Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Kliszczacka Majówka

Jest to koncert, który opiera się o pieśni maryjne związane tradycyjnie z okresem maja. Usłyszymy utwory takie jak „Chwalcie łąki umajone” , „Pozdrawiam Ciebie Matko” , „Po górach dolinach” oraz „Barka”.

Różnorodność kultury ludowej Kliszczaków wynika z położenia miejscowości i mieszkającego tam ludu góralskiego, który żył na styku bardziej dominującej kultury ościennych grup góralskich i regionu krakowskiego. Na południowym zachodzie region graniczy z Babiogórcami, na południu z Podhalanami, na południowym wschodzie z Zagórzanami, a od północy z Krakowiakami i Lachami.

KLISZCZACKA MAJÓWKA

„Kliszczacka Majówka” oparta na tradycyjnych pieśniach maryjnych związanych z okresem majówek. Przy dźwiękach Góralskiej Orkiestry Dętej odśpiewane zostaną pieśni majowe. Wykonywane są utwory m. in. „Po górach dolinach”, „Pozdrawiam Ciebie Matko”, „Chwalcie łąki umajone”, oraz „Barka”. W trakcie koncertu pojawiają się elementy scenografii zawierającej tradycyjne formy zdobienia z terenów górskich np. kwiatów bibułkowych, tradycyjne palmy oraz rzeźbę ludową. Utwory nawiązywać też będą do muzyki folkowej inspirowanej nutą różnych górskich regionów. Widowisko tworzy kilka pokoleń rodzin kliszczackich, które kultywują po dzień dzisiejszy dane zwyczaje. Widowisko będzie też formą podziękowania Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat, który towarzyszy nam po dzień dzisiejszy odbił piętno na życiu kilku pokoleń.

Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki

Istniejemy i gramy od 20 lat ( 2002-2022)

          Cała Orkiestra liczy 50 grających. Założycielami są  dwaj kapucyni o. Patryk Jankiewicz oraz o. Józef Mońko. Od początku opiekunem muzycznym – kapelmistrzem jest p. mgr Andrzej Jędrysek, prezesem od roku 2009 jest mgr inż. Mariusz Buda. Orkiestra działa pod patronatem Związku Podhala Oddział Górali Kliszczackich w Skomielnej Czarnej oraz Parafii Nawiedzenia NMP w Skomielnej Czarnej.

          Orkiestra   prezentuje się na zewnątrz bardzo pięknie dzięki barwnym strojom w których zawsze występuje. Jest to strój z naszego regionu – Górali Kliszczaków.  Orkiestra może także  w swoim dorobku pochwalić się  4 płytami CD, ostatnia wydana  w grudniu 2014 r.

          Orkiestra może się pochwalić dużą  ilością różnego rodzaju występów, których do obecnej chwili naliczono już prawie 900. Występy te to prawie cała Polska, a także Italia (trzy  razy) Niemcy, Austria (dwa razy) Węgry, Słowacja (dwa razy),Francja, Ukraina, Macedonia, Czarnogóra, Grecja, Rumunia, Chiny. Największym zaszczytem to oczywiście występ dla Ojca Świętego Jana Pawła II na Placu Św. Piotra w 2004 r w Rzymie. Inne ważne występy w Polsce  to Teatr Wielki w Warszawie z okazji Dnia Papieskiego, Teatr Stu w Krakowie w programie „Europa da się lubić”, Teatr Juliusza Słowackiego w Krakowie, również w programie „Mam Talent”, Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie.

             W  roku  2013  orkiestra uczestniczyła w sierpniu w  Regatach Wielkich Żaglowców  w Szczecinie a we wrześniu była w  Chinach na Festiwalu Turystycznym w Szanghaju w dniach od 12-20.09.2013 r. W roku 2015 orkiestra uczestniczyła w festiwalu w Macedoni. W  roku 2016  orkiestra koncertowała  we Francji – Drocurt oraz na festiwalu w Czarnogórze, w roku 2017 w Grecji na Olympic Beach Festiwal, w roku 2018 w Rumunii na obchodach Dnia Miasta Beclan – wymiana w ramach LGD Turystyczna Podkowa. W  roku 2019  z racji 100 –lecia  Związku Podhala  w Polsce orkiestra uświetniła liczne koncerty z tej okazji  w Warszawie, Krakowie, Skomielnej  Czarnej i Zakopanym. W roku 2021 znów gościliśmy w Szczecinie  na  Festiwalu  Orkiestr Dętych – Regaty Żaglowców.

Kliszczackie Centrum Kultury

www.kcktokarnia.manifo.pl

(122) KCK – Kliszczackie Centrum Kultury Tokarnia – YouTube

Transmisja koncertu zarejestrowana 15 maja 2022, godz.16.00