Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

18 października 2020 r. (niedziela) godz. 16.00 – Koncert kameralny

Koncert muzyki kameralnej

WYKONAWCY:

Wiktoria Zawistowska Tyliba – mezzosopran

Mateusz Piechnat – fortepian

Bartosz Szulc – bas

Słowo o muzyce – Witold Paprocki

Wiktoria Zawistowska Tyliba – mezzosopran

Ukończyła w 2012 wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale wokalno – aktorskim w klasie śpiewu dr hab. Marii Seremet. Występowała w wielu festiwalach, projektach oraz kursach w kraju i za granicą (m. in. Włochy, Szwecja, Niemcy, Austria, Frnacja, Islandia). Koncertowała pod batutą m.in. Gabriela Chmury, Krzysztofa Pendereckiego, Alessandro de Marchi, Łukasza Borowicza, Stanisława Krawczyńskiego, Stanisława Gałońskiego, Pawła Przytockiego. Zdobyła wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Żdarze nad Sazawą w Republice Czeskiej(2013), II nagrodę w konkursie wokalnym im. Krystyny Jamróz w Kielcach oraz wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Konkursie wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu, wyróżnienie i nagrodę specjalną Dyrektora Filharmonii warmińsko – mazurskiej w Olsztynie (2014) oraz wyróżnienia II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Drezdenku (2015) oraz Złote Głosy (2015). W roku 2013 była aktywną studentką Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Opera Narodowa, projekt ENOA w Warszawie. Uczestniczka kursów wokalnych Maestry Teresy Żylis – Gary, prof. Izabelli Kłosińskiej, prof. Anity Garanča, prof. Dimitry’a Vdowina, prof. Evy Blahovej, prof. Antona Scharingena, prof. Charlotty Lehman, prof. Richarda Harella, prof. Mai Nosowskiej oraz prof. Ryszarda Karczykowskiego. Dokonała nagrania Opera omnia Mikołaja Zieleńskiego z zespołem Collegium Zieleński, za które zespół otrzymał Fryderyka 2012 w kategorii muzyka dawna. Koncertowała wraz z zespołem w Bazylice św. Marka w Wenecji. W repertuarze operowym ma przygotowane partie: Cherubina z Wesela Figara, Dorabelli z Cosi fan tutte W. A. Mozarta, partię Sesto z Juliusza Cezara w Egipcie J. F. Haendla, Stefana z Romeo i Julii, Siebla z Fausta Ch. Gounoda, Jadwigi ze Strasznego Dworu S. Moniuszki oraz Mädchenblumen z opery Parsifal R. Wagnera. W grudniu 2014 rozpoczęła współpracę z Operą Kameralną w Krakowie w operze Bastien und Basteinne W. A. Mozarta jako Bastienne oraz w spektaklu La festa di Carnavale jako muza apollińska. W roku 2016 oraz 2013 uczestniczyła odpowiednio w V i III edycji Międzywydziałowego Studium Pieśni przy katedrze kameralistyki fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie prowadzonego przez prof. Katarzynę Jankowską, dr Beatę Szebesczyk oraz prof. Robertę Cieślę. W 2017 wystąpiła jako solistka w wykonaniu Małej Mszy – Petite messe sollennele G. Rossiniego w Niemczech (Baden). W 2018 dokonała prawykonania dramatu muzycznego Stanisława Rzepieli Demeter w Filharmonii Krakowskiej w partii Persefony, brała udział w Festiwalu Wawel o Zmierzchu , inaugurowała sezon 2018/2019 w Filharmonii Śląskiej Glorią Vivaldiego oraz wystąpiła na Festiwalu polsko – francuskim z towarzyszeniem fortepianu i francuskiego Brass – Bandu w Douai we Francji. Prowadzi klasę śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Aktualnie studentka studiów doktoranckich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Mateusz Piechnat – pianista

Pianista urodzony w 1984 roku w Łodzi. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Bogusława Wódki. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił na kursach mistrzowskich u takich pedagogów, jak: Andrzej Jasiński, Grzegorz Kurzyński, Yossi Reshef, Kurt Seibert, Waldemar Wojtal.
Aktualnie pracuje jako wykładowca na Wydziale Wokalno-Aktorskim uczelni macierzystej oraz w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Kurpińskiego w Kutnie. Współpracował także z łódzkimi instytucjami muzycznymi, m.in. Teatrem Muzycznym w Łodzi. Jego działalność artystyczna skupia się głównie na muzyce kameralnej ze szczególnym uwzględnieniem literatury wokalnej. Jako pianista towarzyszący był wielokrotnie nagradzany za wyróżniający akompaniament na festiwalach i konkursach wokalnych. Uczestniczył również w wielu kursach mistrzowskich, podczas których współpracował z tak wybitnymi pedagogami, jak: Jerzy Artysz, Raffaele Cortesi, Tomasz Herbut, Siergiej Leiferkus, Jard van Nes, Udo Reinemann, Teresa Żylis-Gara.
Zainteresowania naukowe i artystyczne pianisty koncentrują się wokół muzyki rosyjskiej przełomu XIX i XX wieku. Jego praca magisterska i recital dyplomowy poświęcone były wykonawstwu III Koncertu fortepianowego d-moll op. 30 Sergiusza Rachmaninowa. W związku z przewodem doktorskim zajął się studiowaniem życia i twórczości Aleksandra Skriabina. Na podstawie przedstawionej dysertacji pod tytułem: Ideologia twórcza kompozytora jako podstawa kształtowania interpretacji wykonawczej w wybranych miniaturach i sonatach fortepianowych Aleksandra Skriabina uzyskał w 2016 roku stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.

http://piechnat.pl/article/zyciorys.html
https://www.facebook.com/mateusz.piechnat

Bartosz Szulc – bas

Bartosz Szulc jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie studiował śpiew pod kierunkiem Piotra Micińskiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 2012 roku. Śpiewał: „Die Zauberflöte” Mozarta, Giulio Cesare Haendla, Abu Hassana Webera, „Barbiere di Siviglia” Rossiniego, „The Blue Castle” Czubatego oraz Gianni Schicchi Pucciniego. Zdobył nagrodę specjalną w I kategorii na Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Artystycznej w Kutnie, II nagrodę na VII Konkursie Wokalnym im.L. Różyckiego w Gliwicach oraz III nagrodę i nagrodę specjalną za najlepszy głos basowy II stopnia. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Giulio Perottiego w Ueckermünde. W 2015 roku wziął udział w imprezie The Festival Sommer Oper Bamberg, gdzie śpiewał Sarastro. Uczył się na kursach wokalnych prowadzonych przez Rudolfa Piernaya, Roberta Holzera, Udo Reinemanna, Jarda van Nesa i Siergiei Leiferkusa oraz współpracował z wieloma dyrygentami (m.in.Paul Esswood, Ivan Monighetti, Andrzej Straszyński, Jakub Chrenowicz). W 2014 roku rozpoczął wokalne studia doktoranckie.
https://truelinked.com/bartosz.szulc

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail