Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów

15 października 2017 r. (niedziela) godz. 18:45 – KONCERT KAMERALNY

WYKONAWCY:

Dariusz Przybylski – organy

TRIO, SOLO, DUO… :

Tomasz Król – skrzypce

Paweł Stępnik – gitara

Zbigniew Ignaczewski – akordeon

PROGRAM KONCERTU:

Arvo Pärt (1935) • Fratres

Václav Trojan (1907-1983) • The emperor’s nightingale; The concert of the nightingale, The Chinese post, The emperor’s swans, An automatic nightingale, The emperor’s falls ill

John Cage (1912-1992) • In a Landscape

Sławomir Kaczorowski (1956) • Pezzo alla Tango • Ragtime

Dariusz Przybylski (1984) • Sequenza quasi una fantasia

Astor Piazzolla (1921-1992) • Milonga del Ángel • Otono Porteño

 

Dariusz Przybylski
W roku 2008 ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie kompozycji prof. M. Błażewicza i klasie organów prof. A. Chorosińskiego. Studiował także w Kolonii, Karlsruhe i Frankfurcie nad Menem. W roku 2016 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Komponował na zamówienie m. in. Deutsche Oper Berlin, Warszawskiej Opery Kameralnej, Stowarzyszenia im. L. van Beethovena, Narodowego Forum Muzyki, Filharmonii Poznańskiej. Prowadził wykłady gościnne w Nowym Jorku, Hamburgu, Rzymie, Stambule, Mińsku i Moskwie, a w roku akademickim 2010/11 klasę kompozycji w Keimyung University w Daegu, Korea Południowa. Stypendysta m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, DAAD, Fundacji Deutsche Bank w programie Akademie Musiktheater heute, Internationale Ensemble Modern Akademie 2012/13, Kunststiftung NRW 2013. W latach 2007-10 był objęty programem promocyjnym Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi Europejskiego
Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów kompozytorskich. Nominowany do Paszportów Polityki 2014. Kompozytor-rezydent Vocalensemble Phønix16 (Berlin, 2012/13) i Filharmonii Gorzowskiej (2015/16). Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich, Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Wydawcą utworów Dariusza Przybylskiego jest Verlag Neue Musik w Berlinie.

TRIO, SOLO, DUO…

Zbigniew Ignaczewski
Jest profesorem nadzwyczajnym w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, nauczycielem dyplomowanym w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Studia ukończył z wyróżnieniem w roku 1988 w klasie akordeonu prof. Bogdana Dowlasza w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest laureatem konkursów akordeonowych międzynarodowych i ogólnopolskich. Dokonał wielu nagrań dla polskiego radia i telewizji oraz nagrań muzyki teatralnej i filmowej. W swoim dorobku posiada także kilka płyt kompaktowych. W 1999 r. otrzymał nagrodę Jury „European Short Film Promotion Prize of the Wüstenrot Stiftung” za muzykę (Promotion Prize for best music) do filmu „Jakub” (reż. Adam Guziński) podczas Filmfest Ludwigsburg Stuttgart, Niemcy. Współpracuje z wieloma polskimi instytucjami kulturalnymi. Zbigniew Ignaczewski występuje także jako solista i kameralista. Koncertował w kraju i za granicą. Na szczególną uwagę zasługuje Jego praca pedagogiczna, za którą otrzymał wiele nagród. Wśród wychowanków jest wielu laureatów międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych.

Tomasz Król
Jest profesorem nadzwyczajnym w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, nauczycielem dyplomowanym w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Po zdobyciu I-go miejsca na Konkursie Młodych Skrzypków rozpoczął naukę u prof. Zenona Płoszaja, jednego z najlepszych polskich nauczycieli tego instrumentu. Pod jego kierunkiem ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, a następnie także z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi, w roku 1993. Już jako uczeń był laureatem licznych konkursów skrzypcowych. W roku 1989 zdobył III nagrodę w IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, a w roku 1992 – III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Szymanowskiego. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Do dziś wielokrotnie koncertował w Polsce i za granicą, m.in.: w Holandii, Danii, Niemczech, Francji i Hiszpanii. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.

Paweł Stępnik
W 1985 r. ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie gitary prof. Jerzego Nalepki. W czasie studiów był wielokrotnie laureatem konkursów gitarowych w Polsce. Już wówczas współpracował z łódzkimi teatrami. Obecnie na stałe związany jest z łódzką Operą. W latach 1988-89 był członkiem jazzowego Big-Bandu Akademii Muzycznej w Łodzi. W roku 1990 był stypendystą kursu mistrzowskiego znakomitego niemieckiego gitarzysty prof. Siegfrida. Behrenda. Współpracuje z Polskim Radiem i Telewizją oraz koncertuje w Polsce i za granicą. Jest nauczycielem dyplomowanym w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. W 1991 r. został uhonorowany nagrodą Ministerstwa Kultury i Sztuki za swoje wybitne osiągnięcia pedagogiczne.

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail