Nadanie imienia i prezentacja fortepianu Kawai CA60.
W murach naszego Sanktuarium jest nowy fortepian, któremu nadaliśmy imię Fryderyk Chopin, został wyprodukowany w 1986 roku pochodzi z Japonii. Zakup fortepiany możliwy był dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środkom pochodzącym z Fundacji Orlen.
Rodzicami chrzestnymi są:
JOLANTA CHEŁMIŃSKA – przewodnicząca Społecznej Rady Renowacji Organów w kościele Ojców Jezuitów w Łodzi
JAROSŁAW CZUBA – dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego.
” I znów widzę, acz dymem oślepian,
Jak przez ganku komuny / Sprzęt podobny do trumny
Wydźwigają…. runął….runął – Twój fortepian!”
Tak napisał Norwid, moment zniszczenia fortepianu Chopina 19 września 1863r. w czas Powstania Styczniowego.
Wydawałoby się, iż w ten oto sposób dzieło Chopina, stało się poniżone, zbezczeszczone, wraz z Jego fortepianem, wyrzuconym na bruk, przez siły przeciwne, obce. Za sprawa metafizycznej siły szopenowskiego dzieła, stało się wręcz przeciwnie. Bo Chopin tworzył nie dzieło, lecz ARCYDZIEŁO. Jego istotę, stanowią bowiem trzy nakładające się na siebie mity, tworzące jeden system wartości – Pigmaliona, Orfeusza i Chrystusa. Ewangeliczna postać Chrystusa skojarzona jest najpierw z czynem Pigmaliona. Bo to właśnie Pigmalion stworzył i ożywił miłością posąg Galatei. W ten sposób „przemienił” i ożywił materię, tak jak dokonał tego Chrystus na Górze Tabor. Orfeusz z kolei, to najwyższej miary muzyk, który musiał zginąć z rąk rozszalałych menad, owładniętych pasjami namiętności, gniewu i boleści za to, że sprzeciwił się powszechnej poligamii i ukochał tylko jedną, tylko Eurydykę. Pasja Orfeusza, kojarzy się w ten sposób z pasją Chrystusa na Krzyżu, stanowiącą najdoskonalsze wypełnienie. Te trzy postacie należałoby zatem potraktować jako figurę wszelkiego nowatorstwa wchodzącego w obieg społeczny. Proces ten, musi w każdym wypadku prowadzić przez ofiarę cierpienia, przez zgon, stanowiący warunek zmartwychwstania. I tak się stało z muzyką Chopina w której uniwersalne wartości moralne złączone zostały z polskimi wartościami narodowymi i chrześcijańskimi. Owe polskie wartości, szopenowskie dzieło wyrażone jednak nie w stanie pierwotnym lecz jako „przemienione” tj. wzbogacone i udoskonalone w ciągu narodowych dziejów, a przez sztukę podniesione do rangi ideału. Chopin „wieczny Pigmalion”, przekształcający profanum w sacrum, materialne w idealne, ujawnia w swym dziele zatem to, co w historii Polski stanowiło esencję, co wykształciło się jako jej wartość najwyższa i najdoskonalsza – a więc w ideał narodowy, rozszerzony, wzbogacony – jagiellońską różnorodnością.
Nie dziwota zatem, ze nasz fortepian nosić będzie imię Fryderyka Chopina, którego postać przyrównywana jest do liry Orfeusza i rzeźby Pigmaliona, a wiec instrumentu muzycznego i dzieła sztuki. Dzięki tym porównaniom nasz fortepian uzyskuje cechy symbolu i zostaje znaczeniowo dowartościowany.
Koncert fortepianowy na Inaugurację XIII Międzynarodowego Festiwalu SŁOWO I MUZYKA U JEZUITÓW im. Prof. TERESY ZYLIS-GARA i nadanie imienia instrumentowi zagrała ANTONINA WENERSKA, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi.
Klasa fortepianu dr hab. Michała Drewnowskiego.
W programie:
Fryderyk Chopin – Preludium e-mol op. 28 nr 4
Aleksander Scriabin – Etiuda dis mol op. 8 nr 12 „Patatyczna”
Kawai CA60 size 5 parametry techniczne:
• 88 klawiszy
• elementy ruchome akcji mechanizmu klawiaturowego wykonane z litego, sezonowanego drewna,
• płyta rezonansowa wykonana z litego świerku rezonansowego, deski łączone ze sobą̨ krawędziowo,
• ożebrowanie płyty rezonansowej wykonane z litego świerku rezonansowego,
• kołek stroikowy wykonany ze stali hartowanej, niklowany, gwint wielokrotny drobny,
• szyny korpusu mechanizmu grającego tłoczone z aluminium lub z mosiądzu,
• klawiatura wykonana z litego świerku rezonansowego
• Młotki z dodatkowym filcem podkładowym.
• Min. 3 pozycji ustawień pulpitu,
• Min. 3 pozycje otwarcia przykrywy fortepianu
• 3 pedały wykonane z mosiądzu, instrument wykończony lakierem poliestrowym w kolorze czarnym, polerowanym na wysoki połysk
• długość 212 cm
• szerokość 151 cm
• waga ok 390 kg
• W zestawie z regulowaną ławą fortepianową
Zakup fortepianu dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. W ramach zadania: poprawa stanu infrastruktury – zakup fortepianu do Stowarzyszenia Słowo i Muzyka u Jezuitów w Łodzi.
Dofinansowanie w kwocie : 30 000,00zł.