4 października 2015 r. (niedziela), g. 19.00. KONCERT KAMERALNY
José Chafer Mompo, Manu Mellaerts, Igor Cecocho, Sławomir Cichor – trąbki
Luc Ponet – organy
Program:
Zygmunt Krauze (ur. 1938) – FANFARA na odsłonięcie Pomnika Tolerancji w Jerozolimie
Flor Peeters (1903-1986) – Concert Piece op.52 a
Johann Wilhelm Hertel (1727-1789) – Concerto Nr 3
Krzysztof Grzeszczak (ur. 1965) – Jesienne dopowiedzenia
Jan Sebastian Bach (1685-1750) – Nun Komm der Heiden Heiland BWV 659
Kevin McKee (ur. 1980) – Lux et lapis
Sławomir Cichor (ur. 1978) – Nokturn Nr 2
Krzysztof Grzeszczak (ur. 1965) – A quattro
Percy E. Fletcher (1879-1932) – Festival Toccata
Krzysztof Grzeszczak (ur. 1965) – Cantilena, – Concert Music
JOSÉ CHÁFER MOMPÓ. Urodził się w L’Ollerii. Rozpoczął naukę gry na trąbce w Conservatorio Profesional of Onteniente, gdzie pracował pod kierunkiem takich profesorów jak Jose Maria Orti, Angel Millan, PierreThibaud, Claude Vasse, Thomas Stevens, Vicente Campos, Mario Guarneri Otto Sauter, Gabrielle Cassone i Ole Edvard Antonsen. W 1998 roku ukończył wyższe studia w Konserwatorium Muzycznym „Manuel Massotti Little” w Murcji z najwyższą oceną. Został zaproszony do występu z Orkiestrą Symfoniczną w Madrycie i Barcelonie. Pracował również z Orkiestrą Symfoniczną Murcji jako solista, z którą dokonał wielu nagrań realizowanych na żywo dla RNE. W 2003 r. był półfinalistką w 5. Międzynarodowym Konkursie Trąbkowym Maurice’a André w Paryżu. Mompó był profesorem trąbki podczas 8 edycji Międzynarodowego Kursu Muzycznego „Vila de L’Ollería” (CIMVO) z German Brass, Mnozil Brass, Belgian Brass, Bones Apart, oraz z takimi trębaczami jak Enrique Crespo, Oystein Baadsvik, Eric Terwilliguer, Wolfang Gaag, Jessica Buzzbe i Tim Buzzbe, Eric Aubier, Uwe Koeller, Gabriele Cassone, Manu Mellaerts, Ruben Marques i Rex Richardson. W 2005 r. został dyrektorem artystycznym tych kursów. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Europie: w Hiszpanii (Granada, Vitoria, Almeria, Denia, Caudete, Albaida), Belgii (Bruksela), Szwajcarii (Genewa) i USA (Virginia Commonwealth University, Grand Valley State University). Od 2007 r. José Cháfer Mompó jest jurorem wielu konkursów trąbkowych. Jest członkiem Brass Ensemble and Solo Trumpet oraz solistą the Symphony Orchestra of the Teatro Chapí de Villena. Gra na trąbkach marki Yamaha YTR9335CH i YTR8445G-niestandardowy model. Od 2002 roku pracuje na Wydziale Music and Performing Arts; a od 2004 roku wykłada w Konserwatorium Muzycznym „Manuel Massotti Littel” w Murcji.
MANU MELLAERTS. Rozpoczął swoją muzyczną edukację w akademii muzycznej Tienen. Następnie udał się na studia do Instytutu Lemmensa w Louvain i Brukseli School of Music, gdzie zdobył dyplom z gry na trąbce solo i w muzyce kameralnej. Ukończył także studia u Pierre’a Thibaud w Paryżu, Roger Delmotte w Wersalu i Edwarda Tarra w Bazylei. W 1985 roku został laureatem konkursu VRT Tenuto oraz w 1987 roku laureat Międzynarodowego Konkursu trąbkowego w Tulon. W latach 1984 i 1986 roku, grał na trąbce w Flamandzkiej Orkiestrze Radiowej i uczył w Instytucie Lemmensa w Louvain do 1987 r. Od 1986 roku jest trębaczem solistą w Orkiestrrze Muntschouwburg i wykładowcą w Brussels School of Music. Jako solista występował m.in. z Muntschouwburg Orchestra, Flamandzką Orkiestrą Radiową, Akademią Beethovenowską, I Fiaminghi, Collegium instrumentale Brugense i l’Orchestre de Wallonie. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym zespołu dętego Belgian Brass. Jako wizytujący profesor jest zapraszany do prowadzenia licznych kursów dla trębaczy. Manu Mellaerts na na swoim koncie nagrania płytowe, w tym rejestracje różnych barokowych i klasycznych koncertów z Collegium Instrumentale Brugense.
IGOR CECOCHO. Ur. w 1958 r. w Mińsku. Absolwent Białoruskiej Akademii Muzycznej w klasie trąbki prof. N. Wołkowa. W latach 1986-1988 odbył studia doktoranckie w tejże uczelni. Jest zdobywcą II Nagrody oraz Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Wykonawców Instrumentów Dętych Blaszanych w Daugavpils w 1983 r. Od roku 1979 do 1990 był solistą i kierownikiem sekcji trąbek w Orkiestrze Symfonicznej Białoruskiego RTV oraz Teatru Wielkiego w Mińsku. W latach 1986-1990 był wykładowcą klasy trąbki w Białoruskiej Akademii Muzycznej. Od października 1990 r. objął prowadzenie klasy trąbki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a od 2006 r. również w Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 1992 – 2006 był solistą Filharmonii Wrocławskiej. Prowadzi intensywną działalność solistyczną w kraju i za granicą, grając na trąbkach współczesnych i historycznych. Koncertował z towarzyszeniem większości polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych (m.in. Sinfonia Varsovia) pod batutą takich dyrygentów jak: Jerzy Maksymiuk, Robert Satanowski, Reinhard Seehafer (Niemcy), Larry Livingston (USA), Martin Hardy (Anglia), Nikolai Dyadiura (Ukraina), Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Wojciechowski i innych. Jako kameralista współpracował z takimi znakomitymi muzykami jak: Emma Kirkby, Crispian Steele-Perkins, Paul Esswood, Gillian Keith, Olga Pasiecznik, Daniel Stabrawa, Andrzej Chorosiński, Marek Toporowski, Jan Tomasz Adamus. Zrealizował wiele nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych (w tym pierwszych nagrań muzyki dawnej na historycznych instrumentach oraz prawykonań muzyki współczesnej). Do najważniejszych można zaliczyć nagranie solowej płyty CD MONARCA DELLA TROMBA z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Wrocławskiej nagraną przez firmę DUX oraz płyty CD Panufnik Homage to Polish Music wydaną przez NAXOS Concerto In Modo Anticona trąbkę i orkiestrę (Sinfonia Varsovia dyr. M. Smolij). Wśród jego wychowanków są laureaci konkursów krajowych i międzynarodowych. Wielokrotnie uczestniczył jako wykładowca w międzynarodowych mistrzowskich kursach trąbkowych w kraju i za granicą oraz w pracach jury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Na sympozjach i seminariach wygłosił szereg wykładów dotyczących dydaktyki i wykonawstwa trąbkowego. Posiada kilka publikacji naukowych. W 2009 r. otrzymał medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
SŁAWOMIR CICHOR. Urodził się w Kielcach. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, które ukończył, z wyróżnieniem, w klasie trąbki prof. Igora Cecocho. Naukę kontynuował na studiach podyplomowych w tej samej uczelni. Umiejętności uzupełniał uczestnicząc w kursach i lekcjach, u takich pedagogów jak: Crispian Steele Perkins, James Thompson, Reijer Dorresteijn, Matthias Kamps, Gabriele Cassone, Sergiej Nakariakow, Richard Stoelzel, Bo Nilsson, Robert Frear, Jose Chafer Mompo. Podczas studiów uczestniczył w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych (Paryż, Praga). Jest laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Trębaczy w Kaliszu (1996 r. III nagroda, 1999 r. II nagroda,) Ogólnopolskiego Konkursu Dętych Zespołów Kameralnych w Warszawie (2005 r. I nagroda) i finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawców Muzyki XX w. (2000 r.). Głównym profilem działalności artystycznej Sławomira Cichora jest praca w charakterze muzyka orkiestrowego, którą rozpoczął od udziału w tournée, założonej przez Krystiana Zimermana, Polish Festival Orchestra (1999 r.). Kolejne etapy w życiu zawodowym artysty to praca w Orkiestrze Filharmonii Wrocławskiej (2000 r.) oraz stała współpraca z Sinfonią Varsovią (2000-2003). W latach 2003-2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie jest zatrudniony jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej. Brał udział w nagraniu ponad 20 płyt. Jako solista występował w Polsce, Holandii, Niemczech i USA, między innymi z C. Steele-Perkinsem, R. Stoelzelem, P. Benistonem, I. Cecocho, J. Chafer’em Mampo. Działalność kameralna Sławomira Cichora obejmuje pracę w zespołach Wratislavia Trumpet Consort oraz Varsovia Brass Quintet. Od dziesięciu lat zajmuje się wykonawstwem muzyki dawnej na historycznej trąbce. W tym okresie współpracował z zespołami: Warszawska Opera Kameralna, Concerto Polacco, La Tempesta, Dolnośląska Orkiestra Barokowa, Orkiestra Liryczna, Musica Florea (Praga), Kapela Jasnogórska. W ramach projektu Jasnogórska Muzyka Dawna dokonał wielu premierowych nagrań muzyki kompozytorów polskich. Działalność pedagogiczną rozpoczął w 2000 r. w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2006 r. jest zatrudniony w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w 2010 r. Sławomir Cichor wykładał na międzynarodowych kursach w Enschede i Grand Rapids. Jest autorem kompozycji na trąbkę i zespoły trąbkowe. Jego utwory wykonywane były na festiwalach w Polsce (Lubsko, Wrocław, Warszawa, Święta Lipka, Bytom, Gostynin, Legnica) i zagranicą (Enschede, Detroit, Murcia). W roku 2011 otrzymał nagrodę rektora Akademii Muzycznej w Łodzi za osiągnięcia pedagogiczne i artystyczne. W 2014 nagrał solową płytę z utworami kompozytorów polskich i amerykańskich.
LUC PONET. Organista belgijski, wykładowca akademicki i członkiem zarządu Nationaal Instituut voor de Orgelkunst. Kztałcił się w Wyższej Szkole Muzycznej, Lemmens Institute w Leuven (1982-1985), gdzie zdobył Prix d’excellence, a następnie odbył studia w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Ponadto uczestniczył w kursach specjalistycznych dotyczących wykonawstwa muzyki organowej i improwizacji w Tuluzie (M.-C. Alain, X. Darasse, M. Chapuis, M. Radulescu – 1981), w Mechelen (Flor Peeters – 1983), w Haarlem – International Summeracademy for Organists (Hans Haselböck, Ton Koopman, Harald Vogel – 1986 i 1992 (Montserrat Torrent, Ewald Kooiman, Bernard Winsemius). Luc Ponet występuje na najważniejszych światowych festiwalach. Jest tytularnym organistą Bazyliki w Tongeren (od 1988 roku), organistą-rezydentem i dyrektorem muzycznym Landcommanderij Alden Biesen (od 1999) oraz kuratorem festiwalu organowego w Leuven (od 2012). Luc Ponet Jest inspektorem edukacji artystycznej z ramienia dla rządu flamandzkiego w Belgii od 2000 roku. Ponadto jest profesorem organów w Szkole Sztuki (dawny Instytut Lemmens) – Leuven (od 1982 roku)i profesorem wizytującym w Uniwersytecie Concordia – River Forest / Chicago (USA – 1996) i Baylor University – Waco / Teksas (USA-2006). Prowadził kursy mistrzowskie w Belgii, Holandii, we Włoszech, Meksyku, USA. Nagrał kilka płyt i opublikował szereg książek i artykułów w czasopismach specjalistycznych dotyczących organów i wykonawstwa organowego.