Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

18 września 2014 r., g. 19.00 – KONCERT ORATORYJNY

 

Chór Dziecięcy OSM I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi

Chór Żeński i Mieszany OSM I i II im H. Wieniawskiego w Łodzi

Magdalena Brzezińska – fortepian

Natalia Derejska – flet

Oliwia Sowińska – harfa

Adrian Nsanzimana – perkusja

Orkiestra kameralna “Łódzkie Smyczki”

Anna Kamerys, Ryszard Jan Osmoliński – dyrygenci

 

Program:

Roger Emerson – Ubi caritas

Józef Świder – Laudate pueri Dominum

Bob Chilott – Can you hear me

Linda Spevacek – A Choral Flourish

Aandrzej Panufnik – Suita Staropolska

Henryk Wieniawski – Romans

Rękopis z Biblioteki Krasińskich ok.1420r – Maria en mitissima

Josef Rheinberger– Ave maris stella, op.118, nr.6

Piotr  Jańczak – De profundis

Mikołaj Gomółka – Psalm XXIX Nieście chwałę mocarze

John Rutter– A gaelic blessing

Karl Jenkins – Songs o sanctuary, cz.1. Adiemus

 

ANNA KAMERYS – chórmistrz-dyrygent. Ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi ( Wydział Wychowania Muzycznego, specjalizacja prowadzenie zespołów w klasie prof. Mieczysława Wojciechowskiego), oraz Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Uczestniczyła w licznych seminariach metodycznych i kursach dla dyrygentów, prowadzonych m.in. przez Erica Ericsona, Uve Gronostay’a, Stefana Stuligrosza. W1997r. zdobyła wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu. W latach 1997-2000 prowadziła chóry i zespoły wokalne w ZSO nr. 1 w Łodzi, współpracowała również z Towarzystwem Śpiewaczym im. St. Moniuszki w Aleksandrowie Łódzkim. Jest założycielem i dyrygentem chóru Cantores Misericordiae Dei z Konstantynowa Łódzkiego, który prowadzi od 2000r. W 1998 r. podjęła pracę dyrygenta chórów szkolnych w OSM I i II st .im H. Wieniawskiego w Łodzi. Zespoły pod jej kierownictwem zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach i festiwalach chóralnych. Wielokrotnie koncertowały również poza granicami kraju m.in. w Czechach, Francji, Włoszech, Finlandii, Litwie, Estonii i Łotwie.  Chóry szkolne współpracują na stałe z orkiestrą kameralną Łódzkie Smyczki szkolną Orkiestrą Symfoniczną. Ponadto Chór Dziecięcy OSM I i II im. H. Wieniawskiego brał udział w licznych koncertach oratoryjnych przygotowywanych przez Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina. Anna Kamerys jest członkiem Komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościelnej przy Archidiecezji Łódzkiej. Prowadzi warsztaty i zajęcia metodyczne dla dyrygentów i zespołów amatorskich. Jest inicjatorem i współorganizatorem Warsztatów Chorału Gregoriańskiego „Cantus Gregorianus”, które odbywają się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Od 2009 roku współpracuje z zespołem muzyki dawnej Liquescentes z Poznania.

RYSZARD JAN OSMOLIŃSKI – skrzypek-kameralista, dyrygent, pedagog. Urodzony w 1952 r, we Wrocławiu. W 1974 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego i w klasie kameralnej prof. Kiejstuta Bacewicza. W 1972 r. został członkiem Orkiestry Symfonicznej Państwowej Filharmonii w Łodzi, z którą, pod dyrekcją Henryka Czyża, występował w wielu krajach Europy. Był organizatorem ponad 300 koncertów kameralnych i wziął udział w licznych spotkaniach edukacyjnych jako pedagog, wykładowca i juror konkursów kameralnych w Polsce, USA, Niemczech i na Ukrainie. W 1988 roku zainicjował w Sokolnikach Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyczne Lato” oraz Kursy Muzyczne dla Młodzieży. Był również pomysłodawcą
i organizatorem „Łódzkich Dni Muzyki Kameralnej”, Ogólnopolskiego Konkursu Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz oraz Festiwalu Młodzieżowych Zespołów Muzycznych w Liceum Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Tutaj również powołał do życia w 1988 roku Orkiestrę „Łódzkie Smyczki”, z którą z powodzeniem koncertuje w całej Europie oraz w USA i Meksyku. Od 2006 roku jest jednocześnie dyrygentem i szefem artystycznym Akademickiej Orkiestry Politechniki Łódzkiej. Ryszard J. Osmoliński od 1983 roku jest członkiem SPAM. Ma na swoim koncie liczne nagrania dla Radia i Telewizji jako skrzypek i dyrygent oraz prawykonania utworów kameralnych i orkiestrowych kompozytorów polskich, włoskich, duńskich i szwedzkich. Za swoją działalność uhonorowany został licznymi dyplomami i nagrodami m.in.: „Premio Guarracino” w Neapolu, Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi, Nagrodą Rektora Politechniki Łódzkiej, Nagrodą Indywidualną I
i II st. Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony Kulturze „Gloria Artist” (2009), Nagrodą Ministra Kultury (2011) oraz Brązowym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez Prezydenta RP (2012).

ORKIESTRA KAMERALNA „ŁÓDZKIE SMYCZKI” – The Wieniawski String Orchestra powstała w 1988 roku w Liceum Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi z inicjatywy i pod dyrekcją znanego skrzypka i kameralisty Ryszarda Jana Osmolińskiego. Członkami zespołu są wybrani uczniowie tej szkoły, laureaci konkursów muzycznych, o szczególnym zamiłowaniu do wspólnego muzykowania.„Łódzkie Smyczki” są laureatem Ogólnopolskich Konkursów Muzycznych we Wrocławiu i Łodzi, a dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Sztuki, Urzędu Miasta Łodzi i wielu łódzkich instytucji wielokrotnie reprezentowały kraj i miasto na Międzynarodowych Festiwalach Muzycznych i koncertach kameralnych w Danii, Szwecji, USA, Meksyku, Czechach, Niemczech, Ukrainie we Włoszech i Watykanie. Zespół trzykrotnie występował na placu Św. Piotra w Watykanie, na Międzynarodowych Festiwalach w Mexico City, Puebla (Meksyk), Parc City (USA), Las Vegas (USA), Salt Lake City (USA), Równe (Ukraina), Sankt Augustin (Niemcy), Oldenburg (Niemcy), Halmstad (Szwecja), Malme (Szwecja), Esbjerg (Dania), Praga (Czechy) oraz na festiwalach muzycznych w Polsce. Od 1988 roku zespół wziął udział w ponad 200 koncertach w kraju i za granicą oraz wydał 3 płyty CD i 2 kasety.

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail