Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Koncert „Kolędy w muzyce i literaturze” – 17 stycznia 2013

17 stycznia 2013 r. w kościele oo. Jezuitów w Łodzi wystąpił Chór Salezjańskiej Szkoły Muzycznej II st w Lutomiersku, dyrygował – ks. Kazimierz Dąbrowski.

Program koncertu kolęd w kościele oo. Jezuitów w Łodzi w dniu 17 stycznia 2013 r. w wykonaniu Chóru Męskiego Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Lutomiersku

1. Adeste fideles – mel. z XVI w

2. Wesołą nowinę – opr. Stanisław Mroński

3. Gdy śliczna Panna – opr. Stanisław Mroński

4. Z narodzenia Pana – muz. J. Maklakiewicz;

opr. Ks. Jan Bednarz, sdb

5.  Dzieciątko się narodziło – muz. Ks. I.O. Mański, sdb

6.  W żłóbku na sianie – muz. J. Kaszycki,

opr. Ks. A. Chlondowski, sdb

7. Tryumfy – opr. St. Głowacki

8. Cicha noc – muz. Franz Gruber, opr.      Luigi Picchi

9. Bracia patrzcie jeno – opr. T. Flasza

10.  Jasna Panna – muz. Jan Maklakiewicz;

opr. Ks. Stanisław Ormiński

11. Serca ludzkie się radują – muz. Jan Maklakiewicz;

opr. Ks. Alfred Hoffman, sdb

12. Wśród nocnej ciszy – muz. Jan Maklakiewicz

13. Gdy się Chrystus rodzi – muz. Jan Maklakiewicz

14. Kolęda Anielska – muz. J. Rutter

 

Chór Męski Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. ks. A. Chlondowskiego w Lutomiersku  rozpoczął swoją działalność w 1998 roku. Od chwili jego powstania kieruje nim ks. Kazimierz Dąbrowski. W swoim repertuarze chór ma utwory religijne i świeckie, zarówno dawne jak i współczesne. Chór śpiewa podczas Liturgii, uświetnia uroczystości szkolne oraz bierze udział w koncertach w Polsce i za granicą (Niemcy, Włochy).

Od września 1999 roku chór współpracuje z Orkiestrą i Chórem Żeńskim Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Współpraca ta owocuje poszerzeniem repertuaru i wspólnymi koncertami.

Chór zdobył m.in. następujące  nagrody i wyróżnienia: II miejsce w kategorii chórów jednorodnych i nagrodę za najlepiej wykonany utwór obowiązkowy na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie (2006), II miejsce w kategorii chórów szkół muzycznych II st. oraz nagrodę specjalną – nagranie w studiu Polskiego Radia na IX Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” (2006), I miejsce w kategorii chórów jednorodnych na XX Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie (2008), I miejsce w kategorii chórów szkół muzycznych II st. na XI Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” (2008), Grand Prix na X Międzynarodowych Spotkania Chóralnych w Pińczowie (2009), II miejsce w konkursie zespołów chóralnych na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (2009, II nagrodę w kategorii chórów Szkół Muzycznych II stopnia na XIII Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” (2010), II nagrodę w kategorii chórów jednorodnych na VI Festiwalu Chóralnym „Cantate Domino” w Krakowie (2011), II nagrodę w kategorii chórów Szkół Muzycznych II stopnia na XV Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” (2012).

15 sierpnia 2009 roku chór śpiewał podczas liturgii Mszy św. którą celebrował papież Benedykt XVI w Castel Gandolfo.

Chór nagrał samodzielnie cztery płyty CD o tytułach: NOTA CONTRA NOTAM (2000),  JUBILATE DEO (2006),  Z GŁĘBOKOŚCI (2008) i CANTATE DOMINO (2011) oraz wspólnie z Chórem Żeńskim PZSM z Bydgoszczy kolejne cztery: KOLĘDY (2007), MAGNIFICAT (2009), MISSA MISERI CORDIS LESZKA KUŁAKOWSKIEGO (2011), WESOŁYCH ŚWIĄT”(kolędy) (2011) i  „ORATIO” (2012).

 

Ks. Kazimierz Dąbrowski – założyciel i dyrygent chóru SOSM II st. w Lutomiersku. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie n/Wartą, gdzie w 1990 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

W 1996 roku ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi, a następnie  Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie i Podyplomowe Studium Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Od 1996 roku pełni funkcję wicedyrektora  Salezjańskich Szkół Muzycznych im. ks. A. Chlondowskiego w Lutomiersku. Jest nauczycielem dyplomowanym oraz eks­per­tem Mini­ster­stwa Edu­ka­cji Naro­do­wej ds. awansu zawo­do­wego nauczy­cieli szkol­nic­twa arty­stycz­nego.

W czerwcu 2006 roku uzyskał w Akademii Muzycznej w Gdańsku stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura.

Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych i Polskiej Federacji „Pueri Cantores”.

 

 

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail