Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

11 października 2015 r. (niedziela), g. 19.00. KONCERT POETYCKO-MUZYCZNY

WIELKA TAJEMNICA poezją i muzyką pisana

Chór Kameralny AD LIBITUM

Władysława Bańczyk – dobór tekstów, recytacja

Izabella Zielecka-Panek – dyrygent

Program:

Roman Brandstaetter (1906-1987) – Hymn do Trójcy Świętej (fragm.)
Morten Lauridsen (ur.1943) – O magnum mysterium
Kazimiera Zawistowska (1870-1902) – Zwiastowanie (fragm.)
Bohuslav Martinů (1890-1959) – Zvestovani
św. Jan od Krzyża (1542-1591): fragmenty poezji
Krzysztof Grzeszczak (ur.1965) – Evocatio
Karol Wojtyła (1920-2005) – Pieśń o Bogu ukrytym (fragm.11 i 12)
Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621)– Hodie Christus natus est
Psalm 42/43 (fragm.)
Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – Richte mich Gott
Józef Wittlin (1896-1976) – Ból drzewa (fragm.)
György Deak-Bardos (1905-1991) – Eli, Eli…
Karol Wojtyła (1920-2005) – Pieśń o słońcu niewyczerpanym (fragm.)
Kazimiera Iłłakowiczówna (1892-1983) –Twoje oczy z Krzyża
Antonio Lotti (1666-1740) – Crucificus
Roman Brandstaetter (1906-1987) – Litania do Ducha Świętego (fragm.)
Sławomir Kaczorowski (ur.1956) – Otcze nasz
Karol Wojtyła (1920-2005) – Wiara
Józef Świder (1930-2014) – Wierzę

IZABELLA ZIELECKA-PANEK – dyrygent, wokalistka, wychowawca młodych dyrygentów chóralnych, wykładowca akademicki, doktor sztuk muzycznych oraz instruktor jazdy konnej, hodowca koni angloarabskich. Absolwentka Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła również Studia Chórmistrzowskie Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od 1997 jest pracownikiem dydaktycznym Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, obecnie pracuje na stanowisku adiunkta. Izabella Zielecka-Panek jest założycielem oraz dyrygentem Chóru Kamerlanego „Ad libitum” działającego od 1999 przy Bazylice NMP w Pszowie. Od 1990 r. związana z Reprezentacyjnym Chórem Uniwersytetu Śląskiego „harmonia” początkowo jako II dyrygent, od 1998 roku jako dyrygent oraz dyrektor artystyczny. Chór Uniwersytetu Śląskiego kontynuuje tradycje założonego w 1908 roku w Cieszynie Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia”. Z „Ad libitum” i „Harmonią” dr Izabella Zielecka-Panek uzyskała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień na konkursach w kraju i za granicą. Szczególnym wyróżnieniem jest wielokrotna nominacja do nagrody dla najlepszego wykładowcy Instytutu Muzyki oraz otrzymana nagroda Grand Prix i Statuetka OSKAR-US dla najlepszego wykładowcy w 2007 i 2008 przyznana przez Samorząd Studencki. Dyrygentka z „Harmonią” i „Ad libitum” nagrała programy dla PR i TV oraz kilka płyt CD.

CHÓR KAMERALNY „AD LIBITUM” działa od 1999 roku, przy Bazylice Narodzenia NMP w Pszowie. Składa się w większości z byłych śpiewaków Reprezentacyjnego Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” w Cieszynie. Ciekawostką jest to, iż chórzyści mieszkają w różnych miejscowościach, oddalonych nawet o kilkaset kilometrów: Katowice, Bielsko, Zakliczyn pod Tarnowem, Racibórz, Wodzisław, Karwina (Czechy). Nieważne są geograficzne odległości, zawodowe różnice, ponieważ prywatna pasja muzykowania każdy ze śpiewaków „Ad libitum” przeradza się we wspólne muzykowanie z pasją. Zespół „Ad libitum” znany jest z podejmowania różnorodnych, ciekawych wyzwań muzycznych np. oprawa nabożeństwa i wykonanie liturgii w rycie grekokatolickim, gregoriańskim, opracowania na chór muzyki rozrywkowej, przygotowywanie widowisk poetycko-muzycznych z udziałem chóru. Zespół jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród na krajowych i zagranicznych konkursach chórallnych m.in: Złoty Medal Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej „Festa Musicale” w Ołomuńcu 2004, Ocena „Tres Bien” Montreux Choral Festiwal – Szwajcaria 2005, Złoty Dyplom oraz nagroda specjalna Wojciecha Kilara za wykonanie muzyki współczesnej Międzynarodowego Konkursu „GAUDE CANTEM” w Bielsku-Białej 2010, Złoty Dyplom w kat. MUSICA SACRA oraz Złoty Dyplom w kat. MUZYKA WSPÓŁCZESNA na 46 Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach 2011.Zespół posiada również w swoim repertuarze szereg form wokalno-instrumentalnych np. C. Orff „Carmina Burana”, G. Rossini „La Petite Messe Solennelle” A. Ramirez „Missa Criolla”, „Navidad Nuestra”, K. Penderecki „Pasją wg św. Łukasza”, W. A. Mozart „Msza C-dur Koronacyjna”, „Requiem”, J. Haydn „Stworzenie Świata” A. Dvorak „Stabat Mater”, G. Verdi „Requiem” i in. Chór współpracował ze znanymi orkiestrami: np. Orkiestrą Państwowej Opery w Koszycach (Słowacja), Orkiestrą Filharmonii im. Janacka w Ostrawie (Czechy), Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej, Orkiestrą Filharmonii Białostockiej. Zespół nagrał kilka programów dla PR i TV, a także 3 płyty: „Do tych co maja tak za tak…” z gościnnym udziałem Józefa Brody i Artura Żmijewskiego, „Wołanie do człowieka”- „Requiem” G. Faure z poetyckim komentarzem R. Brandstaettera i K. Wojtyły, „Z obiegiem Olzy”, na której znalazły się pieśni Ziemi Cieszyńskiej opracowane przez przedwojennych kompozytorów związanych z Cieszynem: J. Gawlasa, K. Hławiczkę i J. Hadynę. Chór Kameralny „Ad libitum” dzięki licznym koncertom na terenie całego kraju i poza jego granicami oraz dzięki umiejscowieniu zainteresowań między Ziemią Cieszyńską, a Górnym Śląskiem stał się wizytówką wysokiego poziomu kultur muzycznej całego Śląska.

WŁADYSŁAWA BAŃCZYK – magister filologii polskiej, emerytowana nauczycielka języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl., animatorka kultury, wychowawca rzeszy młodych humanistów. Założycielka, reżyser, autor scenariuszy Młodzieżowego Teatru Poezji. Wielokrotnie nagradzana najwyższymi wyróżnieniami i nagrodami w Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Amatorskich. Opiekunka wielu laureatów ogólnopolskich konkursów recytatorskich. Współautorka książki „W poszukiwaniu nowych metod. Badania, próby, eksperymenty w szkołach należących do Klubu Przodujących Szkół”. Miłośniczka poezji, literatury, teatru. Wielokrotnie zapraszana do jury konkursów recytatorskich i teatralnych. Redaktorka gazety „U nas”.

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail