Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Koncert „Muzyczne wędrówki baroku, śladami jezuickiej misji” | 22 października 2019 r.

22 października 2019 r. (wtorek) godz. 18.30 w naszej świątyni odbędzie się koncert muzyki dawnej, przybliżający. Serdecznie zapraszamy.

 

WYKONAWCY:

Anna Krysztofiak – śpiew, lutnia pipa, pozytyw organowy

Anna Śliwa – skrzypce barokowe

Elżbieta Górka – skrzypce barokowe

Julia Karpeta – viola da gamba

Marta Niedźwiedzka – wirginał, pozytyw organowy

 

Anna Krysztofiak jest artystką Chóru Filharmonii Łódzkiej, wielokrotnie występującą jako solistka chóru oraz solistka – wokalistka w koncertach w kraju i za granicą. Jako multiinstrumentalistka wykonuje muzykę na instrumentach dawnych i ludowych (organy, klawesyn, viola da gamba, klawikord, lira korbowa, dudy, mazanki, fujarki, itp) , oraz na szeregu instrumentów chińskich i japońskich (guzheng,guqin,erhu, erxian, zhonghu, pipa, xiao, hulusi, koto, yakumogoto, ichigenkin, biwa, shakuhachi, shamisen, sanshin, i inne…), a także na arabskiej lutni oud. Jest jedną z dwojga Europejczyków na świecie grających muzykę nanguan i jedyną taką osobą w Europie. Kształciła się indywidualnie i na kursach mistrzowskich m.in. u Olgi Pasiecznik, Nicolasa Parle, Marka Caudle, Marka Toporowskiego, Kyoko Kubota, Lin Po Chi, Abdou Ouardi, oraz u innych nauczycieli w Brukseli, Quanzhou i Tajpej. Odbywała praktykę w budownictwie organowym w pracowni organmistrzowskiej Manufacture d’Orgue de Bruxelles Patrick Collon. Przez rok pełniła funkcję organisty parafii polskiej przy kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli. Została nagrodzona stypendiami artystycznymi i naukowymi, w tym także stypendium rządowym Tajwanu, dzięki któremu mogła studiować tradycyjną muzykę chińską w Taipei National University of the Arts w klasie prof. Lin Po Chi. Przez dwa i pół roku była dyrektorem artystycznym Festiwalu „Muzyka w Ogrodzie Chińskim” w Łazienkach Królewskich w Warszawie, który był jej autorskim projektem. W jej dorobku znajdują się koncerty w kraju i za granicą (Belgia, Holandia, Luksemburg, Tajwan, Maroko). Występowała jako solistka z The Harp Consort, Andrew Lawrence-King, a także z Marią Pomianowską i jej zespołem. Koncertowała na festiwalach Kolory Polski i Kręgi Sztuki, Festiwal Światła w Łazienkach Królewskich, oraz na wielu innych festiwalach, na uczelniach i w filharmoniach, ponadto miała zaszczyt uświetniać wizyty dyplomatyczne z Dalekiego Wschodu: Ksieżnej Hisako Takamado, prezydenta Chin Xi Jinpinga, ministra obrony Chin Wanguan Changam, wiceministra ChRL Xianga Zhaoluna i innych szlachetnych gości. W ostatnim czasie nagrodzona została za swoją pracę artystyczną przez Marszałka Województwa Łódzkiego.

http://annakrysztofiak.eu/
https://www.facebook.com/Anna-Krysztofiak-1408185579401656/

 

Anna Śliwa to skrzypaczka o wielostronnych zainteresowaniach, pasjonatka edukacji muzycznej najmłodszych dzieci. Jest absolwentką Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie w zakresie skrzypiec współczesnych i skrzypiec barokowych. Specjalizuje się w solowym i kameralnym repertuarze dzieł muzyki dawnej, a także w improwizowanym wykonawstwie zabytków muzyki przedrenesansowej i etnicznej. Wraz z zespołem Camerata Cracovia dokonała polskiego prawykonania nowo odkrytych utworów polsko-niemieckiego kompozytora z XVII w., Henryka Doebeliusa.
W repertuarze muzyki dawnej wykorzystuje altówkę i skrzypce barokowe, lirę da braccio, violę d’amore, fidel i pochette.

http://sm1krakow.eu/nasza-kadra/anna-sliwa/

 

 

Julia karpetaJulia Karpeta – Absolwentka klasy violi da gamba w PSM II stopnia we Wrocławiu, gdzie kształciła się pod okiem Petra Wagnera. Swój warsztat doskonaliła również na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill w klasie Brenta Wissicka, w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii u Rainera Zipperlinga oraz na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie Marka Caudle’a, a także na kursach mistrzowskich u Paolo Pandolfo, Wielanda Kuijkena i Lucasa Peresa. Jako solistka i kameralistka wy­stępuje w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Chorwacja, Litwa, Czechy, Hiszpania, Finlandia). Brała udział w licznych festiwalach muzyki dawnej, takich jak Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Misteria Paschalia, BRQ Vantaa Festival, Festival International de Santander, MITO SettembreMusica, Pieśń Naszych Korzeni oraz Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy. Wzięła udział w nagraniu kilkunastu płyt m.in. albumu Musica gratula­toria z zespołem Ars Cantus czy krążków z dziełami Marcina Mielczewskiego i Bartłomieja Pękiela z Wrocław Baroque Ensemble; ponadto wraz z Arte dei Suonatori i Le Poème Harmonique nagrywała dla telewizji Mezzo. W 2011 roku została laureatką programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Współtworzy trio Overtone specjalizujące się w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku, a wraz z mężem – duet gambowy Fernabucco, który w 2012 roku zajął II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej w Żorach. Artystka gra na violi basowej, sopranowej oraz violone.

O mnie | About me – Julia Karpeta
(801) Julia Karpeta viola da gamba inspirations! – YouTube

Elżbieta Górka – Absolwentka Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec Prof. R.Reinera. Gra na barokowych skrzypcach oraz altówce. Z  zespołem Quartetto Pollaco nagrała pierwszą w Polsce płytę z utworami Astora Piazzoli. Występowała jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą z Capellą Cracoviensis, Kwartetem Jagiellońskim, z Trio i Kwartetem Św. Stanisława, z orkiestrą MLAMD, z zespołem L’Estate Armonico, z Przemyską Orkiestrą Kameralną, Les Sacqueboutiers, Consortium Sedinum oraz Risonanza.

 

 

 

Barokowe wędrówki Sulejowa

Wykonawczynie podczas koncertu „Barokowe wędrówki Sulejowa”

fot: Marcin Stępień

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail