Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

7 listopad 2024 (czwartek godz.19.00) – „Salve Maria” – koncert charytatywny dla powodzian

Wykonawcy:

Aleksandra Nawe – fortepian

Małgorzata Nojek-Miszkiewicz – sopran

Sylwia Pelak – trąbka, trąbka piccolo, flugelhorn

Ziemowit Wojczak – baryton

Aleksandra Nawe
pianistka
– pedagog, profesor sztuki. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem – 1990). Od roku 1988 pracuje w macierzystej uczelni. Koncertuje w kraju i zagranicą (Łotwa, Litwa, Włochy, Hiszpania, Austria, Niemcy, Słowacja, Czechy, Dania, Francja, Finlandia) z uznanymi instrumentalistami, wokalistami i aktorami.
W repertuarze ma utwory od baroku po komponowane współcześnie (w tym dedykowane).
Nagrała kilkadziesiąt płyt (solo, liryka wokalna, kameralistyka instrumentalna), muzykę filmową i do spektakli teatralnych.
Tworzy projekty artystyczne (m.in.: Jerzy Bauer – heterogeniczny, Zielony pejzaż… piosenki Piotra Hertla, Poświatowska i muzyka) oraz interdyscyplinarne programy promujące młodych artystów.
Jest producentką filmu dokumentalnego Jan Dominikowski… kreską, szkiełkiem, słowem, dźwiękiem.
Z Maestrą Teresą ŻYLIS-GARA współpracowała podczas mistrzowskich kursów techniki i interpretacji wokalnej w Łodzi, Szczawnicy, Radziejowicach, Monako.
Swoją pasją i doświadczeniem dzieli się ze studentami. Uczestniczy w postępowaniach przewodowych, jest autorką monografii i artykułów naukowych, prowadzi kursy dotyczące kameralistyki fortepianowej i gry a vista.
W Instytucie Muzyki Kameralnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi prowadzi klasę kameralistyki fortepianowej.
W roku 2003 została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Ziemowit Wojtczak
baryton
– absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu prof. Haliny Romanowskiej. Swoje umiejętności wokalne doskonalił także podczas kursów mistrzowskich wykonawstwa pieśni F. Poulenca w roku 1999 oraz Kursu Mistrzowskiego w Radziejowicach w roku 2000, które to kursy prowadziła Maestra Teresa ŻYLIS-GARA.
Solista Teatru Muzycznego w Łodzi w latach 1999-2011. Śpiewał nie tylko na scenie łódzkiej, ale także w całej Polsce występując na scenie ponad 1000 razy. Wraz z zespołem teatru występował także w Niemczech, Austrii, Belgii, Danii, Szwajcarii, Luxemburgu, Francji oraz we Włoszech. Występuje także na estradach filharmonicznych i licznych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Brał udział m.in. w Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy, Festiwalu im. A. Didura w Sanoku, w Olsztyńskim Festiwalu Opery, Operetki i Musicalu, Festival International de Musique Sion-Valais (Szwajcaria), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Iwoniczu, Festiwalu Organowym w Inowrocławiu. Od wielu lat jest także stałym uczestnikiem w Kołobrzeskim Festiwalu Opery i Operetki „Muzyka dla wszystkich”. Specjalizuje się również w wykonawstwie pieśni artystycznej. Do chwili obecnej wykonał wiele koncertów tematycznych oraz recitali wokalnych w różnych centrach i ośrodkach kulturalnych na terenie całego kraju a także poza jego granicami. Brał także udział w wielu koncertach charytatywnych. W swoim dorobku artystycznym posiada kilka realizacji fonograficznych, zarówno w postaci płyt CD jak i DVD, a także w postaci rejestracji archiwalnych czy transmisji radiowych, telewizyjnych i internetowych.
Od 1992 roku jest zatrudniony w Akademii Muzycznej w Łodzi na wydziale Wokalno-Aktorskim gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego.
Przez wiele lat był opiekunem Koła Naukowego Wokalistów, przez 14 lat był członkiem Senatu Uczelni oraz licznych komisji senackich. Jest promotorem kilkudziesięciu prac licencjackich, magisterskich i doktorskich oraz recenzentem w licznych przewodach doktorskich i habilitacyjnych i postępowaniach o nadanie tytułu profesora. W latach 2017-2020 był członkiem Rady ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie m. Łodzi, będąc członkiem kapituły przyznającej wyróżnienia „Łódzkie Eureka”, był też członkiem grupy ekspertów oceniających wnioski o stypendium MNiSW w Departamencie Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2015-2020 z ramienia łódzkiej uczelni był koordynatorem projektu Europejskiej Akademii Operowej (EOA).
W roku 2006 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki. W roku 2006 uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych. W latach 2016-2020 pełnił funkcję Pełnomocnika Rektora ds. rozwoju. Za swoje osiągnięcia został wyróżniony szeregiem nagród, wśród których na szczególną uwagę zasługuje odznaczenie „Zasłużony Działacz Kultury” przyznane przez Ministra Kultury i Sztuki w 2003 roku, nagroda Prezydenta Miasta Łodzi z 2005 roku, pięć nagród Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. W roku 2019 został odznaczony przez MKiDN brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jest autorem książki Wieczory z liryką wokalną, współautorem (razem z Ryszardem Danielem Goliankiem) książki Operowe światy Stanisława Moniuszki oraz autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych z dziedziny wokalistyki. W latach: 2002-2012 był także stałym współpracownikiem pisma „Muzyka21”, publikując szereg recenzji płytowych i kilkanaście artykułów popularnonaukowych. Od 15 lat jest stałym wykładowcą łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz.

Małgorzata Nojek-Miszkiewicz
sopran
Pochodzi z Nidzicy. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Sztuk Scenicznych. Od kilku lat występuje podczas licznych wydarzeń artystycznych na terenie całej Polski.

(7) Facebook

Sylwia Pelak
trąbka
Urodzona w 1999 roku, studentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (klasa prof. dra hab. Igora Cecocho), członkini Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Wilkołazie. Laureatka nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Power Sunrise, który miał miejsce w dniach 20-21 maja 2023 roku w Skierniewicach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca .

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail