Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

vivid singers

11 września godz. 19.00 – KONCERT INAUGURACYJNY

 

Chór Kameralny „Vivid Singers”
Zespół Instrumentalny
Dawid Ber dyrygent

Program:

Gregorio Allegri  –  Miserere mei Deus

Wacław z Szamotuł   Już się zmierzka

Giovanni Pierluigi da Palestrina   Jubilate Deo

Giovanni Gabrieli   Jubilate Deo

Feliks Mendelssohn-Bartholdy –  Jauchzet dem Herrn

Gabriel Fauré   Cantique de Jean Racine

Joseph Rheinberger  –  Abendlied

Siergiej  Rachmaninow  –  Bohorodice Diewo

Knut Nystedt    Peace

Mariusz Lewy   Gift

Krzysztof Grzeszczak  –  Ex Libro Psalmorum I

Marek Jasiński  –  Cantus finalis

Grzegorz Gerwazy Gorczycki  –  In virtute tua

 

DAWID BER dyrygent, chórmistrz, teoretyk muzyki, ur. w Łodzi w 1975 r. Ukończył studia w zakresie Teorii Muzyki w klasie prof. Franciszka Wesołowskiego oraz Studium Prowadzenia Zespół Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych Akademii Muzycznej w Łodzi (1998). W 2000 roku ukończył z wyróżnieniem Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W roku 2005 uzyskał tytuł doktora sztuki w dziedzinie artystycznej dyrygentura, w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W latach 1995-1999 był etatowym pracownikiem Chóru Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Począwszy od sezonu 2011/2012 pełni funkcję pierwszego dyrygenta / Szefa Chóru Filharmonii Łódzkiej. W latach 1996-1998 prowadził działalność pedagogiczną i dyrygencką w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Działalność tę kontynuuje od 1998 roku w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi. W latach 2004-2009 oraz 2010-2011 pełnił funkcję v-ce dyrektora d.s. artystycznych w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi. Od 2008 roku zatrudniony w Katedrze Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, gdzie prowadzi klasę dyrygowania, obecnie na stanowisku adiunkta. Od 1992 roku nieprzerwanie prowadzi chór mieszany Kościoła Chrześcijan Baptystów w Łodzi. W 1996 roku założył i przez 8 lat prowadził Zespół Wokalny „Alla Camera”. Również w 1996 roku został kierownikiem artystycznym i dyrygentem chóru mieszanego Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” w Zgierzu – chór ten prowadził przez 15 lat, do roku 2011. W latach 2002-2005 prowadził Chór Nauczycielski w Łodzi. Od 2005 r. jest dyrygentem Chóru Kameralnego „Vivid Singers”. Z prowadzonymi przez siebie chórami uzyskał kilkadziesiąt nagród i wyróżnień na licznych festiwalach i konkursach chóralnych w kraju i za granicą. Koncertował w Polsce, Niemczech, Holandii, Austrii, Belgii, Danii, w Czechach, we Włoszech oraz na Litwie. Juror i wykładowca festiwali, konkursów, warsztatów i seminariów w zakresie teorii muzyki oraz chóralistyki.

 

CHÓR KAMERALNY „VIVID SINGERS” powstał 2005 r. Różnorodny, nieustannie rozszerzany repertuar obejmuje głównie muzykę chóralną a cappella wielu epok, od renesansu po kompozycje XX i XXI-wieczne oraz pieśni negro spirituals i opracowania standardów muzyki rozrywkowej. Chór współpracuję z Filharmonią Łódzką im.
A. Rubinsteina wykonując dzieła oratoryjno-kantatowe, stąd w stałym repertuarze zespołu znajdują się m. in. takie kompozycje jak Magnificat J. Różyckiego, Msza C-dur „Koronacyjna” W. A. Mozarta, Requiem A. Dworaka, Requiem G. Verdiego, Stabat Mater F. Poulenca czy „Romancero Gitano” M. Castelnuovo-Tedesco. Mimo niedługiej historii chór występował już wielokrotnie (ponad 130 razy) zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Akademii Muzycznej w Łodzi w ramach współpracy z Katedrą Kompozycji dokonując wielu prawykonań utworów współczesnych łódzkich kompozytorów podczas sesji „Musica Moderna”.  W kwietniu 2011 r. wykonał Requiem G. Faure podczas Koncertu Pasyjnego w Kościele O.O. Jezuitów w Łodzi, natomiast w maju 2011 r. wraz z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, dokonał prawykonania kompozycji Krzysztofa Grzeszczaka Locus Inaestimabilis napisanej okazji 850-lecia Kolegiaty w Tumie. Wykonanie to powtórzone zostało i nagrane w postaci płyty DVD w roku 2012. Rok 2011 przyniósł również premierę projektu Queen Symfonicznie, wraz z orkiestrą Alla Vienna, która odbyła się w łódzkiej Wytwórni. Natomiast lata 2012-2014 to kilkadziesiąt koncertów z tym projektem z największych salach koncertowych i widowiskowych całej Polski oraz za granicą. Chór zdobył kilkadziesiąt nagród i wyróżnień, na Festiwalach i Konkursach Chóralnych krajowych i zagranicznych.

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail