Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

18 listopada 2018 (niedziela) godz. 18.45 – Koncert finałowy „30 lecie Orkiestry Kameralnej Łódzkie Smyczki”

Orkiestra Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego „Łódzkie Smyczki”  pod dyrekcją prof. Ryszarda Jana Osmolińskiego oraz Polskie Duo Skrzypcowe – Duo Osmoliński

Serdecznie zapraszają na finałowy koncert IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego.

KONCERT Z OKAZJI 30 LAT DZIAŁALNOŚCI ORKIESTRY 1988 – 2018

Wstęp wolny

 

WYKONAWCY:

Orkiestra Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego „Łódzkie Smyczki”

pod dyrekcją prof. Ryszarda Jana Osmolińskiego.

Polskie Duo Skrzypcowe – Duo Osmoliński.

PROGRAM KONCERTU:

1/ Antonia Vivaldi(1678 – 1741)-Koncert a -moll na 2 skrzypiec i orkiestrę
Allegro
Largetto e spiritoso
Allegro.
Soliści: POLSKIE DUO SKRZYPCOWE – MONIKA I RYSZARD OSMOLIŃSCY
2/ Henryk Wieniawski( 1835-1880) – Romans z II koncertu d-moll
arr. Bronisław Kazimierz Przybylski
3/Andrzej Panufnik(1914-1991) – Suita Staropolska na orkiestrę smyczkową
Cenar. Przegrywka I
Wyrwany. Przegrywka II
Hayduk
4/ Romuald Twardowski(1930 ) – Oberek na orkiestrę smyczkową
Orkiestra Kameralna „Łódzkie Smyczki” / The Wieniawski String Orchestra
Dyrygent – prof. Ryszard Jan Osmoliński

 

Polskie Duo skrzypcowe – Duo Osmoliński powstało w 1980 r. w Neapolu i pierwsze koncerty zespół grał we Włoszech m.in. na festiwalach muzycznych w Neapolu, Avelino, Salerno, Pontino, Marigliano i Capri.  Od 2000 roku Polskie Duo Skrzypcowe występuje w składzie: Monika Sylwia Osmolińska i Ryszard Jan Osmoliński. Członkowie duetu stanowią też integralną część „The Wieniawski String Quartert” i współpracują od wielu lat z orkiestrą kameralną „Łódzkie Smyczki” założoną i kierowaną przez Ryszarda J.Osmolińskiego od 1988 r. w Liceum Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. W 1981 r. zespół zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków w Stresie /Włochy/ i III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Trapani/Sycylia/.
W 1982 r. ansambl otrzymał „Premio Guarracino” – nagrodę przyznawaną co roku przez organizację Gard’Ans w Neapolu za niezwykle aktywną działalność artystyczną.  W 1987 r. członkowie duetu otrzymali Medale Prymasa Polski z rąk Jego Eminencji Księdza Kardynała Józefa Glempa.  Polskie Duo Skrzypcowe zarejestrowało dwa filmy muzyczne dla Telewizji Polskiej oraz nagrało dla Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi cykl Kaprysów na 2 Skrzypiec op.18 Henryka Wieniawskiego (pierwsze nagranie całego cyklu), Duety Koncertowe Luisa Spohra i Charlsa Augsta de Beriot a także duety Beli Bartoka, Grażyny Bacewicz, Lino Molinellego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Zespół ma na swoim koncie ponad 1000 koncertów w Polsce i zagranicą, na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach muzyki kameralnej. Duo wystąpiło też podczas Audiencji Generalnej Ojca Świętego Jana Pawła II na Placu Św. Piotra w Rzymie w maju 2002 r.  Polskie Duo Skrzypcowe występowało podczas otwarcia Biblioteki Polskiej w Rzymie i podczas inauguracji Muzeum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie. Zespół występował z koncertami w Instytutach Polskich: w Berlinie, Sztokholmie, Paryżu i Rzymie oraz podczas audiencji generalnej papieża Jana Pawła II w Watykanie. Duo koncertowało m.in. we Francji, Szwecji, Niemczech, Danii, Czechach, Słowacji, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, na Węgrzech i we Włoszech oraz uczestniczyło w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach w Polsce i zagranica wykonując przede wszystkim muzykę polską Grażyny Bacewicz, Michała Spisaka, Henryka Wieniawskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Piotra Mossa, Bronisława Kazimierza Przybylskiego a także utwory czołowych kompozytorów światowych : J.S. Bacha, G.Ph. Telemana, A. Vivaldiego, W.A.Mozarta, J.M. Leclaira, Ch.A. de Beriot, L. Spohra, S. Prokofiewa, M. Regera, i innych. Polskie Duo Skrzypcowe co roku prezentuje się podczas koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Lato” w Sokolnikach i systematyczni występuje w łódzkich cyklach koncertowych m.in. „Muzyka na Politechnice”, „Muzyka w Palmiarni Łódzkiej” i „Muzyczne Czwartki na Sosnowej”.

Monika Sylwia Osmolińska urodziła się w Łodzi i jest absolwentką łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Iwony Wojciechowskiej. Ukończyła również studia doktoranckie na Uniwersytecie im. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od wielu lat specjalizuje się w wykonawstwie muzyki kameralnej; jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej we Wrocławiu, Konkursu Mozartowskiego w Łodzi oraz Międzyuczelnianego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi.
W 1993 roku otrzymała stypendium artystyczne w Luksemburgu gdzie doskonaliła swoją grę w klasie prof. A. Bielikowa. W latach 1994- 1996 była koncertmistrzem orkiestry „Polish Camerata” w Łodzi a od 1996 – 99 była solistą – kameralistą Wrocławskiej Orkiestry „Leopoldinum” z którą występowała m.in. w słynnej sali koncertowej Filharmoników Berlińskich. W latach 1999-2001 była koncertmistrzem „Ladies First Symphony Orchestra” przy Teatrze Wielkim w Łodzi.
Obecnie jest pedagogiem Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, a także występuje systematycznie z „The Wieniawski String Quartet” i Polskim Duo Skrzypcowym. Współpracowała m.in. z takimi artystami jak: Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Konstanty Andrzej Kulka, Ewa Podleś, Kaja Danczowska, Antoni Wierzbiński, Wadim Brodski, Ewa Piasecka, Satomi Yasutaniya, Mario Carbotta, Agnieszka Przybylska, Piotr Pławner, Arkadiusz Tokarski i in. Ma na swoim koncie liczne edycje płyt CD, nagrania radiowe i telewizyjne oraz udział w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych.

Ryszard Jan Osmoliński urodził się we Wrocławiu. Ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne w Lublinie w klasie skrzypiec prof. Oskara Ruppla(1971) a następnie Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Kiejstuta Bacewicza (1974).
W 1972 roku rozpoczął pracę artystyczną jako skrzypek Orkiestry Symfonicznej i Orkiestry Kameralnej Państwowej Filharmonii w Łodzi a następnie Łódzkiego Kwartetu Smyczkowego. Współpracował kolejno z Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Teheranie(1978 r.), Orkiestrą Teatru San Carlo(1979 r.) i Orkiestrą Kameralną im. A.Scarlatti RAI w Neapolu ( 1979 –83 r.), był koncertmistrzem i solistą Orkiestry Kameralnej HallandsEnsemblen w Halmstad w Szwecji i NuowaNapoli Musica we Włoszech. Występował z koncertami kameralnymi w całej Europie oraz w USA, Meksyku i na Kubie.
Od 1988 r. jest pedagogiem i dyrygentem Liceum Muzycznego im Henryka Wieniawskiego w Łodzi, gdzie prowadzi orkiestrę „Łódzkie Smyczki”, z którą koncertuje i nagrywa w kraju i zagranicą. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym festiwalu „Muzyczne Lato” i Kursu Interpretacji Muzycznej w Sokolnikach k. Łodzi, Łódzkich Dni Muzyki Kameralnej oraz Konkursu Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz w Łodzi.
W latach 1999 – 2001 był wykładowcą muzyki kameralnej na Międzynarodowym Kursie Instytutu Suzuki (ISSI) w Salt Lake City w USA. Ma na swoim koncie wiele nagrań dla Polskiego Radia i TV oraz RAI włoskiej i edycje płyt CD jako skrzypek i dyrygent. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Henryk Czyż, Stanisław Wisłocki, Konstanty Andrzej Kulka, Edward Zienkowski, Jerzy Salwarowski, Wojciech Michniewski, Jacek Kaspszyk, Farhat Mechkat, Mirosław Pietkiewicz, Bronisław K.Przybylski, Antoni Wierzbiński, Mario Carbotta, Enrico Renna, Giacinto Caramia, Lino Molinelli, Barbara Górzyńska, Ewa Piasecka, Klaus Melchers, Piotr Pławner, Satomi Yasutaniya i inni.
Ryszard J.Osmoliński jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie. Za swoją działalność został uhonorowany m.in.: „Premio Guarracino” w Neapolu, odznaczeniem „Zasłużony Działacz Kultury” w Polsce, Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi, Nagrodą Rektora Politechniki Łódzkiej, Nagrodą Indywidualną I i II stopnia Dyrektora CEA w Warszawie oraz Nagrodą Indywidualną I i II st. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za Szczególny Wkład w Rozwój Szkolnictwa Artystycznego w Polsce”, orderem Zasłużony Kulturze „Gloria Artist”, Złotym Medalem „Za Długoletnią Służbę” oraz Brązowym Krzyżem Zasługi od Prezydenta RP.

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail