Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

28 sierpnia 2024 | Msza św. i koncert wokalny pamięci maestry Teresy Żylis-Gara

W sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, ul. Sienkiewicza 60 odbędzie się msza święta w intencji św. p. maestry Teresy Żylis-Gara, którą celebruje o. Józef Łągwa SJ. Po mszy św. odbędzie się koncert wokalny upamiętniający Maestre.

WYKONAWCY:

Dorota Wójcik – sopran

Ziemowit Wojczk – baryton

Aleksandra Nawe – fortepian

PROGRAM KONCERTU
Giulio Caccini (1551–1618) (Władimir Wawiłow) – Ave Maria [Dorota Wójcik – sopran]
Francesco Durante (1684–1755) – Preghiera [Ziemowit Wojtczak – baryton[
Gioacchino Rossini (1792–1868) – Giusto ciel, in tal periglio z opery Mahomet II [Dorota Wójcik – sopran]
Gabriel Fauré (1845–1924) – Pie Jesu z Requiem d-moll op. 48 [Dorota Wójcik – sopran]
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847) – Ich danke dir, Herr, mein Gott z oratorium Paulus op. 36 [Ziemowit Wojtczak – baryton]
John Rutter (1945–) – Et misericordia z Magnificat [Dorota Wójcik – sopran]
Stanisław Moniuszko (1819–1872) – Hymn do Pana Jezusa, sł. L. Kondratowicz [Ziemowit Wojtczak – baryton]
Mieczysław Karłowicz (1876–1909) – Pamiętam ciche, jasne złote dnie op. 1 nr 5, sł. K. Przerwa-Tetmajer [Dorota Wójcik – sopran]
Francis Poulenc (1899–1963) – Hôtel z cyklu Banalités [Ziemowit Wojtczak – baryton]
Pietro Mascagni (1863–1945) – Ave Maria z opery Cavalleria Rusticana [Dorota Wójcik – sopran]
Luigi Luzzi (1824–1876) – Ave Maria [Ziemowit Wojtczak – baryton]
Gaetano Donizetti (1797–1848) – Ave Maria [Dorota Wójcik – sopran, Ziemowit Wojtczak – baryton]
François-Joseph Fétis (1784–1871) (attr. A. Stradella) – Pietà, Signore! [Ziemowit Wojtczak – baryton]
Giuseppe Verdi (1813–1901) – Ave Maria – Modlitwa Desdemony z opery Otello [Dorota Wójcik – sopran]
Aleksandra Nawe – fortepian

FOT. JOANNA MIKLASZEWSKA-SIERAKOWSKA
FOT. JERZY WOJEWODA
FOT. FILIP MARANDA

Aleksandra Nawe
pianistka
– pedagog, profesor sztuki. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem – 1990). Od roku 1988 pracuje w macierzystej uczelni. Koncertuje w kraju i zagranicą (Łotwa, Litwa, Włochy, Hiszpania, Austria, Niemcy, Słowacja, Czechy, Dania, Francja, Finlandia) z uznanymi instrumentalistami, wokalistami i aktorami.
W repertuarze ma utwory od baroku po komponowane współcześnie (w tym dedykowane).
Nagrała kilkadziesiąt płyt (solo, liryka wokalna, kameralistyka instrumentalna), muzykę filmową i do spektakli teatralnych.
Tworzy projekty artystyczne (m.in.: Jerzy Bauer – heterogeniczny, Zielony pejzaż… piosenki Piotra Hertla, Poświatowska i muzyka) oraz interdyscyplinarne programy promujące młodych artystów.
Jest producentką filmu dokumentalnego Jan Dominikowski… kreską, szkiełkiem, słowem, dźwiękiem.
Z Maestrą Teresą ŻYLIS-GARA współpracowała podczas mistrzowskich kursów techniki i interpretacji wokalnej w Łodzi, Szczawnicy, Radziejowicach, Monako.
Swoją pasją i doświadczeniem dzieli się ze studentami. Uczestniczy w postępowaniach przewodowych, jest autorką monografii i artykułów naukowych, prowadzi kursy dotyczące kameralistyki fortepianowej i gry a vista.
W Instytucie Muzyki Kameralnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi prowadzi klasę kameralistyki fortepianowej.
W roku 2003 została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Ziemowit Wojtczak
baryton
– absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu prof. Haliny Romanowskiej. Swoje umiejętności wokalne doskonalił także podczas kursów mistrzowskich wykonawstwa pieśni F. Poulenca w roku 1999 oraz Kursu Mistrzowskiego w Radziejowicach w roku 2000, które to kursy prowadziła Maestra Teresa ŻYLIS-GARA.
Solista Teatru Muzycznego w Łodzi w latach 1999-2011. Śpiewał nie tylko na scenie łódzkiej, ale także w całej Polsce występując na scenie ponad 1000 razy. Wraz z zespołem teatru występował także w Niemczech, Austrii, Belgii, Danii, Szwajcarii, Luxemburgu, Francji oraz we Włoszech. Występuje także na estradach filharmonicznych i licznych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Brał udział m.in. w Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy, Festiwalu im. A. Didura w Sanoku, w Olsztyńskim Festiwalu Opery, Operetki i Musicalu, Festival International de Musique Sion-Valais (Szwajcaria), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Iwoniczu, Festiwalu Organowym w Inowrocławiu. Od wielu lat jest także stałym uczestnikiem w Kołobrzeskim Festiwalu Opery i Operetki „Muzyka dla wszystkich”. Specjalizuje się również w wykonawstwie pieśni artystycznej. Do chwili obecnej wykonał wiele koncertów tematycznych oraz recitali wokalnych w różnych centrach i ośrodkach kulturalnych na terenie całego kraju a także poza jego granicami. Brał także udział w wielu koncertach charytatywnych. W swoim dorobku artystycznym posiada kilka realizacji fonograficznych, zarówno w postaci płyt CD jak i DVD, a także w postaci rejestracji archiwalnych czy transmisji radiowych, telewizyjnych i internetowych.
Od 1992 roku jest zatrudniony w Akademii Muzycznej w Łodzi na wydziale Wokalno-Aktorskim gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego.
Przez wiele lat był opiekunem Koła Naukowego Wokalistów, przez 14 lat był członkiem Senatu Uczelni oraz licznych komisji senackich. Jest promotorem kilkudziesięciu prac licencjackich, magisterskich i doktorskich oraz recenzentem w licznych przewodach doktorskich i habilitacyjnych i postępowaniach o nadanie tytułu profesora. W latach 2017-2020 był członkiem Rady ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie m. Łodzi, będąc członkiem kapituły przyznającej wyróżnienia „Łódzkie Eureka”, był też członkiem grupy ekspertów oceniających wnioski o stypendium MNiSW w Departamencie Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2015-2020 z ramienia łódzkiej uczelni był koordynatorem projektu Europejskiej Akademii Operowej (EOA).
W roku 2006 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki. W roku 2006 uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych. W latach 2016-2020 pełnił funkcję Pełnomocnika Rektora ds. rozwoju. Za swoje osiągnięcia został wyróżniony szeregiem nagród, wśród których na szczególną uwagę zasługuje odznaczenie „Zasłużony Działacz Kultury” przyznane przez Ministra Kultury i Sztuki w 2003 roku, nagroda Prezydenta Miasta Łodzi z 2005 roku, pięć nagród Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. W roku 2019 został odznaczony przez MKiDN brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jest autorem książki Wieczory z liryką wokalną, współautorem (razem z Ryszardem Danielem Goliankiem) książki Operowe światy Stanisława Moniuszki oraz autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych z dziedziny wokalistyki. W latach: 2002-2012 był także stałym współpracownikiem pisma „Muzyka21”, publikując szereg recenzji płytowych i kilkanaście artykułów popularnonaukowych. Od 15 lat jest stałym wykładowcą łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz.

Dorota Wójcik
sopran
– ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Haliny Romanowskiej.
Uczestniczyła w wielu Mistrzowskich Kursach Wokalnych prowadzonych przez prof. Teresę ŻYLIS-GARA.
Była laureatką konkursów wokalnych, takich jak: Konkurs im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Europejski Festiwal Operowy im. Jana Kiepury, Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu. Od początku swojej kariery artystycznej jest związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie stworzyła swoje największe kreacje wokalno-aktorskie.
W swoim repertuarze posiada ok. 50 tytułów partii operowych, operetkowych i musicalowych, z czego znakomita większość to role pierwszoplanowe.
Jeszcze jako studentka zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Micaeli w operze „Carmen” G. Bizeta. Partię tę wykonywała jeszcze w wielu innych realizacjach tej opery w kraju i za granicą m.in.: w Holandii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Ameryce Pd.
Wykonuje również repertuar oratoryjny w salach koncertowych Filharmonii: Łódzkiej, Krakowskiej, Częstochowskiej, Wrocławskiej, Lubelskiej, Zielonogórskiej, Kaliskiej.
Występuje gościnnie w teatrach m.in. Opera Narodowa w Warszawie, Opera Wrocławska, Opera Krakowska, Opera Podlaska, Teatr Wielki w Poznaniu, Opera Bałtycka, Opera Nova w Bydgoszczy. Odbyła wiele tournee zagranicznych śpiewając na scenach teatrów Austrii, Niemiec, Holandii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Ameryki Srodkowej. Na zaproszenie Teresy ŻYLIS-GARA wystąpiła w koncercie obchodów dni Francji w Monako, którego Gościem Honorowym był książę Albert. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami, tj. Kazimierz Kord, Antoni Wit, Antoni Wicherek, Tadeusz Kozłowski, Tadeusz Wojciechowski, Andrzej Straszyński, Wojciech Michniewski, Łukasz Borowicz, Jose Maria Florencio, Yaacov Bergman i wielu innych.
Pracowała pod okiem uznanych reżyserów m.in.: Maciejem Prusem, Adamem Hanuszkiewiczem, Laco Adamikiem, Achimem Freyerem, Michałem Znanieckim, Waldemarem Zawodzińskim, Frank-Bernd Gottschalkiem, Giorgio Madia, Kroliną Sofulak i in. Honorowana: nagrodą za najlepsze wykonanie arii włoskiej (aria Desdemony z op. Otello G. Verdiego), nagrodą specjalną Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji, nagrodą Agencji Artystycznej „Silesia”, nagrodą Krajowego Biura Koncertowego, nagrodą specjalną Zarządu Głównego Polskich Artystów Muzyków, nagrodą na konkursie Muzyki Kameralnej w Akademii Muzycznej w Łodzi. Wielokrotnie nagradzana Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego, za całokształt osiągnięć artystycznych, a także pracę pedagogiczną. Otrzymuje również Nagrodę ZASPu, za wkład w rozpowszechnianie kultury polskiej.
Odznaczana: Odznaką Honorową – Zasłużony dla Kultury Polskiej, Brązowym Krzyżem Gloria Artis.
Od roku 2007 jest pedagogiem śpiewu solowego na Wydziale Wokalno Aktorskim AM w Łodzi. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 marca 2024 otrzymuje tytuł Profesora Sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne.

Ulotka informacyjna do pobrania

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail