Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Muzyka herbacianych pól | KULTURA W SIECI

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania koncertów które zostały utrwalone w ramach projektu „Kultura w sieci”.

WYKONAWCY:

Man Li Szczepańska – fortepian
Miranda Szczepańska – skrzypce
Anna Krysztofiak – śpiew, erhu, zhonghu, jinghu, bawu, xiao

1. 聂耳 改编, "彩云追月" - Cǎiyún zhuī yuè - "Barwne chmury ścigające księżyc"
2. 张舒文 Zhang Shuwen - "茉莉花" - Molihua - "Kwiat Jaśminu" 
3. F. Chopin, Mazurek B-dur Op.7 nr 1 
4. F. Chopin, "Życzenie" G-Dur Op. 74 nr 1 
5. W.A. Mozart - Sonata No 18 in G- Dur, K 301, cz.I 
6. 浏阳河 - Liuyang He - " Rzeka Liuyang" mel. tradycyjna 
7. Mel. tradycyjna na jinghu. 
8. 赛马 - Sai ma - "Wyścig konny" mel. tradycyjna 
9. Mel. tradyjna na bawu. 
10. "天涯歌女" - Tiānyá gēnǚ mel. tradycyjna 
11. "起手引" - Gong gong lio - "Do do re" - mel. tradycyjna nanguan 
12. 王酪 Wang Lao, "难忘今宵" - "Niezapomniany wieczór"

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci

Krystyna Man Li Szczepańska

Chińska pianistka o rosyjskich korzeniach urodzona w Pekinie w 1983 roku. W wieku pięciu lat wystąpiła po raz pierwszy na publicznym koncercie z okazji obchodów Nowego Roku Chińskiego w Pekińskiej Hali Koncertowej. W latach 1988-1990 otrzymała pierwsze cztery nagrody na konkursach pianistycznych dla dzieci w Dalian oraz w Pekinie.
W 1996 otrzymała stypendium i rozpoczęła naukę w Średniej Szkole Muzycznej w Pekinie.1997 Pierwsza Nagroda na Konkursie Pianistycznym. W latach 1994-97 zdobyła szereg nagród na konkursach pianistycznych w Chinach.
W 2001 rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów w klasie kompozytora profesora Andrzeja Dutkiewicza, profesor Marii Stojek-Kot oraz adiunkta Janusza Grobelnego. Brała udział w kursach mistrzowskich, które prowadzili m.in. prof. prof. : Regina Smendzianka ( Polska ), Oleś Kolvisky (Ukraina), Robert Koenig ( Stany Zjednoczone i Kanada ), Jack Winerock ( Stany Zjednoczone), Tomasz Herbut (Szwajcaria), Gilead Michory (Niemcy), Wiktor Mierżanov (Rosja ) i S. Nokleberg (Norwegia)… W roku 2003) otrzymała Dyplom z wyróżnieniem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ( grupa młodzieżowa) w San Sebastian. W roku 2004 otrzymała Trzecią Nagrodę i Nagrodę za Wykonanie Muzyki Ukraińskiej na Pierwszym Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Klassik –Podill, w mieście Chmielnicki. W 2005 w ramach realizacji programu Sokrates-Erazmus uzyskała semestralne stypendium w Litewskiej Akademii Muzycznej w Wilnie.
W 2006 roku uzyskała Dyplom Ukończenia Studiów w zakresie gry na fortepianie na kierunku Instrumentalistyka w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie z wynikiem bardzo dobrym. Kolejny sukces to Dyplom na XIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Klasycznej w Brześciu ( Republika Białoruś )- 2007. Krystyna Man Li Szczepańska w latach 2001 – 2006 występowała w Jordanii, Syrii, na Ukrainie a także w Chinach.
Ponownie w 2008 i 2010 roku uzyskała Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Klasycznej w Brześciu. Od 2006 roku koncertuje w Polsce, w Europie, na Dalekim oraz na Bliskim Wschodzie. Studiuje dalej na Podyplomowym Kursie Mistrzowskim w klasie prof. Kazimierza Gierżoda na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W maju 2009 roku odbyła miesięczne tournee z koncertami chopinowskimi w kilku prowincjach Chińskiej Republiki Ludowej rozpoczynając na rok przed 2010 obchody 200 Rocznicy Urodzin Chopina w Państwie Środka..W 2010 roku ukazała się na rynku wydawniczym płyta zatytułowana 'NIE WSZYSTEK UMRĘ” w 200 rocznicę urodzin Twórczość Chopina i dla Chopina, gdzie śpiewane są pieśni do Chopina m.in. „List dla Chopina” w aranżacji pianistki Man Li Szczepańskiej i „Nokturn dla Chopina”, który jest przez nią skomponowany. Występuje tam jako solistka, akompaniatorka i kompozytorka wśród tak znamienitych artystów jak Jerzy Trela – aktor, Mariusz Pędziałek – obój i pianiści: Renata Żełobowska-Orzechowska, Małgorzata Westrych. www.czardasz.org.pl
Występowała jako solistka i akompaniatorka przy kursach mistrzowskich Maestro Arkadiusza Burskiego ze Szwajcarii.
Man Li rozpoczęła także swoją twórczość kompozytorską i karierę aktorską. Wystąpiła w filmie „Sienkiewicz 1908. Piknik pod Jurajską Skałą” www.viapoland.com oraz w towarzystwie swojej rodziny w teledysku „Złoty jedwab”, do którego napisała przewodni motyw muzyczny. Pracuje nad muzyką do piosenek do filmu „Zakochany Sienkiewicz”. W roku 2007 Man Li grała podczas uroczystości odsłonięcia repliki pomnika Chopina w Pekinie, który powstał z inicjatywy b. Ambasadora RP w Pekinie w latach 1994 –1999. Więcej na www.viapoland.com. Od sierpnia 2011 roku aktywnie współpracuje z Fundacją Światowe Centrum Dydaktyczne w Żelazowej Woli -Miejscu Urodzin Fryderyka Chopina oraz jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im I.J.Paderewskiego w Warszawie www.mtmp.eu oraz jest członkiem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, które patronuje jej koncertom muzyki polskiej w kraju i na świecie. W marcu 2012 na zaproszenie programu muzycznego kanał 15 w CENTRAL CHINA TELEVISION (CCTV) w Pekinie nagrano z nią programy muzyczne i wywiady poświęcone muzyce polskiej. W poprzednich latach od 2009 udzielała w CRI (China Radio International ) wywiadów o swoich studiach w Polsce, o muzyce w Europie i podróżach z muzyką polską po świecie. Z kilkoma dużymi miastami chińskimi Qingdao, Dalian, Meizhou, Bao Tou, Hailar w Mongolii Wewnętrznej, gdzie już koncertowała z wielkimi sukcesami i gdzie czekają na jej przyszłe koncerty, utrzymuje żywe kontakty.
22 sierpnia 2012 grała koncert chopinowski w Bazylice w Brochowie, gdzie miał miejsce chrzest Fryderyka Chopina oraz wykonała 29 sierpnia uroczysty solowy koncert w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim z okazji otwarcia biur Banku Chińskiego w Polsce. 15 września tego roku prowadziła kurs mistrzowski w mieście Xiamen na południu Chin oraz wykonywała koncerty muzyki Chopina i Paderewskiego. 22 września odbył się jej koncert i wykłady w Uniwersytecie Jiangsu w mieście Zhan Jiang. 15 stycznia 2013 prowadziła koncert, którym zapoczątkowała Międzynarodowy Festiwal Muzyki w Białowieży zatytułowany
„ Chopin w Krainie Żubra”. 14 sierpnia 2013 grała Koncert Chopinowski pod Pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W grudniu 2013 roku zapoczątkowała swoje stałe comiesięczne własne poetycko –muzyczno wokalne eventy ze Stowarzyszeniem Artystycznym i Naukowym imienia Henryka Sienkiewicza oraz Oddziałem Krakowskim Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej, zatytułowane MAN LI SZCZEPAŃSKA i JEJ GOŚCIE PAMIĘCI WIESZCZÓW i NOBLISTÓW. Odbyły się już wieczory poświęcone Mickiewiczowi, Słowackiemu i Wyspiańskiemu. Gośćmi pianistki Man Li Szczepańskiej w tych kilkugodzinnych programach dedykowanych krakowianom, są znani poeci, ludzie kultury i gwiazdy wokalne.
W roku szkolnym 2014/2015 rozpoczęła swoją karierę pedagogiczna i jako „Chińska Siłaczka” cztery razy w tygodniu dojeżdżała do swoich uczniów bez względu na warunki atmosferyczne codziennie około 150 km busem lub samochodem. Raz w tygodniu jeździła od kilku lat do Warszawy na Mistrzowskie Kursy Prof. Kazimierza Gierżoda. Kształci muzycznie polskie dzieci w dwu wspaniałych szkołach : Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Tymbarku i w Domosławicach . Jej uczniowie -polskie dzieci obdarzone talentami muzycznymi zaprezentowały się m.in. na finisażu wystawy „ W przestrzeni Smoka” 5 lipca 2015 w Muzeum Narodowym w Krakowie prezentując chińską muzykę instrumentalną pod kierunkiem swojej Maestry Krystyny Man Li Szczepańskiej. W roku szkolnym 2015/2016 przeniosła się z Krakowa do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Prof. Ks. J. Tischnera w Domosławicach oraz uczy równolegle w filii tej szkoły w Tęgoborzu w Gminie Czchów.

https://www.facebook.com/ManLiSzczepanskaPianist/ 

ANNA KRZYSZTOFIAK jest artystką Chóru Filharmonii Łódzkiej, wielokrotnie występującą jako solistka chóru oraz solistka – wokalistka w koncertach w kraju i za granicą. Jako multiinstrumentalistka wykonuje muzykę na instrumentach dawnych i ludowych (organy, klawesyn, viola da gamba, klawikord, lira korbowa, dudy, mazanki, fujarki, itp) , oraz na szeregu instrumentów chińskich i japońskich (guzheng,guqin,erhu, erxian, zhonghu, pipa, xiao, hulusi, koto, yakumogoto, ichigenkin, biwa, shakuhachi, shamisen, sanshin, i inne…), a także na arabskiej lutni oud. Jest jedną z dwojga Europejczyków na świecie grających muzykę nanguan i jedyną taką osobą w Europie. Kształciła się indywidualnie i na kursach mistrzowskich m.in. u Olgi Pasiecznik, Nicolasa Parle, Marka Caudle, Marka Toporowskiego, Kyoko Kubota, Lin Po Chi, Abdou Ouardi, oraz u innych nauczycieli w Brukseli, Quanzhou i Tajpej. Odbywała praktykę w budownictwie organowym w pracowni organmistrzowskiej Manufacture d’Orgue de Bruxelles Patrick Collon. Przez rok pełniła funkcję organisty parafii polskiej przy kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli. Została nagrodzona stypendiami artystycznymi i naukowymi, w tym także stypendium rządowym Tajwanu, dzięki któremu mogła studiować tradycyjną muzykę chińską w Taipei National University of the Arts w klasie prof. Lin Po Chi. Przez dwa i pół roku była dyrektorem artystycznym Festiwalu „Muzyka w Ogrodzie Chińskim” w Łazienkach Królewskich w Warszawie, który był jej autorskim projektem. W jej dorobku znajdują się koncerty w kraju i za granicą (Belgia, Holandia, Luksemburg, Tajwan, Maroko). Występowała jako solistka z The Harp Consort, Andrew Lawrence-King, a także z Marią Pomianowską i jej zespołem. Koncertowała na festiwalach Kolory Polski i Kręgi Sztuki, Festiwal Światła w Łazienkach Królewskich, oraz na wielu innych festiwalach, na uczelniach i w filharmoniach, ponadto miała zaszczyt uświetniać wizyty dyplomatyczne z Dalekiego Wschodu: Ksieżnej Hisako Takamado, prezydenta Chin Xi Jinpinga, ministra obrony Chin Wanguan Changam, wiceministra ChRL Xianga Zhaoluna i innych szlachetnych gości. W ostatnim czasie nagrodzona została za swoją pracę artystyczną przez Marszałka Województwa Łódzkiego.

http://annakrysztofiak.eu/
https://www.facebook.com/Anna-Krysztofiak-1408185579401656/

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail