baczewskiego do słów z „Ballad i romansów” A. Mickiewicza. Światowe prawykonanie odbyło się 09.12.2021 w Filharmonii w Szczecinie.
W 2015 roku otrzymała Nagrodę Dyrektora PSM I i II st. w Słupsku, za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i szczególny wkład w rozwój szkoły w roku szkolnym 2014/2015. W 2016 otrzymała honorową odznakę od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury Polskiej”.
Od 2017 roku zatrudniona na stanowisku prof. w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Biografia: Magdalena Witczak: AVIP

Tomasz Jocz – pianista

ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego. Był wielokrotnie nagradzany  na licznych konkursach pianistycznych i kameralnych.

Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą. Był gościem festiwali: Festival Musica De La Villa Rialp (Hiszpania), Rassegna Internazionale Pianistica Mario Ghislandi (Włochy), Festival International de Musique en Cataloqne (Francja), Gdański Festiwal MuzycznyNEOARTE Spektrum Muzyki Nowej w Gdańsku.

Chętnie prawykonuje nową muzykę polskich kompozytorów. Wybitna kompozytorka Joanna Bruzdowicz-Tittel niejednokrotnie powierzała mu prezentacje swoich dzieł. Wykonał m.in. jej Koncert fortepianowy (premiera polska) wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Rzeszowie pod dyrekcją Łukasza Meygera. Owocem ich kilkuletniej współpracy było również wydanie pięciu płyt z utworami kameralnymi i solowymi kompozytorki.

Od 2019 r. pełni funkcję kierownika zespołu muzycznego, korepetytora wokalnego i muzyka występującego w spektaklach Teatru Wybrzeże w Gdańsku: Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa oraz Powarkiwania drogi mlecznej. Jest współzałożycielem i członkiem zespołu fusion FRACTUS SEXTET. W X 2020 r. dokonał nagrania albumu solowego Tobijahu z muzyką kompozytora, natomiast w XI 2021 r. wspólnie z nim prawykonał spektakl audiowizualny Ismeria, którego jest pomysłodawcą i autorem scenariusza.

Jest także zaangażowany w muzyczną działalność popularyzatorską i pedagogiczną w regionie, za którą w V 2022 r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Obecnie jest zatrudniony w Akademię Muzyczną w Gdańsku na stanowisku adiunkta doktora habilitowanego.

Beniamin Baczewski – kompozytor

Jest kompozytorem, aranżerem i multiinstrumentalistą. Tworzy muzykę poważną, rozrywkową, teatralną i do mediów. Ukończył studia z kompozycji, kompozycji muzyki filmowej i teatralnej oraz klarnetu w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
W swoich utworach łączy różne gatunki muzyczne, poszukując nowych brzmień i oryginalnych form. Na co dzień współpracuję z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami, instytucjami kultury i teatrami (m.in. Opera da Camera di Roma, Warszawska Opera Kameralna, Opera Bałtycka w Gdańsku, Teatr Wybrzeże, Mazowiecki Teatr Muzyczny, Królewska Orkiestra Symfoniczna w Wilanowie, Gdyńska Szkoła Filmowa, Gdyńskie Centrum Kultury) oraz firmami z branży artystycznej i medialnej (m.in. Studio EON 46, Weird Johnny Studio). Jego aranżacje były wykonywane na wielu koncertach i festiwalach (Ladies Jazz Festival, BMW Jazz Club, koncerty telewizyjne dla TVP 2, TVP 3 i Republika TV, Koncert Noworoczny w Filharmonii Narodowej, Viva Italia, Operoteka, Elvis Show, Kolędy Świata).
Bio – Beniamin Baczewski
(19) Beniamin Baczewski – kompozytor | Gdansk | Facebook
Beniamin Baczewski – współczesny kompozytor pięknej muzyki Serwis Kultura (trojmiasto.pl)

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail