Koncert Ludwig van Bethoven, Sonata “Księżycowa” | Koncert fortepianowy – Fryderyk Chopin – f-moll op.21 | 17 października 2021r
Ludwig van Bethoven -Sonata cis mol p 27 nr 2 “Księżycowa” znana jako sonata Księżycowa niem. Mondscheinsonate to jedna z najsłynniejszych sonat w historii muzyki. Powstała w latach 1800-1801, trzydziestoletni kompozytor zadedykował ją swojej ukochanej, hr. Giulietcie Guicciardi, która była równocześnie jego uczennicą. Nazwa, która przylgnęła do utworu, nie została nadana przez samego Beethovena (ten określił ją, podobnie jak wydaną razem z nią Sonatę op. 27/1, włoskim mianem Sonata quasi una fantasia, „Sonata na kształt fantazji”), lecz przez poetę i krytyka muzycznego Ludwiga Rellstaba. Pierwsza część Sonaty przywodziła mu na myśl odbicie światła księżyca w gładkiej tafli jeziora. (Rellstab miał na myśli szwajcarskie Jezioro Czterech Kantonów).
Koncert fortepianowy – Fryderyk Chopin – f-moll op.21, koncert na fortepian z akompaniamentem orkiestry symfonicznej, skomponowany został przez Fryderyka Chopina w 1829. Jego prawykonanie odbyło się 17 marca 1830 w Warszawie (partię solową wykonał wtedy sam kompozytor). Mimo iż został on napisany wcześniej niż I koncert fortepianowy e-moll op. 11, to jednak nazywany jest „drugim” z powodu późniejszego opusu. Część drugą, Larghetto, kompozytor pisał pod natchnieniem swej pierwszej miłości. Utwór posiada budowę trzyczęściową typową dla koncertu instrumentalnego: I Maestoso (w tonacji f-moll), II Larghetto (w tonacji pokrewnej f-moll – As-dur), III Allegro vivace (w tonacji f-moll).
WYKONAWCY:
Barbara Karaśkiewicz – fortepian
Orkiestra Kameralna ARTE POSITIVA, kierownik Art. Kamil Chałupnik
Marcin Wolniewski – dyrygent
BARBARA KARAŚKIEWICZ – Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 5 lat w Krynicy. W rodzinnym mieście rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku 5 lat pod kierunkiem Krystyny Jarząbek. Następnie uczyła się w Państwowym Liceum Muzycznym w Łodzi w klasie fortepianu mgr Krystyny Niemiec-Jawis i prof. Rajmunda Ambroziaka. Od 1994 studiowała w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Moniki Sikorskiej-Wojtachy, otrzymując w 1999 dyplom z wyróżnieniem. Studia podyplomowe odbywała u prof. Wojciecha Świtały. W 2013 roku pianistka uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej. Tematem jej rozprawy były Aspekty wyrazowe i wykonawcze w utworach fortepianowych Romana Statkowskiego, a promotorem Maciej Zagórski. W 2018 uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Oba stopnie zostały nadane na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych, m.in.: w IV Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi wyróżnienie oraz Nagrodę dla Najlepszego Polaka ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, V nagrodę (I i II nie przyznano) na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Nagrodę im. T. Żmudzińskiego za najlepsze wykonanie utworów K. Szymanowskiego podczas XXIX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Pianistka występuje w salach koncertowych Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Czech, Estonii, Mołdawii, Macedonii, Meksyku, wykonując recitale fortepianowe, muzykę kameralną oraz koncerty symfoniczne.
Dysponuje szerokim repertuarem solistycznym, a także kameralnym, obejmującym utwory od baroku po muzykę współczesną. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje utwory kompozytorów polskich, sięgając chętnie po utwory zapomniane lub rzadko wykonywane. Pianistka występuje solo, ale również w: duecie Huberman Duo (wraz z Magdaleną Ziarkowską-Kołacką – skrzypce), trio fortepianowym Huberman Piano Trio (wraz z Siergiejem Rysanowem i Magdaleną Ziarkowską-Kołacką), założonym w 2013r., kwartecie fortepianowym 4Tpianos.
XII Festiwal Słowo i Muzyka w 2021r współfinansowany
był z środków otrzymanych od Samorządu Województwa Łódzkiego.